on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Extrémně bolavá bradavka - již 4 měsíce!

Dotaz: Dobrý den Jiřinko. Obracím se na Vás s prosbou o radu, jelikož už jsem bezradná. Mám problém s pravým prsem a to od narození našeho prcka, kterému budou začátkem dubna 4 měsíce. Již v porodnici mi popraskaly obě bradavky. Jedna se zahojila a kojím z ní bez nejmenšího problému. U druhého prsu mám stále bolavou bradavku a je, řekla bych, zdeformovaná. Prasklina není otevřená, je zacelená, ale bradavka má takový tvar jakoby kloboučku. Omlouvám se za ten popis, ale chtěla bych Vám to co nejvíce přiblížit. Při kojení mám šílené bolesti a to v jakékoli poloze. Lékaři si nevědí rady co s tím. Udělali mi i stěr a nic tam nenašli. Trošku mi uleví genciána, ale po pár dnech se mi vrátí ta obrovská bolest, která mě dohání k slzám. Musím na to prso používat klobouček a jednou za dva dny přiložím malého bez něj, ale opravdu se koušu do rtů. Mám v tom prsu i mnohem méně mlíčka. Malý mi u toho usíná a to ho přes den přikládám každé 2 až 3 hodiny na obě prsa. Jelikož máme vzorné miminko, které spinká od 20 hod. do 5 až 6 hod, tak v noci odsávám. Při odsávání mám z toho bolavého prsu jen dva slabé pramínky. Z druhého to teče neskutečně dobře a to z celé bradavky. Z kraje jsem měla málo mlíčka a musela jsem přikrmovat Nutrilonem. Poslední měsíc už Nutrilon nedávám. Malý krásně prospívá, ale byly a jsou chvíle, kdy jsem chtěla kojení vzdát. Bolesti jsou opravdu obrovské. Jinak ta bradavka je po kojení bílá (jakoby odkrvená), hodně vylezlá, a vypadá rozmočeně. Vyzkoušela jsem na to snad vše co mi kdo poradil a co jsem se dočetla: Genciánku, Bepanthen, Cicadermu, Kalciovku, Canesten, Clotrimazol, lůj s placentou, heřmánek, měsíček, zaschnout kapku mlíčka, větrání, hydrogelové tampony, chrániče, Pamycon no naprosto vše a beze změny. Netušíte co bych s tím prsem mohla mít?
Omlouvám se za obsáhlý dotaz a moc děkuji za odpověď.
Irena


Odpověď: Dobrý večer Irčo, kruciš, to je zapeklitá situace! A mé doporučení bude asi velmi překvapivé, ale vzhledem k tomu, co jste vše již vyzkoušela a jak moc trpíte a navíc spouštěcí reflex je v tomto prsu špatný (a tím pádem je v něm i malé mléka) - z jasného důvodu - máte velký strach z bolesti, což je zcela pochopitelné - tak nevidím jiné východisko. Doporučuji ukončit kojení z tohoto prsu, to nemá smysl, aby jste se takto strašně trápila. Dítě lze ukojit i z jednoho prsu, nebojte se.
Ale co bych ještě doporučila. Myslím si, že je v prsu nějaká infekce, to jinak není možné, aby jedno prso bylo dobré a druhé tak zlé. Zkuste si domluvit jednak ultrazvukové vyšetření prsu, zda není někde skryté ložisko zánětu. Dále bych požádala o nějakou ATB mastičku (ale opravdu nevím jakou, to musí lékař) a jako poslední možnost bych volila konzultaci s kožním lékařem. U takto urputných záležitostí může jít i o nějakou formu kožního problému. Moc Vám držím pěsti, ať se řešení a hlavně účinný lék najde. Budu ráda, když mi dáte vědět, jak jste dopadla.
A ještě k tomu odsávání v noci - v tomto věku již to není vůbec nutné, takže se klidně můžete vyspat spolu s prckem.

Autor
-
ID otázky: 31426

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit