on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prasklinka a otok na bradavce-možný zánět ?

Dotaz: Dobrý večer paní Jiřinko, mám na Vás opět pár otázek, tentokrát z jiného soudku, přijde mi, že musím bohužel vyzkoušet všechny problémy při kojení :o)
Plně jsem kojila do šestého měsíce, nyní v osmi měsících 2 příkrmy, v noci kojím 2x. Kvasinkou na bradavkách trpím pravidelně, nic pořádně nepomáhá, přestala jsem nosit prsní vložky a je to už únosné (mám asi kvasinku v těle - výtoky apod., ale už jsem si zvykla). V levém prsu, ze kterého dítě hůře pije,jsem měla v posledním měsíci velké zatvrdliny, které se mi vždy do 2-3 dnů podařilo rozmasírovat a malému vypít. Odsávání mi ručně moc nejde,pěkně bradavku morduju a možná že při posledním pokusu jsem si sama vytvořila prasklinku. nejdřív červená tečka, pak bílý puchýřek, teď už prasklinka asi 2-3mm. Když se díváte na prso ze shora, tak je na "celá a pět minut", takže malý ji má při klasické poloze kojení na ruce v koutku, takže to snad nemohl způsobit on. Bolí to parádně i v klidu,jen jak se mi tře bradavka o tričko, ale to snad zvládnu. Během dneška mi ale celá bradavka zrudla a napuchla, je už tak o půlku větší než ta druhá, a přijde mi, že mi začíná puchnout i kus dvorce kolem. myslíte, že se může jednat o počáteční zánět? Chtěla bych vydržet kojit i dál, ale mám strach, aby malý nesál z prsu hnis, nebo co je vevnitř, když je to napuchlé? Začnu potírat ne bepanthenem, ale fialkou, je to lepší? A na jakého lékaře se kdyžtak obrátit, na obvodní, gynekologa nebo pediatra?
Jinak se chci ještě podělit o zkušenost - na kvasinku na bradavkách mi dětská doporučila půl tabletky nizoralu rozpustit v deci vody a tím potírat. Každý den udělat nový roztok. Zabralo to celkem třikrát, pak už se moje kvasinka zocelila, ale třeba to někomu pomůže definitivně :o)
Moc děkuji za pomoc a omlouvám se za dlouhý popis problému. Ach jo, to je furt něco :o) Ale jinak kojení je nádhera, a když si představím, že bych měla skončit, tak mi je moc smutno, že bych přišla o to intimní osobní pouto s naším chlapečkem.


Odpověď: Dobrý večer Lenko, to vůbec nezní dobře ten Váš popis. :-( Obávám se, že skutečně se začíná rozvíjet zánět. Zkuste to bolavé místo zabalit do studeného obkladu z vývaru z heřmánku a po kojení namáznout mastí Calcium Pantothenicum. Pokud se to ale nebude lepšit, tak určitě ukázat lekaři, obvykle se s tímto chodí ke gynekologovi, ale někdo má i šikovného pediatra. Vypadá to, že právě Vaše lékařka mezi takové patří. Tak ať je brzy bolístka pryč!

Odpověď: Dobrý den, moc děkuji za rychlou odpověď. A myslíte, že můžu kojit dál, neublížím tím nějak malému, myslím abych mu necpala zánět do tělíčka? Kojila jsem už třikrát, změnila jsem pozici a je to o moc lepší, co se bolesti při sání týká.Jinak napuchlé je to stejně, akorát prasklinka je o 1mm větší :o(

Odpověď: Pokud vyloženě neteče hnis nebo více krve (která je pro dítě nestravitelná, takže ji buď vyzvrací nebo po ní je černá stolička, ale dítě neohrožuje), tak své dítě neohrožujete, nebojte se.

Odpověď: Ještě mě napadlo, jestli jsem nemohla pokazit malému techniku sání tím, že mu kašičku co nesní (sní jen tak 50 ml) naředím vodou a dám do lahvičky. Vlastně se tak v 7 měsících naučil pít z lahve, kterou dosud neznal. Vím, že to není ideální, ale zkusila jsem to kvůli buzení v noci po hodině a půl, které takto přešlo. V nějaké odpovědi mamince jste uvedla, že kaše z lahve není zdravá na zoubky,myslíte kvůli špatnému tvarování při růstu nebo kvůli kazení se? ještě jednou moc děkuji za odpovědi a doufám, že tohle byl na dlouhou dobu můj poslední dotaz :o)
Přeji pěkný den.

Odpověď: Lenko, kašičky většinou bývají sladké, takže rozhodně je tu nebezpečí pro zoubky. Znám několik maminek, jejichž 2-3 leté děti již mají vytrháno několik mléčných zubů, protože je nechali pocucávat z lahve buď kašičku, mlíčko nebo šťávy - prostě každou chvilku si dítě něco sladkého pocucávalo. Lahev s dudlíkem je krokem zpět, ten dudlík přichází do přímého styku se zoubky, kdežto běžný hrneček či různá pítka tolik ne. Kaši by jste určitě ani Vy nepila z lahvičky, takže kašičku ano, ale lžičkou. :-) Nicméně Vám nemohu nic zakazovat. :-)

Autor
-
ID otázky: 31309

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit