on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Růst do délky - 9 měsíční syn poslední měsíce málo roste

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
mám na vás dotaz, který se netýká úplně kojení, ale snad mi poradíte. Ráda bych, zda by jste mohla posoudit, růst mého téměř devítiměsíčního chlapečka. Poslední měsíce se jeho růst výrazně zpomalil a já mám trochu obavy. Vůči svým vrstevníkům je o pár čísel menší. Přitom manžel má skoro 190 centimetrů, já 169 cm. Je jeho růstová křivka v pořádku? Jednou jste zde psala, že máte k dispozici moc pěkné růstové a hmotnostní grafy. Prosím tedy o posouzení, v jakém percentilu se můj chlapeček pohybuje.

Narození (7.8.2007): 49 cm 3,18kg
6 týdnů: 57 cm 4,80kg
3 měsíce: 64cm 6,17kg
4 měsíce: 66cm 6,86 kg
5 měsíců: 68cm 7,40kg
6 měsíců: 68cm 7,70kg
8 měsíců: 70cm 8,57kg

Chlapeček byl do 6-ti měsíců plně kojen, pak jsme začali se zeleninou. Nyní má k obědu masozeleninový příkrm, ale moc toho nesní. Kupované asi 150ml a domácího pár lžiček, takže max. 50ml. Odpoledne ovoce s trochou sušeného mléka (jinak to nechce)asi 100-150ml a k večeři tak 200ml kaše. Kojím ráno, dopoledne, po obědě a před spaním. Někdy ještě před večeří. V noci už se na kojení nebudí. Od devátého měsíce bych ráda zavedla dopolední svačinku.

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli při kojení můžu chodit do solária, jestli to mlíčku nějak nemůže vadit. Potřebuji chytnout trochu nějakou barvu po zimě :-)

Děkuji předem za odpověď a přeji vám hezký den. Michaela


Odpověď: Dobrý večer, ten program na růstové grafy si můžete také stáhnout (viz. sekce odkazy). Chlapeček váhově prospívá velmi hezky, ale ta růstová křivka jde nyní skutečně dolů. Při porodu byl chlapeček na 25. percentilu, ve 3. měsících se dostal až na 79. percentil, ale po 5. měsíci to šlo prudce dolů, až na nynější 29. percentil. Bohužel Vám nemohu poradit, protože délka nejde příliš výživou ovlivnit a váhově chlapeček prospívá hezky. Zadejte si údaje do grafu a ten graf vytiskněte a doneste pediatrovi. Ten by to měl řešit, případně navrhnout zda a jak dlouho počkat, posoudit, zda je to normální vývoj, případně doporučit návštěvu endokrinologa. Ale věřím, že je vše v pořádku a že prostě syn jen trochu zbrzdil tempo.
Solárium není při kojení problém (mnohokrát zodpovězený dotaz).

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit