on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Mikrovlnka

Dotaz: Dobrý den, Jiřinko!
Zase Vás po nějaké době zdravím a dovoluji si využít volné poradny. Zajímalo by mě, jaký máte názor na ohřev čehokoliv v mikrovlnce? Nejen pro děti, ale i pro dospělé. Já jsem to dřív moc neřešila, ale přečetla jsem si v jedné publikaci pro maminky názor jedné lékařky (podložen vědeckými studiemi), že vzhledem k principu ohřevu v mikrovlnce, to není zrovna moc bezpečné. Prý se nějak naruší molekulární struktura toho pokrmu, protože, aby se jídlo ohřálo, musí se ty molekuly rozkmitat. A to prý pak v organismu může i zvýšit riziko rakoviny. A taky je prý mikrovlnka nebezpečná pro své okolí, hlavně pro oči a pozor! pro prsa, hlavně kojící!! Že prý nějaké to záření uniká. Teď to zní hrozně katastroficky, ale ta lékařka to tam prostě popsala a vyslovila názor, že bychom měli být rozvážní a nestrkat vše do mikrovlnky a hlavně ne jídlo pro děti. Pro dceru ohřívám příkrmy ve vodní lázni a od té doby, co jsem tohle četla, tak i já si pečlivě rozmýšlím, co je opravdu nutné dát do mikrovlnky a co by šlo ohřát i jinak.. Je fakt, že my když jsme byli dětmi, tak žádné mikrovlnky nebyly a naše maminky to taky zvládly. Ale ti naši drobečci dostávají tohle "ozářené" jídlo už od útlého věku, mikrovlnku má už skoro každý, tak bychom se nad tím měli zamyslet. Co si o tom myslíte, Jiřinko?

Díky za odpověď, mějte se moc krásně, ať se Vám moc daří!!

S pozdravem

Ivana


P.S. Info o nás: malé bude za týden 9 měsíců, váží 8400g a měří 74 cm. Máme zaveden polední příkrm a pomalu začínáme zavádět odpolední ovoce. Malá je zatím (ťuk ťuk ťuk) zdravá a spokojená. Bolesti bříška, nemoce, alergie a ekzém se nám zatím vyhýbají a díky Vám jsme i navzdory nekojení v naprosté pohodě :-D Vaši poradnu a vlastně celé Vaše stránky čtu prakticky obden. Díky, že jste! Jste skvělá!

Odpověď: Ivčo, dobrý den, souhlasím s názorem, že mikrovlnka by se měla opravdu omezit, ale musím také přiznat, že ji používám dost často, protože čas je opravdu drahý a mám toho moc. :-) Začala zase škola a tak mi nastává mnohaměsíční éra chození spát po 2. h ranní a vstávání v 6:30, začínají kroužky staršího synka, lítání celý den sem a tam. A tak každá ušetřená minutka je dobrá. Já se spíše snažím ohřívat to přímo na varné desce, ale opravdu dost často mikrovlnku používám. Vím, že ten princip kmitání molekul skutečně není optimální, ostatně pro ohřev MM se právě proto mikrovlnka vůbec nehodí, protože ničí důležité složky MM. Ovšem o potencionální vyšší karcinogenitě jsem nevěděla, nebyl v té publikaci odkaz na ty studie? Protože jakmile je něco podloženo studiemi, tak je dobré tomu aspoň trochu věřit. :-) Nicméně si moc nedovedu představit, jak toto studovali, když tu mikrovlnku má dnes každý a takové záležitosti je potřeba studovat v dlouhodobém kontextu,a by se opravdu ten vliv na zdravotní stav prokázal. No, je to složité, ale slibuji, že alespoň na to jídlo pro děti se to budu snažit omezit. :-)
Ivčo, maličká Vám hezky prospívá a přeji Vám, ať jí to zdravíčko vydrží!

Odpověď: Jiřinko, autorem toho článku o mikrovlnkách je paní Irena Váchová a odkazuje tam na Dr. Hanse U. Hertela, který se systematicky a dlouhodobě zabývá výzkumem škodlivosti potravin z mikrovlnky. Je zde dokonce citován závěr jeho výzkumu: "Jídlo připravené v mikrovlné troubě je zdraví nebezpečné a může vést k patologickým změnám v krvi, které také ukazují na počátek rakovinného procesu." Zdůrazňuji, že jde o citaci! Aby se tu zase nějaká maminka do mě nepustila a neposlala mě k psychologovi :-D Také byly v článku použity informace ze zvláštního otisku časopisu The Journal of NATURAL SCIENCE. Jiřinko, ten článek je dost dlouhý, abych ho přepisovala, ale jestli chcete, tak až se dostanu ke skeneru, zkusím ho čitelně naskenovat a poslat Vám ho mailem. Neberu to jako bernou minci, ale na druhou stranu této publikaci dost důvěřuju, protože je to kromě Vašich stránek jediné místo, kde jsem našla srozumitelné rady, nejen ohledně kojení, ale i dalších věcí, které nejsou ještě z dob našich maminek, nebo úplné bláboly. A mimo jiné, jsem díky této publikaci odhalila u mojí holčičky odchylky v psychomotorickém vývoji, které neodhalil ani pediat (!) Ale na rehabilitaci pak byly schledány velmi závažnými a už několik měsíců se kvůli tomu trápíme s Vojtovkou.
A jinak s Vámi, Jiřinko, naprosto souhlasím, taky nemám času na zbyt a často se k mikrovlnce uchýlím, manžel si v ní v práci ohřívá obědy, které mu uvařím,...Takže to neznamená, že bych teď hned šla vyhodit mikrovlnku z okna. Občas ji sama využiju a navíc bych mohla někoho trefit a to by ta mikrovlnka byla teprve opravdu nebezpečná:)
Prostě mi to jen připadá jako zajímavé téma k zamyšlení a myslela jsem, že Vás by to mohlo taky zajímat....no vždyť Vám to vlastně vysvětlovat nemusím, Vy mi jistě rozumíte :)
No a co se týče toho výzkumu, v článku píšou, že to lze "vyzkoumat" proto, že nadměrná pravidelná konzumace jídla z mikrovlnky více či méně mění krevní obraz a tím dochází v organismu k jistému druhu STRESU a tím se ovlivňí imunitní systém a to pak MŮŽE vést k přechodu skrytého rakovinotvorného procesu do akutního stadia.
A pokud se Vám ještě chce číst, tak ještě k tomu mlíčku: cituji: "Mléko se stává po ohřevu v mikrovlnce velmi těžko stravitelným a vlastně se nejen znehodnocuje, ale působí na organismus jako jedovatá látka. Navíc se stává více kyselinotvorným, což přispívá při jeho požití k překyselení organismu, které není žádoucí. Narušuje se tím rovnováha příjmu kyselinotvorných a zásadotvorných potravin, jež je pro zdraví člověka nutným předpokladem.
Nebudu dál zdržovat, díky Jiřinko za Vaši reakci a hlavně za pochopení, jak jsem to vlastně myslela.

Mějte se krásně!

S pozdravem

Ivana

Odpověď: Dobrý den Ivo,

mohla byste napsat přesný název publikace? Ráda bych si to také přečetla.

Děkuji.

Alena

Odpověď: Dobrý den Aleno,
tato publikace nemá klasickou knižní podobu. Je to publikace "na pokračování" která roste s miminkem. To znamená, že každý měsíc dostávám další a další součásti této publikace, podle věku dítěte. Vydává ji PraxisMedia. Když si najedete na www.praxismedia.cz hned uvidíte odkaz na tuto publikaci, jmenuje se " Jak pečovat o děťátko, tipy a rady pro rodiče dítěte od narození do dvou let" Napsal to celý tým autorů, různí lékaři, psychologové poradci, sociální pracovníci, odborníci na výživu, fizioterapeuti... Několik z nich je zde:
Ing. Dana D. Daňková
PhDr. Jaroslava Dittrichová, CSc.
Mgr. Jana Hašplová
MUDr. Irena Kubalová
MUDr. Eva Kudlová, CSc.
Ivana Königsmarková
doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.
PhDr. Daniela Sobotková, CSc.
Petra Sovová
Mgr. Blanka Kolářová Sudíková
Mgr. Emilie Strejčková

ale to nejsou všichni, je to prostě kolektivní dílo, plné zajímavostí (dle mého názoru)

Tak snad Vám taky něco přinese!

Zdravím Vás

Ivana


Odpověď: Ivi, díky za odkaz. Autoři jsou velmi zajímaví (někteří dokonce velmi, velmi zajímaví), ovšem cena ještě zajímavější. Nejsem moc přiznivcem tohoto typu publikací na pokračování, protože jsou neskutečně předražené. A jen než bych se dostala k věku mého 15 měsíčního synka, tak by byly 2000,- pryč. Takže to asi teď nezvládnu, barák nás vytřepal z peněz. :-))
A s Dr. Fořtem to máme podobně. On je ve svých názorech velmi extravagantní, ale má prostě v mnoha věcech pravdu, obzvlášť tedy to stravování ve školkách, školách pěkně v plné nahotě ve své poslední knize vylíčil. A to maso mi taky vrtá hlavou, proto už neříkám 5-6x týdně, ale 2-5x a nechávám více prostoru pro rozhodnutí maminkám.

Odpověď: Ivi, děkuji za upřesnění. Vidím, že to skutečně je odborný názor a velmi mne to zajímá podrobněji, už proto, že manžel rakovinu měl, utekl hrobníkovi z lopaty (ale bohužel zůstaly vážné doživotní následky) a snažíme se všem potencionálně karcinogenním nebezpečím vyvarovat (teď jsme např. dlouho vybírali gril a nakonec koupili vodní gril, kde je toto nebezpečí eliminováno na minimum). Takže článeček ráda pročtu, pokud se Vám podaří ho naskenovat a velm prosím o upřesnění té knihy paní Váchové. Ráda bych si obohatila knihovnu.
Jinak pro maminku, která mi zde kdysi dala odkaz na knihu Dr. Fořta Aby dětem chutnalo, knížku jsem si koupila, pečlivě pročetla a skutečně mi rozšířila obzory (a překvapilo mne, že mé stránky jsou v knize mezi doporučovanými odkazy na prvním místě, asi bych si měla s Dr. Fořtem promluvit :-)), dokonce jsem změnila i některé názory na výživu dětí. Za rok se hodlám zúčastnit kurzu pro výživové poradce, kde by měl i Dr. Fořt přednášet, tak jsem zvědavá, co se dozvím. :-)
Takže díky maminky za rozšiřování obzorů. :-) A těšte se na výsledky výzkumu, který zde na stránkách probíhal (už 2 měsíce ho po nocích zpracovávám, ale je toho šíííleně moc, téměř 3000!), budete překvapeny výsledky. Např. složení návštěvníků těchto stránek vůbec nekopíruje např. vzdělanostní strukturu v republice a dotazník vyplnilo 39% maminek s VŠ vzděláním (tím samozřejmě nechci shazovat maminky s nižším vzděláním, ba naopak si velmi vážím všech maminek, které se zajímají o kojení, vyhledávají informace a prostě se starají o blaho svých dětí). A těch překvapení je mnohem více, tak se těšte, výsledky jsou velmi zajímavé.

Odpověď: Jiřinko, to jsem nevěděla, že máte s touto nemocí tak blízkou zkušenost! Moc Vám držím palce, ať se nadále daří, veškerému nebezpečí se vyvarovat.
To je náhoda, že tady zmiňujete knihu Dr. Fořta. Zrovna včera jsem si v databázi pročítala tu dlouhou diskusi o této knize a o názorech v ní. Pan Dr. Fořt je velmi zvláštní osobnost. Na jednu stranu mi jeho názory někdy přijdou jako z jiné planety, ale cosi mě pořád nutí, mu jistým způsobem důvěřovat, stále se k němu vracet a přemýšlet nad jeho názory. Sama vlastním několik jeho publikací. Momentálně mě hlavně zajímá ta bouře názorů okolo zavádění masa a množství masa, které by mělo být podáváno. Zrovna u dcery maso zavádím.
Jiřinko je super, že se dál vzděláváte, je úžasné, že nám tady "servírujete" všechny novinky a pokroky a že s Vámi můžeme o nich diskutovat:) Moc se těším na výsledky Vašeho výzkumu!!!

Mějte se krásně, já letím shánět skener:)

Ivana

Odpověď: dobré ráno ivano,myslím,že jste dost velký pesimista,nemůžete všechno brát tak vážně,pokrok v dnešní době sebou nese zcela samozřejmě i větší rizika,než tomu bylo dříve.nebezpečné je v dnešním 21st.naprosto všechno-dokonce i vzduch,co dýcháme,tak co s tím uděláte?zavřete malou doma na věčný časy?pokud vnímáte všechny věci takto,možná by jste se měla zamyslet nad tím,že by jste měla navštívit psychologa-mohla by jste být časem pro své okolí nebezpečná,možná více,než ta mikrovlnka.ještě se zeptám-v čem perete,vysáváte,máte doma elektřinu...?

Odpověď: Dobrý den Lucko,
to mě mrzí, že jsem Vás tak rozčílila. Uznávám, že může můj dotaz vypadat vyhraněně, ale skutečně tomu tak není. Já se na to asi dívám trošičku jinak než Vy. Myslím si, že v dnešní době vítězí naše pohodlnost nad přírodou a to mě fakt trápí. Byly doby (např. když jsem byla miminko já) kdy se propagovalo, že sunar je mnohem lepší výživa než kojení. A kdyby nebylo takových šťouralů, kterým se to nezdálo, tak kde by bylo kojení dnes? Já si jen myslím, že právě takovéto diskuse a pochybnosti ženou pokrok dopředu. A ne jen sedět a využívat všechno pro svou pohodlnost a tvářit se, že nevidím za jakou je to cenu. Nepovažuji za správné říct si, to je prostě pokrok a nečinně přihlížet. Jen proto, že zásluhou pokroku je ve spoustě potravin spousta chemie, to všichni budeme jíst? Taky se tady nikdo nezlobí na maminku, která se ptá, kde sežene biozeleninu a která přesnídávka je nejzdravější. Myslím, že když člověk chce, může měnit svět, udělat ho lepší pro svoje děti. Ale to musí opravdu konat a ne jen přihlížet a lamentovat. Kdyby se Jiřinka smířila s tím, že to je prostě pokrok, že je dnes normální doslova "umělá" strava, tak bych teď neměla kam psát, tyhle stránky by tu prostě nebyly.
A pokud Vás zajímá v čem peru :) , tak skutečně peru v biologicky odbouratelných prostředcích, které nezatěžují životní prostředí ani lidskou pokožku a peru v nich i látkové plíny, které moje dcera používá, protože i po těch nejkvalitnějších jednorázovkách měla na zadečku krvavou vyrážku, protože její pleť nesnese chemické látky které se v těch jednorázových plenách nachází. (A mimochodem 1 dítě vyprodukuje za své plenkové období 1 tunu plen které se pak rozkládají stovky let a navíc jsou látkové pleny ekonomičtější). A elektřinu máme:) jen se snažím s ní neplýtvat.
A tohle všechno nedělám proto, že bych neměla co na práci. Nemám nikoho, kdo by mi pomáhal, jsem dceři k dispozici 24 hodin denně, pracovala jsem až do porodu a od porodu pracuju dál, protože to prostě jinak nejde, takže si práci musím stíhat po večerech a po nocích a Jiřince tím pádem moc dobře rozumím.
Nemyslím si, že by můj příspěvek byl až tak extrémní, za extrémní považuji spíš Vaši reakci. Já se jen nehodlám smířit s tím, že mi bude někdo ten takzvaný pokrok diktovat. Chci se jen na něm aktivně podílet a dělat to nejlíp, jak umím. Mě totiž kupodivu nezáleží jen na tom, jak se mám já a moje rodina, ale záleží mi i na ostatních "spoluobyvatelích" této planety a na tom, jak budou žít další generace po mé smrti, moje děti a děti jejich dětí, atd. Vůbec nejsem pesimista, jsem naopak chorobný optimista a snažím se radovat z každé maličkosti, včetně toho, že se mi podaří vyšetřit čas na to, abych šla přeprat plíny, nebo ohřála malé jídlo ve vodní lázni. Prostě mi to dělá radost, stejně jako třeba Jiřince dělá radost pomáhat nám maminkám, i když je to náročné a nic za to nemá. Jen ten dobrý pocit. A ten je k nezaplacení:)

Odpověď: No, Lucko, proč takový útočný názor? COpak nejste ochotná přijmout něčí názor, s kterým nesouhlasíte? Copak takto se diskutuje, takto se projevuje nesouhlas? Já si vážím každého názoru, byť s ním třeba nemusím souhlasit. Každý názor mi rozšiřuje obzory. Samozřejmě i ten Váš. Jen mne stále překvapuje, kolik tedy je lidí, kteří dokážou zlou slinou druhému člověku zkazit slunečný začátek nového týdne. Je to škoda, zkuste svou negativní energii vydat jinak, třeba se běžte proběhnout.

Autor
-
Příprava pokrmů
06. 10. 2008 17:46:38
ID otázky: 31586

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit