Dvouletá závislačka na dudlíku
Dotaz: Dobrý den Jiřinko!
A pak druhá věc - dudlík. Mám šíleného závisláka. Nejen že by bez něj neusnula, ale když si najednou vzpomene, chce ho i přes den. Přitom jsem pořád s ní, hrajeme si, mazlíme se, nevím proč ho chce i přes den, nemám pocit, že bych ji zanedbávala. Ale hlavně nevím, jak se ho zbavíme. Když se jen zmíním, že ho dáme na okno ptáčkům nebo hodíme do rybníka kačenkám a rybičkám nebo ho dáme čertům nastane příšerný řev, že musíme být slyšet na sto honů. Dudlík už je ze dvou stran prasklý, ale dcerce to nevadí a nehodlá se ho vzdát. Už z toho mám hrozný pocit a nevím jak s tím skončit. Neporadíte? :-)
Odpověď: Marie, dobrý večer, ale to víte, že to zvládne. Co takhle Vánoce? Ideální čas, ne? Já bych ho prostě na Mikuláše vyhodila, odnesl si ho čert a hotovo. Případně pokud je to příliš drsné, tak nebude na Štědrý den, opět vyhodit a místo něj dcerka dostane něco úžasného pod stromeček. Takže máte ještě 2 měsíce na to, aby jste se na to Vy psychicky připravila. Buďte si jistá, že dcerka to zvládne během dne či dvou.
Odpověď: Dobrý den, s dudlíkem je to jednoduché, až budete naprosto rozhodnutá, že ho nechcete, tak nebude. U naší starší dcerky jsem kolem 1,5 roku nepovolila dudlík ve dne,zdálo se mi, že už je na to velká. A kolem 2 let jsme dudlík "stratili" a nenašli. Pár dní mluvila o tom, že ho půjdeme koupit a těžce usínala, ale zvykla si a mladší sestřičce ho vzala jen párkrát. Po pár dnech už usínala bez problémů. My mámy z toho máme větší strach, než jaká je potom realita. Myslím si, že kdyby se měla dudlíku vzdát dobrovolně, nosila by ho do 5-ti let. A to by opravdu nechtěla.
Odpověď: Jenže já se bojím toho, že ať s ním uděláme cokoliv - zahodíme, ztratíme, spláchneme... že potom bude kolik dní strašně řvát řvát a řvát, ve dne v noci, jak ji znám. Opravdu mi přijde, že je strašný závislák a mám z toho kroku strach... :-(
Odpověď: Myslím, že velkých závisláků je mnoho a všichni se dudlíků nakonec zbavili. Můžete to nejdřív omezit přes den a až později na spaní. Až budete opravdu rozhodnutá se ho zbavit, tak se ho zbavíte, když si nejste jistá, ještě Vám to zřejmě nevadí až tak moc. Měla jsem u svých dětí velký strach z více věcí (jak bude dcerka spát na válendě, když do postýlky potřebuji dát miminko, bude pořád odcházet, zlobit, atd... a zvládla to v pohodě, jen já jsem z toho měla nervy) Někdy ty svoje špuntíky podceňujeme