on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

6. měsíční dítě nepřibírá

Dotaz: Dobrý den,
opět se na vás obracím pro radu. Před časem jsem se s vámi radila, protože mi syn málo přibíral. Málo pil. Udělala jsem opatření na tvorbu mléka, začala častěji kojit. Radila jste mi, abych začala dřív s příkrmy, kdyby nenabíral. Situace se zlepšila a přibírali jsme 100g týdně.
Přestala jsem odsávat. A za 14 dní jsme nic nenabrali. Už jsme úplně mimo graf.
Já nevím, jestli mám málo mléka. Po kojení vždy odsaji 30ml. Mimo kojení jsem to nezkoušela.

Chtěla jsem zítra začít zeleninkou, ale dneska jsem zjistila, že za 1,5 týdne nic nenabral, tak jsem včera večer raději začala kaší.

Za jak dlouho po kaši můžu najet na zeleninku?

Včera večer jsem ho zkoušela vážit, kolik vypije a vypil jen 60ml. Obávám se, že to není jen nárazová krize a že takto špatně pije už dlouho. Už víc jak 2 měsíce s tím bojujeme.

PV 3850g, při propuštění 3560g, 3měsíce 5640g, 4 měsíce 5850g, 5 měsíců 6250g, a včera jsem ho vážila a měl zas jen 6250g!!!

Začal teď při kojení ještě navíc zlobit, pouští se a znova chytá. Tahá mě za vlasy, švihá ručičkami.

Obávám se, abych malému neublížila. Chci si koupit el. odsávačku na obě prsa, půjčit váhu a začít dokrmovat. Nebo mám raději přejí na UM?

Malý čůrá dost, kaká tak jednou za týden a má to žlutooranžové (něco jak podzimní listí).

Já měla radost, když malý přibíral od 4 měsíce do 5 měsíce tu stovku týdně a teď mě těch posledních 14 dní vyděsilo! Proto jsem včera začala s kaší.

Jak by jste mi doporučila postupovat. Děkuji za radu.


Odpověď: Ditko, dobrý den, nebojte se, u Vás to není tak špatné, protože si to hlídáte a zakročilo se vlastně hned po tom 4. měsíci, kdy dítě hůře přibralo. Navíc jsou výsledky krve a moči v pořádku, což je výborné, z toho pediatr zjistí i stav vnitřních orgánů, takže buďte bez obav. Já věřím, že i to miminečko níže bude v pořádku a že to nebude mít žádné následky, ale musela jsem na to maminku upozornit, aby se zakročilo ihned a zbytečně se situace nezhoršovala.
Teď to kojení tedy chlapeček zase flinká, to je práce s dětma....ale udělala jste zcela správný krok, prostě jste začala s příkrmy. Nic více bych zatím nedělala, zeleninku bych přidala za 2-3 týdny a sledovala každý týden až 14 dní váhu dítěte. Pokud půjde nahoru, tak o nějakém dokrmu UM bych vůbec neuvažovala, věřím, že to už nějak s těmi příkrmy zvládnete. Ale uvidíme. Tím vážením bych se už netrápila, stačí sledovat 1x týdně či 2x za měsíc (ze začátku, pak stačí 1x měsíčně či méně). A odsávačka? Nemohu Vám samozřejmě nic zakazovat, ale v tomto období po porodu už jde odsávání hůře, ta laktace se samozřejmě o něco zvýší, ale už ten efekt není takový jako první 3 měsíce. Ale zkusit můžete, pokud chcete, záleží na Vás.

Odpověď: Děkuji, uklidnila jste mě. :-) Mrzí mě, že jsem zas usnula na vavřínech, myslela jsem, že už je to lepší a vidím, že to bude stále boj.

Teď ráno jsem mu vystrašená zkoušela dávat UM, ale nechtěl. Nesál prst, ze lžičky to plival a zkusila jsem flašku a to naprosto nezájem. :-(

Je mi jasný, že teď musím stále hodně kojit, ale jak dál, až už budeme mít kašičku, zeleninku, ovoce... Aby mu to mléko stačilo. Jestli fakt pije jen těch 60ml (v noci třeba víc), tak je to množtví mlíčka malinké. Jak postupovat později, kdy kojit méně často. Mě kojení v noci vůbec nevadí (někdy se ale neprobudím), ale přeci to tak nemůžu dělat věčně.

Odpověď: Ditko, zatím budete dokojovat i po příkrmech, aby toho mléka dítě mělo dost a nemusíte se bát, až budete mít 3 příkrmy a k tomu třeba 4 kojení, tak bude ta výživa zcela dostatečná. Prostě dítě bude mít víc a víc živin a energie z těch příkrmů a MM se postupně stane doplňkem. Netrapte se tím, kojte často, 8x během 24 hodin ve Vašem případě bude fajn.

Odpověď: Psala jsem dotaz a nečetla jsem předchozí dnešní dotazy a teď koukám, že jste měla dneska v noci hodně podobný dotaz.
Po pravdě mě ta odpověď vystrašila. Věděla jsem, že je to špatné, ale nevěděla jsem, že tak moc.
Jen doufám, že jsem malému neublížila.

Připíšu ještě, že jsem ho teď vážila (asi hodinu po kojení) a máme 6300g. On mívá dopoledne vždy víc než večer.Odpověď: Ještě mě napadá doplnit, že jsme asi měli min. týden spurtík. Ale za posledních 14 dní mi asi vyrost, jestli jsem se nespletla. Při narození měl 50cm a teď 69cm.

Odpověď: Omlouvám se, že ještě doplňuji, ale napadají mě další asi důležité věci.
Doktorka nechávala udělat rozbor krve a moči a výsledky jsou ok.

Zadávala jsem údaje do grafu a v poměru váha výška jsem už klesli na 1perc. z 87. V samotném růstu jsme stoupli z 40perc. na 69perc. A samotná váha je 6perc.
Teda, pokud to zadávám správně. :-)

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit