on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Přerušení kojení 6měsíčního miminka z důvodu impetiga u matky

Dotaz: Milá Jiřinko.Ve středu jsem vam psala do poradny,že mám moc bolavou bradavku s puchýřky.Dle vaší rady jsem z toho bolavého prsu přestala kojit a snažila se odstříkávat a kojila jsem jen z pravého,jenže pak se objevily puchýřky i na obličeji miminka(6měsíců)a tak jsme dnes jeli do nemocnice na kožní,p.doktorka zjistila,že je to impetigo-infekční kožní onemocnění a doporučila úplně přerušit kojení,zjistila,že to mám i na tom druhém prsu,nesmím dát ani odstříkané MM,ale chlapeček odmítá sunar,nechce ho ani z lahve ani lžičkou.Ráno jsem ho naposledy kojila,odpoledne spapal trochu přesnídávky,večer mléčnou kaši-tu už mu dávám několik týdnů,lžičkou už jíst umí.Z lahvičky si vzal trochu čaje,ale co stím sunarem,nějaké mlíčko přece jíst musí,pořád hledá prso,je mi ho moc líto,prsa mám nalitá,snažím se odstříkávat,ale moc to nejde,bojím se zánětu a pořád pláču,p.doktorka mi napsala antibiotika,na puchýřky genciálku,až se to vyléčí,prý bych mohla zase kojit,ale to už asi chlapeček nebude chtít.Prosím vás o radu,jak to vyřešit s tím sunarem,moc děkuji.Zdena

Odpověď: Dobrý večer Zdenko, to mne moc mrzí. Ale tušila jsem to, že tohle bude opravdu nutné řešit lékařem, puchýřky jsou velmi neobvyklou záležitostí. Jsem ráda, že se diagnóza našla, ale co teď? Moc se mi nezdá, že by skutečně bylo nutné dítě takto od prsu úplně odstavit. Ale s impetigem při kojení opravdu nemám žádné zkušenosti a jak na potvoru je víkend, takže ani na Horkou linku do Prahy (261 082 424 všední dny od 09.00 do 13.00 hod) se nedovoláte. Ale Vaše situace je více než akutní, Vy opravdu potřebujete vědět, zda je to kojení možné nebo ne.
Zkuste pár čísel, kde by jste se mohla zeptat, zda nebudou vědět, jak je to s impetigem při kojení (vždy je lépe to ještě konzultovat s někým dalším, protože byť je Vaše kožní lékařka jistě dobrým odborníkem, tak většina lékařů - specialistů nemá příliš povědomí o mechanismu kojení a vlivu na dítě při různých nemocech.
MUDr. Mydlilová, Fakultní Thomayerova nemocnice - 261 082 485
a dále vyzkoušejte telefony na různé lékaře v seznamu laktačních poradců na www.kojeni.cz . Je mi to opravdu líto, že Vám nemohu lépe poradit.
Ale laktaci si udržujte, jak jen to půjde, odsávejte ve stejných intervalech jak bylo dítě kojeno, vždy obě prsa, každé tak 10 minutek. Přes víkend se laktace udrží, to se nebojte a kdyby jste nic přes víkend nezjistila, tak hned v pondělí ráno volejte na horkou linku do Prahy a tam snad budou vědět více.
Drobečka je mi moc, moc líto, naprosto si dovedu představit, jak se cítíte Vy i mrňousek, který situaci vůbec nechápe. Nedávejte mu tu lahvičku Vy, od někoho jiného ji přijme jistě lépe. Od Vás ji bude přijímat velmi těžko, hlavně ze začátku. Ale musíte věřit, že se neodstaví, je už hodně velký a to kojení by měl mít velmi zažité, musíte věřit, hlavu vzhůru. Zkuste se uvolnit jak jen to půjde, prsa nahřívat, pít při odsávání teplý nápoj. Šance na udržení kojení je dost velká, myslete proto optimisticky. Ale to odsávání je nutné. Opravdu se mlíčko neztratí jen tak, i kdyby jste nekojila týden či 10 dnů. Déle by jistě nebylo nutné tu přestávku v kojení udělat, osobně si myslím, že do uzavření těch puchýřku, pak to snad již tak infekční nebude. Ale jak jsem psala výše, tohle je tenký led, nerozumím impetigu, takže opravdu konzultovat s dalšími lékaři a pak na horké lince. MOc, moc držím pěsti a opravdu na Vás myslím. Hlavu vzhůru a pusťte se do boje. Rozhodně není ztracen a dávám Vám šanci tak 75% na návrat ke kojení, pokud se Vám podaří dostat do pohody. Vím, že to bude těžké, protože ty nervy nyní máte veliké, ale aby to mlíčko dobře teklo a šlo odsávat, tak se musíte dostat do pohody.
Hodně štěstí a ozvěte se! Budu celá netrpělivá, jak se Vám daří.

Autor
-
ID otázky: 31361

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit