on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení už mého 9 měsíčního syna nebaví :-(

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
moc bych Vás chtěla poprosit o radu. Mám syna 9 měsíců. Příkrmy baští dobře, jen mě trápí, že kojení už není, co to bývávalo. Přijde mi, že ho zajímá tisíc jiných věcí, než moje prso. U kojení musíme mít klid, všechno ho hned ruší. A taky musí pořád při kojení něco dělat - hrát si s mými vlasy, snaží se mě dotýkat na obličeji, když se odkloním, hraje si se svýma ušima - to je ta lepší varianta. Jindy se mi i s prsem v pusině přetáčí ze zad na bříško, snaží se stavět na nohy a další akrobatické kousky. Pije vždycky jen dvě minutky a pak se pouští a nechce. Mám strach, aby měl dostatek mého mlíčka. Přijde mi, že kdybych mu prso jednoho dne nenabídla, on by si na něho ani nevzpomněl. Mrzí mě to. Co mám dělat, aby se mi podařilo kojit co nejdéle? Je to jen přechodné období a spraví se to, nebo už opravdu s kojením končíme? Ještě doplním, že PV byla 3210g, nyní 9300g, takže snad hlady nestrádá. Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den Jani, opravdu hlady chlapeček nestrádá, to se tedy nebojte. :-)))
Bohužel Vám nemohu poradit. To, co popisujete je přirozený vývoj a to, co syn dělá je naprosto normální. Můj za týden 10 měsíční syn dělá naprosto to stejné a nakojí se jedině v klidu. Milostivě mi věnuje 3-5 minut svého času. Je také ukrutně zvědavý a hbitý a k delšímu kojení ho nic nepřinutí. Kojím ho 3-4x denně, ale nyní jedno kojení ruším. V klidu a ochotně se napije jen ráno a večer, jinak to denní kojení je spíše takový lov - musím syna ulovit a zamotat do sítí - svých rukou a doufat, že mi neuteče. :-) Prostě s tím se musíte vyrovnat, lepší to už nebude. V tomto věku se snažte právě o ty 3-4 kojení, ráno a večer to jistě půjde lépe, udělejte si z toho takový rituál a když ulovíte ještě 1-2 kojení za den, tak to bude stačit. Po tom 10. měsíci stačí 3 kojení za den a po 11. měsíci i 2.
Vím, jak se cítíte, také je mi to líto a moc doufám, že můj syn bude ochoten alespoň k jednomu kojení tak do 1,5-2 let. Ale zatím to vypadá jako u prvního syna, který se přirozeně odstavil ve 13 měsících, prostě už ho kojení opravdu nebavilo a zdržovalo. Dosud je mi to líto a jsem ráda, že jsem nyní pro něj mohla 10 měsíců mléko odstříkávat. Už to ale dále nezvládám, jsem z toho každonočního odsávání vyčerpaná a navíc je už jaro, takže to ukončím. Pokud se můj druhý syn po roce odstaví, tak se pokusím mu 100-150 ml mlíčka za den udržovat odsáváním přes den a dávat mu to v hrnečku. No, ale doufám, že si to vezme přímo od zdroje.
Tak Vám přeji, ať alespoň ráno a večer je ta kojící chvilička tou nejhezčí chviličkou dne.

Odpověď: Moc Vám Jiřinko děkuji za povzbudivá slova. Nejspíš se nedokážu smířit s tím, že syn už není miminko a pomalu přestává být na mě závislý. Ale je to přirozený vývoj a nezbývá, než se mu přizpůsobit.

Autor
-
ID otázky: 31437

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit