on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je možné začít znovu kojit 7týdenní dítě?

Dotaz: Dobrý den paní Jiřko,
předně i já bych Vás chtěla povzbudit v tom, co jako laktační poradkyně děláte. Patří Vám můj velký obdiv.
Bohužel i já patřím do nekonečné a neubývající řady maminek, které mají problém s kojením a chtěla bych Vám napsat svůj příběh a poradit se s Vámi. Předem za Vaši radu a Váš čas, děkuji.
Dne 24.11. se mi v 37+2 přirozenou cestou narodil chlapec s porodní váhou 2.54 kg (v 36.týdnu přestala zřejmě vyživovat placenta). Problém, kde se jeho nedonošenost projevila, byla nedostatečná termoregulace, tzn. podchládal se. Byl proto na porodním sále přenesen na prohřátí do inkubátoru, zde se cítil moc dobře. (Bohužel mi nestihl být přiložen do 30 minut k prsu, byl přiložen asi do 1 h, ale nepřisál se. Sestřička mi řekla, že to nic není, že to dožene.)
I když chlapec nedržel teplotu, přesto jsme byli umístěni na klasické oddělení šestinedělí – syn na vyhřívanou podložku. Ta mu vůbec nestačila, což se projevovalo v tom, že stále jen spinkal, aby si tak ubývající teplotu vyrovnal. Nikdo na to nehleděl a sestry mne nutili ho budit a kojit. Bohužel mám ploché bradavky (ale myslím si, že ne úplně kojení neschopné) a poloha v leže, kterou nám nutili nám vůbec nevyhovovala. Syn se téměř vůbec nepřisával a když ano, tak jen max. 10 x popotáhl a zase spinkal. Sestry si mysleli, že ho přiloží tím způsobem, že mi budou tahat a mačkat bradavky do jeho malé pusinky, kde se bradavka stěží udržela a že ho různým dloubáním do celého těla, třesením atd. ke kojení probudí. Sestry mi vnutili dojem, že mé bradavky jsou ke kojení nedostatečné a doporučily mi ke kojení kloboučky, se kterými se syn o trochu lépe přisál a trochu mléka vytáhl.
2. den od porodu to došlo tak daleko, že syn ztratil svých 10 % porodní váhy (vážil cca. 2260 g) a začala se u něj objevovat žloutenka. Já jsem měla bradavky plné strupů a z toho neustálého stresu, kdy se syn podchládal, nepřisával se, jen spinkal, se mi zcela v prsou zadrželo mlezivo, které jsem ani nebyla schopna ručně odsát či manuální odsávačkou, které jsem na odd. šestinedělí dostala.
Na můj popud, na výsledky prospívání syna a nastupující žloutenku jsem byla 4.den přeřazena se synem na neontologické odd. (syn do inkubátoru). Chlapec ihned pookřál, ale stále jsme u každého kojení (s kloboučky a ve fotbalové poloze) bojovali s jeho obrovskou spavostí. Syn si vždy párkrát popotáhl a usínal. Často jsem ho probouzela dloubáním pod bradičku, střídáním prsů, ale moc to nepomáhalo. Syn byl zprvu vyživován sondou, protože stříkačkou nebyl schopen mléko pozřít (vždy více než polovina mu opět vytekla ven) a poté jsem mu na přikrmování mlíčko odstříkala. To toho jsme se pokoušeli kojit.
Z neonatologie jsme odcházeli s váhou 2.420 g, s kojením v intervalu 2 h, pomocí kloboučků a ve fotbalové poloze, se žloutenkou (nebyl léčen fototerapií) a s velkou spavostí a lenivostí při kojení.
S kojením jsme i doma zápasili – chlapec stále bojoval se žloutenkou, neměl sílu si dostatek mléka z prsů vytáhnout, po několika natáhnutích usínal. Synovo kojení jsem pravidelně vážila, též mne byla navštívit laktační poradkyně, která konstatovala, že syn se s kloboučkem dobře přisává. Bohužel i v 5.týdnu se držel na 25-30 ml za 1 kojení a začal váhově stagnovat (přibíral 7 g za týden). Díky žloutence, nedonošenosti a nedostatku síly si mléko z prsu vytáhnout a jeho spavosti se u prsu velice trápil. Zkoušela jsem si proto mléko občas odsávat (moc se ho netvořilo, protože málo vypil) dávat mu ho stříkačkou či lžičkou. To vůbec nešlo, protože malý, stejně jako v nemocnici, nebyl schopen takto mléko pozřít, přes polovinu mu vždy vyteklo. Po konzultaci na neontologické ambulanci (kde nám podávání mléka pomocí stříkačky nedoporučili) jsme začali od toho 5.týdne vedle kojení podávat i lahvičkou (Avent s 1 otvorem) mou trochu odstříkaného mléka (buďto kojení nebo dokrm MM) Samozřejmě mu v 5.týdnu dávka 35-40 ml nestačila a já byla nucena začít dokrmovat i UM (Nutrilon 1 Extra).
Nyní je synovi 7 týdnů (váha 3.500 g – cca. 55 g/týdně) a já jsem na tom následovně: syna zkouším každé cca. každé 2-3 h přiložit k prsu (bez kloboučku. Prsa s ploššími bradavkami si předem odstříkám odsávačkou Avent Hormony a před vložením do jeho malé pusinky ji ještě bradavku „požmoulám,aby se trochu napřímila a dvorec se „stáhl“). K 1.prsu se někdy přisaje, zde však po 2-3 minutách prso bojkotuje, odtahuje se a bradavka s dvorcem již v původní podobě mu vypadává z pusinky. Přiložení k 2.prsu již většinou odmítá, vzteká se a neumí se přisát. Pokud pro velký úspěch saje déle, do max. 10 min. u prsu usíná. Poté přistupuji ke krmení z lahvičky, buďto odstříkaným MM (při pravidelném odstříkávání již déle než 14 dnů po 3 h, v noci, se přiznám, občas díky únavě vynechávám, odstříkám z obou prsů bez předchozího kojení max. 50 ml) či UM (dávku kolem 90 ml, někdy více, někdy méně, jak má syn hlad).
Velice ráda bych plně kojila, nebo alespoň syna dokrmovala pomocí lahvičky pouze MM.
Chci si proto zakoupit suplementor (o kterém jsem se dověděla bohužel pozdě) a zkoušet syna k prsům přiložit a kojit. Bohužel si však nejsem jistá, jestli budu úspěšná. Syn se neumí s prsu bez kloboučku pořádně přisát, prsa po pár minutách odmítá a odpadává od nich, po pár minutách u nich usíná a já bohužel mám v nich díky tomu, že málo vysaje málo mléka a pravidelným odsáváním se množství mléka moc nezvětšilo. Vím, že je chudák maten střídáním silikonového a matčina prsu a odebráním kloboučku kvůli snaze nasadit suplementor.
Paní Jiřko, prosím, poraďte.Děkuji moc.

Odpověď: Dobré ráno, Lucie, máte můj bezmezný obdiv. Opravdu nevím o ničem, co by jste mohla pro své kojení udělat více! Už od začátku jste se opravdu snažila na maximum, dítě bylo i do 2 h po porodu přiloženo (půl hodiny je ideál, ale 2 h po porodu jsou také dostačující). Snad jen ho nemusely sestřičky tolik trápit, když klesal s vahou a byl podchlazený, mohl se rychleji adaptovat.
Opravdu více nemůžete udělat, já Vám vlastně nemám ani co poradit, mohu Vás jen ve Vaší snaze povzbuzovat. Pokud mám mluvit o nějaké prognóze, tak tu ještě nelze úplně předpovědět. Chlapeček je vlastně nyní na váze běžného novorozence a i takto se bude začínat chovat - tzn. teprve nyní bude mít více a více síly na to, aby z prsu tahal. Potíž je trošku s tím suplementorem, který je možné používat, pokud je dítě u prsu ochotné být. Chcete-li do něj investovat (v inzerci kojících potřeb maminka jeden nabízela velmi levně, podívejte se tam), zkusit to, tak jen do toho, to je již opravdu poslední možnost, jak laktaci více nastartovat (vidím, že pravidelně odsáváte či odstříkáváte - nejlepší stimulace je elektrická odsávačka - takže zde již není co vylepšovat).
Uvidíte, jak to půjde. Vy můžete mít skutečně čisté svědomí, protože jste pro kojení udělala úplné maximum. Skutečně je Váš boj obdivuhodný, většina maminek by s tím už dávno sekla. Nyní již záleží hlavně na chlapečkovi, jak se bude snažit. Musíte věřit, že ano, že nyní bude mít více a více síly, aby vysál (a tím pomohl vytvořit) co nejvíce mlíčka. Kdyby to s tím suplementorem nešlo, prcek u prsu nechtěl moc být (ale ten suplementor, z kterého poteče mléko ho snad bude k pobytu u prsu více inspirovat), tak se vraťte ke kloboučkům (lépe kojit s kloboučky než nekojit vůbec) a dokrmu jiným způsobem. Můžete si ještě prohlednout sekci TEchnika kojení - alternativní způsoby dokrmu a vyzkoušet, zda prcka něco nezaujme, či spíše, zda nebude schopen jiný způsob než lahvičku akceptovat. Čím bude prcek větší, tím více si bude uvědomovat, že z té lahvičky to jde prostě lépe.
Přesto si musíte stanovit nějaký termín, jak dlouho chcete to kojení zkoušet, protože takto to nemůžete dělat navěky, aniž by byly vidět výsledky. Osobně Vám navrhují, aby jste do toho procesu rozkojování vložila ještě tak 14 dní. Pokud uvidíte, že kojení se suplementorem má efekt, tak zkuste i déle, ale opravdu musí být vidět výsledky - buď více mlíčka nebo větší ochota dítěte u prsu. Pokud se bude alespoň trošku dařit, tak lze se suplementorem kojit i dlouhodoběji, ale opravdu záleží na energie kojící maminky.
Pokud se výsledky nebudou příliš dostavovat, tak bych asi přešla jen na krmení z lahvičky a mlíčko se dále zkoušela v pravidelných intervalech odsávat a podávat rovněž v lahvi (dle toho, co píšete, že ani po pravidelném odsávání se množství mléka příliš nezvýšilo Vám opravdu nemohu zaručit ani slíbit, že se toto změní a že budete schopná synka krmit plně odstříkaným MM. Holt některé maminky na odsávání nereagují tak dobře jako na přímou stimulaci dítětem, je u Vás i jistá možnost, že prostě není Vaše tělo schopné po přestálých stresech plnou dávku mléka produkovat - ale tím nechci podkopávat VAši snahu, jen Vám o této možnosti musím napsat). To neznamená, že by jste neměla děťátko zkoušet přikládat, budete-li mít chuť, ale prostě to už jen zkoušet, ne se na to zaměřit. Rozkojování je totiž mimořádně fyzicky, psychicky i finančně náročné a je potřeba si stanovit určitou časovou hranici a pak si trochu polevit, třeba právě tím, že se již nebudete tolik snažit dítě dostat k prsu.
Budu Vám moc držet pěsti, přeji hodně štěstí a hlavně ať je Vaše mimořádná snaha korunována úspěchem. Držte se!

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
15. 01. 2008 15:49:19
ID otázky: 31305

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit