on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení těžce nezralého dítěte

Dotaz: Dobrý den, Jiřko, předem Vás musím upozornit, že těch dotazů budu mít asi trochu víc. Ale jsem bezradná, tak odpusťte …. V lednu se mi narodila holčička, o 14 týdnů dřív, než měla. Porodní váha 740 g. Na konci července nám bude půl roku, měly by nám být ale teprve dva měsíce. Prodělala dvě enterokolitidy, kvůli problémům s trávením a se zažíváním obecně byla velice dlouho na nitrožilní výživě a často jen na ní (kvůli tomu je stále ještě žlutá, pomalu se ale jaterní testy zlepšují). Nějakou dobu, cca měsíc a půl dokonce ani nedostávala moji mateřinu, ale umělé mléko Alfaré. Od 5. černa jsme spolu doma. A teď k jádru věci: je plně kojená. Považuji to za takový malý zázrak a jsem za to nesmírně vděčná. Čtyři měsíce jsem si udržovala laktaci jen odstříkáváním. Byl to boj a často už to vypadalo, že prohraný. Nakonec se mi to podařilo....MOC moc jsem si přála kojit a moc si přeji, aby u toho zůstalo co nejdéle to půjde. Problém je ale s váhovými přírůstky. Propouštěcí váha byla (5.6.) 2800 g, v těchto dnech se naše hmotnost pohybuje okolo 3500 g. Za poslední měsíc jsme přibrali jen 650 gramů. Přitom přidáváme do 20 ml mateřiny tzv. Fortifikátor (FM 75) a tím dokrmujeme. Problém je tedy patrně v tom, že toho malá vypije málo. Poslední tři týdny si poctivě vedu deníček kdy a kolik toho snědla (před a po jídle vážím) a v průměru vypije na jednu dávku 60 až 70 ml, výjimečně ale i přes 100 ml – například dnes večer (její rekord je 130 ml). A cca třikrát až pětkrát denně dokrmuji fortifikovanou mateřinou (20 ml z lahvičky). Suma sumárum - denně vypije jen okolo 500 až 560 ml. Krmíme často i déle než 45 minut. Vím, že to není dobře, ale mnohdy se to vyplatí (po dvaceti minutách jdu zvážit a ukáže se, že vypila jen 30 a za dalších 15 minut pak dá najednou klidně i 50 ml). Podle doktorky by ale měla s ohledem na svou váhu vypít cca 650 až 700 ml. Myslím si, že by nebyl problém to do ní dostat – bohužel ale ne z prsa (u něj usíná, nebo i saje, ale ukáže se, že nic nevysaje, ovšem z lahvičky se ochotně dokrmí). Doktorka mi dnes řekla, že by ji nenutila vypít toho víc, jen by dodala kalorií. Dostala jsem umělé mléko Nutritem 2 a taky mám zkusit Infatrini. Nemám přesná doporučení ohledně dávkování, je to více méně na mě. Hlavní je, aby více přibývala. Upřímně: nejraději bych ničím nepřikrmovala. Kojím 7 x až 9 x denně. Večer naposledy okolo půl deváté, pak až mezi jednou a druhou hodinou a následně okolo páté ráno, dále pak cca po třech až čtyřech hodinách, někdy však i po dvou.
A teď k mým dotazům:
1.Prosím, poraďte, jak ji mohu přinutit, aby mojí mateřiny z prsu vypila více – to je pro nás jediná naděje, jak se zbavit UM.
2.Nemám mléka zrovna „na rozdávání“. Teď ji – jak už jsem psala – dokrmují až pětkrát denně dvaceti mililitry fortifikovaného mléka. Víc ale většinou neodstříkám. Před kojením se mi odstříkává dobře a netrvá to tak dlouho a asi bych odstříkala víc než těch 20 ml, ovšem mám strach, že toho tam potom nezbude moc na kojení nebo bude muset moc tahat a to ji odradí...Existuje na to nějaká rada?
3.Co můžu udělat proto, abych měla mléka opravdu hodně a dceři to tak teklo do pusinky s menší námahou?
4.Tady na vašich stránkách jsem si přečetla, že není dobré dokrmovat z lahvičky. Já to tak bohužel ten poslední měsíc dělám. Mám už u lahvičky zůstat, když z ní pije takovou dobu, nebo byste doporučila od ní ustoupit? A jak mám tedy dokrmovat?
5.Taky jsme dnes zkusila stříkačku, tou jí to šlo v porodnici dobře. Ale tvářila se, že neví, co s tím. Musela jsem ji tam udělat vzduchovou bublinu a pak teprve začala tahat. U toho se ale zase napolykala hodně vzduchu a vypila to strašně rychle (mám strach, aby se pak nepozvracela). Stříkačka – ano či ne?
6.Je možné, že se po dokrmování UM nakonec sání zlepší a je možné se vrátit jen ke kojení? Tzn. je naděje, že bych se mohla obejít jednou bez dokrmu z UM? Nebo myslíte, že se tomu UM zbytečně bráním? Že se s tím mám zkrátka smířit? Víte, mám strach, že když ji budu muset dokrmovat (lahvičkou nebo stříkačkou), bude postupem času pít z mého prsa méně a méně až ji budu muset krmit jen z lahve. To bych strašně nerada!!!!! Jsem tak šťastná, když ji můžu mít u prsa.....
7.Jak zajistit, aby bylo moje mléko kaloričtější?
Kojení je pro mne úžasná věc, je to nádherný pocit, je to pohodlné a rychlé, kojím všude, kde se dá. Ale hlavně - opravdu si to užívám. Nechci o něj přijít!!!! A nechci si ho znepříjemňovat neustálým vážením před a po jídle, stresem, jestli toho snědla málo, nechci si ho ani komplikovat přípravou umělého mléka a dokrmováním. Ale – hlavně chci, aby malá prospívala, rostla a měla se dobře. Prosím, poraďte, co pro to můžu udělat.

Předem Vám moc děkuji za rady a omlouvám se, za ten dlouhý „seznam“.
silvie

Odpověď: Silvie, krásný den, nebojte se, já to vůbec nevidím tak černě jako Vaše lékařka. Dceruška přibrala velmi hezky, vždyť jste teprve něco přes měsíc doma a vlastně se pořádně seznamujete. Dcerka měla velmi těžký a předčasný start do života a zvládla ho obdivuhodně. Plné kojení u takto předčasně narozeného miminka je skutečně malým zázrakem.
Takže ten přírůstek je v pořádku, norma je 150-250 g týdně a do té se vlezete. Nevidím žádný důvod pro dokrm UM, ale fortifikátory samozřejmě používat můžete, záleží na úvaze Vaši a pediatra. Dobré zkušenosti bývají s Nutrilonem BMF - http://www.nutrilon.cz/cs/reseni-kazdeho-prodblemu/predcasne-narozene-deti/nutrilon-bmf/.
1. MM vypije dcerka dostatečné množství, na její váhu by měla vypít asi 150-160 ml na 1 kg a den, což je okolo 550 ml denně. Takže zde nějaký větší problém opravdu nevidím. Dítě je možné motivovat, ale takto nezralé dítě potřebuje především čas a trpělivost, nemá smysl ho vycpávat, dcerka prospívá.
2. + 3. Před kojením neodstříkávejte, skutečně to sníží dcerce množství toho mlíčka, které vypije a hůře jí to poteče. Po kojení odstříkávat můžete, ale nevidím to zase tolik nutné, protože Vás to spíše stresuje a to může vést opět k tomu, že mlíčko poteče hůře. Vy se potřebujete dostat co nejvíce do pohody. Je obdivuhodné, jak jste si dokázala udržet laktaci, skutečně klobouk dolů, můžete být na sebe opravdu hrdá! Nyní se potřebujete opravdu dostat do klidu a pohody a dcerušky si užívat. Jistě jste zažila týdny a týdny obrovského strachu o své dítě, který si my nedovedeme vůbec představit. Věřte ale, že psychika a uvolnění je to, co pro svou dcerku nyní můžete udělat, aby to mlíčko dobře teklo. Tím, že dobře poteče, tak ho i více vypije a více se ho udělá. Není každá maminka typem, které se daří odstříkat stovky ml mléka. Vás může hřát, že jste díky odsávání udržela laktaci pro svou dcerušku tak dlouho. A nyní je to už více na ní. Prsa můžete při kojení nahřívat (třeba si dejte na prsa ponožku s rýží nahřátou v mikrovlnce, drží to déle teplotu) a také pijte při kojení teplý nápoj. Spolu s Vaší pohodou a pohodlnou pozicí při kojení to pomůže k lepšímu toku mléka.
4. Opravdu bych s lahvičkou byla velmi opatrná. Pokud chcete podávat to fortifikované mlíčko, tak bych na tak malé množství volila buď lžičku nebo ideálně suplementor (viz. vlevo na stránce technika kojení - alternativní způsoby dokrmování), který velmi pomáhá i při zvyšování laktace, protože dítě je více motivováno k sání, mlíčko teče u prsu zároveň i ze suplementoru, více to teče a dítěti to pomáhá k intezivnějšímu sání, což také lépe stimuluje laktaci. Nehrozí žádné matení techniky sání a také šetří čas při dokrmování. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena (asi 1000,-), možná některá maminka ho prodává zde v inzerci kojících potřeb.
5. Pokud dcerce nevyhovuje, tak stříkačka spíše ne, těch způsobů altern. dokrmu je více - viz. výše.
6. U suplementoru je to velmi pravděpodobné, u jiných způsobů hrozí vždy riziko, že si na to dítě navykne a bude na dokrm čekat, může zpohodlnět u prsu. V tomto věku už to hrozí u všech způsobů (i stříkačka, lžička apod.), kromě suplementoru. Jak jsem psala výše, tak dokrm UM u Vás vůbec nepovažuji za nutný, ba naopak! Když se dostanete do pohody, tak věřím, že to plně ukojíte i nadále, vždyť dcerka přibývá moc pěkně!
7. To nelze, MM je svým složením přesně přizpůsobeno potřebám dítěte a pokud dítě přibývá méně, tak je to vždy množstvím mléka, které vypije. Ale Vaše dcerka ho vypije dostatečně. Nepovažuji za nutné vážení častěji než 1x týdně, ve Vašem případě je to spíše stresujícím faktorem, proto doporučuji tu váhu schovat! Opravdu ji schovejte někam, kam nedosáhnete ani ze židle a manžel Vám ji 1x týdně podá. Přírůstek v průměru 150 g týdně je zcela dostatečný! A počítejte s tím, že kojené dítě nepřibývá rovnoměrně, takže to může být jeden týden 80 g a druhý třeba 250 g. Když tedy dítě jeden týden nepřibyde dobře, není to důvod k nasazení dokrmu, ale spíše intenzivnějšímu kojení. Ta délka kojení ve Vašem případě odpovídá novorozenci, což dcerka vzhledem ke své aktuální váze vlastně je. Takže bych to zatím nijak neřešila, jen se snažte o to, aby dcerka sála intenzivně, u prsu nepospávala, aktivizujte ji střídáním prsů, změnou polohy, odříhnutím apod.

Silvie, jste na velmi dobré a správné cestě a já Vám budu moc držet pěsti, aby jste na ní zůstala. Našlápnuto máte skvěle, věřte sobě i dcerušce a opravdu se pokuste o pohodu, důvod ke stresu u Vás nyní rozhodně nevidím. Přeji Vám, ať Vám dceruška roste do krásy a hlavně do zdraví a ať jediným důsledkem jejího předčasného startu do života je zvědavost. Ta ale musí být tedy hodně zvědavá, když vykoukla na náš svět tak brzy. Hodně štěstí a budu ráda, když napíšete, jak se Vám daří!



Odpověď: Ještě jednou dobrý den, Jiřinko,
moc vám děkuji za odpověď. Ani netušíte, jak mi to pomohlo. Hlavně psychicky. Váhu jdu schovat :-)))) A vyrížím koupit suplementor.
Jen mám na vás ještě tři krátké doplňující dotazy: píšete, že váhový přírůstek má být 150 až 250 g měsíčně. Já jsem ale slyšela (jak od mé lékařky, tak myslím i v porodnici), že to má být týdenní přírůstek, tzn. 150 až 200 g/týden.... Tak nevím???
Taky říkáte, že nemám odstříkávat před kojením. Souhlasím s tím, že jí to pak hůř teče a ona se víc nadře, ale na druhou stranu, se tak dřív dostane k zadnímu mléku, které je asi kaloričtější, ne?
A co si myslíte o dudlíku? Má horáda, ale nevím, jestli se třeba jeho sáním a cucáním neutahá. Tzn. kdybych jí ho nedala, tak by třeba vypila více ode mě???? Jenže by asi zase plakala :-( tak nevím....
Určitě dám zase vědět, jak se nám daří :-) MOC MOC vám děkuji!

Odpověď: Kruciš, zase jsem se přepsala? :-))) Samozřejmě, že je to týdně, opravím to. :-)
To odstříkávání před kojením musíte zvážit sama - pokud máte pocit, že to dcerce pomůže lépe se dostat k zadnímu mléku, tak směle do toho. Já to opravdu někdy doporučuji, ale spíše u maminek, které mají mlíčka hodně a dítě hodně líné, případně u dětiček, které mají problém s bolením bříška a je vhodné zmenšit množství vypité laktózy, na kterou je právě přední mléko bohaté.
Dudlík je takový dobrý sluha, ale zlý pán. Může snižovat chuť dítěte k sání prsu, může zhoršovat techniku sání. Ale zase může dobře pomoci u dětí, které by jinak trávili u prsu celý den a chtěly by ho stále ožužlávat. Takže toto musíte rozhodnout sama. Nejsem proti dudlíkům, ale opravdu za podmínky, že nepřehlédnete signály, že dítě chce už pít, že nesnižuje chuť k sání a nekazí techniku kojení.

Autor
-
ID otázky: 31522

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit