on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je možné kojení po operativní redukci prsu?

dotaz:Dobre rano,rada bych se zeptala,jestli s timhle ma nekdo zkusenosti.Pred par lety jsem prosla po uraze operaci pro zmenseni prsu,tenkrat mi plasticky chirurg rekl,ze mozna (asi) nebudu moct kojit.Ted jsem poprve tehotna a porad mi to lezi v hlave.Kojit bych moc chtela.A co kdyz mi treba pujde kojit jen z jednoho prsa,da se to,nebo to stejne budou muset doktori zastavit?Diky za rady!

odpověď: Helčo, buď v klidu, nestresuj se a užívej bříška. Buď si zcela jistá, že děťátko je možné z jednoho prsu ukojit, takových maminek mám více. Prostě udělá se tolik mlíčka, kolik dítě bude potřebat. A u toho druhého prsu se uvidí - buď to půjde nebo bude mlíčka třeba méně než v druhém prsu (a budeš ho používat jako takové "doplňkové" nebo to nepůjde. Nevím přesně, o jakou šlo operaci, kde vedl řez, jaký byl zásah do vnitřních struktur prsu, zda byly zasaženy mléčné žlázy, mléčné vývody, nervová zakončení apod. To vše opravdu se ukáže až po porodu, zda a jak byla funkčnost prsu v oblasti kojení poškozena. Každopádně se připrav na to, že hormonální podpora mozku bude stejná pro obě prsa, tzn., že ty žláznaté části prsu nebo jejich zbytky se nalejí stejně jako u zdravého prsu a pokud nebyly narušeny vývody, tak mlíčko ven dostane buď dítě nebo ty odstříkáním. Může se ale stát, že se třeba část prsu nalije, ale vývod z dané části bude poškozen a mlíčko nebude moci ven. Pak hrozí zánět prsu. Jediná rada v takovém případě je chlazení, chlazení, chlazení. Kdyby to ovšem byl problém, záněty se vracely, mlíčko nešlo ven, hrozil by absces apod., tak to by pak byl důvod k zastavení laktace, protože když mlíčko ven nemůže, tak jinak než zástavou laktace se pak zánětům zabránit nedá. Samozřejmě, že ještě lze přírodní cestou snížit laktaci, ale ta by se pak snížila v obou prsou.
No, je to takové složitější, ale nemysli na to, stejně nyní nic nevyřešíš a po porodu se uvidí. Tak držím pěsti, ať je vše v pořádku a žlázy a hlavně vývody nejsou poškozené, ať není nutné zastavovat laktaci a můžeš kojit alespoň z jednoho prsu. Ale já držím pěstičky, ať to jde třeba z obou! Přeji hezký zbytek těhotenství, pohodový porod a na jeho konci zdravé, krásné a hodné miminko.

doplnění maminy: Jirko,mockrat dekuji za tvou odpoved,musim rici,ze i kdyz vlastne nevim,stejne me to uklidnilo.Ta operace byla dost vyrazna,sla jsem z kosicku F na nejdriv A,pak se to uvolnilo na B.Mam jizvy ve tvaru kotvy-pod prsy,pak nahoru k bradavkam a okolo bradavek.Jsem moc rada,ze kdyz se povede,ze alespon jedna strana nebude mit cesty poskozene,pujde kojit,bala jsem se,ze se to bude muset automaticky zastavit,takhle alespon vim,ze mam sanci.Opravdu mockrat dekuji za tvou odpoved a cas.

odpověď: Helčo, ano, šance rozhodně je, budu moc držet pěsti. Ten zásah, dle tvého popisu, byl dost velký, takže spíš předpokládám, že to kojeníčko z toho prsu asi moc nepůjde. Tak hlavně aby nedělalo potíže a opravdu se případně některé jeho části nenalévaly s tím, že by to nešlo uvolnit odstříkáním. Pokud nebude poškozené prso zlobit, tak pro zastavení laktace nebude žádný důvod a to jedno prso k ukojení dítěte stačí. Mám v péči nejen maminky, které kojí jedno dítě z jednoho prsu (protože v jednom prsu byla velmi slabá laktace nebo dítě prso odmítalo), ale také mamiky, které kojí plně dvojčátka (tzn., že každé dítě je kojeno vlastně z jednoho prsu), případně maminky, které kojí tandemově dvě (i tři) děti různého věku. V tomto věř přírodě, kojení je velmi jednoduchá záležitost nabídky a poptávky - prostě udělá se tolik mléka, kolik ho dítě odebere. Hodně štěstí Helčo.

doplnění maminy:Jirko,ja mela ta prsa operovana obe

rada: Aha, tak to jsem špatně četla nebo špatně pochopila. No, uvidíme, jak to bude. Opravdu je to sázka do loterie, dopředu ti nikdo neřekne, jak to bude. Pokud byly takto výrazně zasaženy obě prsa, tak to asi na plné kojeníčko nebude, ale věřím, že alespoň nějaké mlíčko svému děťátku budeš moci z vlastních zdrojů dát. Hlavu vzhůru, opravdu se dopředu nestresuj. Budu ráda, když se mi po porodu ozveš na email nebo na mé stránky www.kojeni.net (na rodinku chodím vyjimečně, je náhoda, že jsem zde dnes zabrousila) a podle situace se poradíme. Neboj se toho. Je dobře, že se dopředu zajímáš a zjišťuješ možnosti a naději. Naděje je a tak to ber. Když to nepůjde, tak to nepůjde, nejdůležitější v mateřství přeci není forma výživy dítěte, ale láska, kterou svému děťátku dáš. A pokud laskyplné pohledy, pohlazení a hlavně péči a lásku obou rodičů bude děťátko mít, tak je jedno, zda má v pusince prso anebo lahvičku (případně lahvičku jako doplnění výživy). Netrap se tím a užívej si krásných chvilek s bříškem. Máš hodně času (nevím, v jaké jsi fázi těhotenství), aby ses vyrovnala už dopředu i se situací, že to kojení nepůjde. Proto se na naději těš, ale nedávej si zase přehnanou naději, nesmíš se na to upínat. Ber to jako možnost a dar, pokud se to podaří. A pokud ne nebo jen částečně, tak už nyní si toto srovnej v hlavě. Ten tlak společnosti na kojení je pro maminky, které kojit nemohou, nechtějí nebo se jim to nedaří neúnosný. A to je špatně. I takové maminky potřebují podporu, aby neměly pocit, že svému dítěti snad nedávají to nejlepší.
NO, ale už jdu, zase kecám moc psychologicky. Ale prostě to tak mám - vím, jak strašně důležitá je psychická pohoda maminky (a to nejen kojící maminky!) a proto u mne tuto psych. podporu najde jakákoliv maminka. Drž se Helčo, přeji v životě štěstí a pohodu a už žádné zdravotní komplikace!
Aha, už vidím, kde nastala ta potíž s nepochopením tvého dotazu. Nepoužíváš diakritiku (asi jsi ze zahraničí) a proto jsem myslela, že to operované prso je jen jedno, když tam není kroužek nad "u". Tak se omlouvám.

Autor
-
ID otázky: 31547

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit