on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Žloutenka u 7 týdenního dítěte

Dotaz: Dobrý den,nejdříve bych Vám chtěla poděkovat za tyto vynikající stránky,které myslím pro mnohé slouží jako maják v bouři.Já bych potřebovala pomoct se dvěma problémy.Máme 7týdenního Vilémka,já plně kojím.Kvůli mastitidě jsem týden užívala antibiotika Augmentin (síla asi okolo 600mg)a týden nato jsem na radu lékařky začala Vilíkovi podávat přípravek Infants Dophilus na úpravu střevní mikroflory, protože se mu po těch mých ATB zhoršilo nadýmání a měl páchnoucí stolice, po třech dnech podávání jeho stolice "páchla"trochu po jogurtu a je zelená,normálně řídká (kromě barvy,jako ta míchaná vejce) - bojím se té barvy - souvisí to s těmi laktobacily nebo je synek hladový?
A druhý problém je ten,že má stále žloutenku, bilirubin měl 180,což jsem se nejprve dost vyděsila,ale po pátrání na internetu jsem zjistila,že to asi takto bývá, nevím.Bylo nám doporučeno to převařování MM.Dělala jsem to 24hod.tak,že jsem odstříkala do "sterilní" nádoby,tu dala nastojato otevřenou do vařící lázně a nechala tak 10min.projít varem - vypadalo to,že vaří i to MM a zchladila, někdy i déle v lednici,pokud jsem hned nekrmila.Krmila jsem pak bohužel i lahví(modlím se za návrat ke kojení,snad jsem to úplně nepokazila)protože Vílík nebyl schopen lžičkou ani stříkačkou se najíst,ale pak kupodivu jsem parkrát s úspěchem nakrmila i stříkačkou s hadičkou po prstu. Chtěla jsem se zeptat,zda byl postup správný(kromě té láhve,já vím,ale nevydržela jsem to)?Vilémek je ted po tech 24hod žlutý stále.A pak jsem se chtěla zeptat zda i krmení stříkačkou s hadičkou po prstě nemuže kojení pokazit,protože tam mi přijde,že se to dítě namáhá snad ještě mín než u láhve,prostě mu to jen po tom prstu pouštím.Děkuji moc.Hezký den.KK

Odpověď: Dobrý večer, děkuji za pochvalu. :-)
Ta stolička bude velmi pravděpodobně reakcí na ty živé bakterie v přípravku. Hladové stoličky se vůbec nebojte - pokud Vaše dítě dosud dobře prospívalo, tak na to úplně zapomeňte. :-) Hladová stolice vypadá úplně jinak - je hnědá a je ji jen trošička, dítě by i málo čůralo. No, prostě se tím netrapte, zelená stolička sama o sobě problém být nemusí. Po těch ATB to někdy trvá déle, než se upraví.
Co se týká žloutenky. Je skutečně možné, že se někdy bilirubin díky MM drží zvýšený a opatřením v takovém případě je dále kojit, respektive podávat MM, ale pokaždé mléko odstříkat a převařit - není nutné, aby prošlo varem (zbytečně se tak zničí i obranné látky a vitamíny), ale vařit by se mělo při teplotě asi 56°C po dobu 15 minut - 24 h takového převařování by mělo hladinu bilirubinu výrazně snížit. Pokud to není dostatečné, tak je možné ještě dalších 24-48 h převařovat každé druhé krmení. Takže jste vlastně postupovala správně, pro svou jistotu ještě můžete přidat 1 den, kdy budete převařovat MM každé druhé krmení. Žluté zbarvení kůže nezmizí hned, protože u kojenců se objevuje při hladině bilirubinu vyšší než 68. Chtělo by to rozhodně kontrolní odběr krve - trvejte na něm, pokud Vás nepozvali sami. Ale to převaření MM by mělo výrazně pomoci, nebojte. Zrovna nedávno jsem toto řešila s jednou maminkou a bilirubin jim po 24 h převařování začal výrazně klesat.
Pokud máte nějaké mléko zamražené, tak ho při případném užití musíte rovněž důkladně ohřát, protože mrazením se ty prvky, které vážou bilirubin ještě více aktivují. Takže mléko použít lze, ale provařila bych ho těch 15 minutek (nemusí být var).
Co se týče způsobu dokrmu, tak takto jednorázově a krátkodobě větší nebezpečí nehrozí a lze dítě dokrmit téměř jakkoliv. Důležité je, že jste to zvládli. Při takto krátkém použití se Vám stříkačkou neodstaví, ale lahvička může techniku kojení pokazit, kdyby jste ji používala celý den. Pokud chcete ještě to převařování každé druhé krmení 1 den zkusit, tak lépe tedy stříkačkou nebo tedy lahev 1-2x.
Dejte vědět, jak klesl ten bilirubin. :-)


Odpověď: Dobrý den,přeji krásný a veselý nový rok,plný radosti,zdraví a splněných přání:)) Píši Vám ohledně výsledků po tom převařování MM.Historie byla takova,že 6.12.07 byla hladina bilirubinu 180. Takže 8.12.jsem celých 24hod převařovala MM a různě tim krmila a pak jsem to ještě po týdnu zopakovala - tedy 15.12. - zase 24hod.převařování.Kontrolní odběr byl 20.12.(po 14dnech)a hodnota bilirubinu byla 125.Určite je to pokles,ale nevim,jestli az takovy vyrazny a jestli by to k teto hodnote nekleslo i samo bez toho prevarovani,samozrejme nelituji,jen si nejsem jista,nakolik pomohlo samotne prevarovani.Jeste pridavam,ze Vilemek se narodil 22.10.takze tech 125 bilirubinu mel ve 2 mesicich.Co se tyce zabarveni kuze,tak je Vilik az nyni temer odzloutly,okolo toho 20.12.byl jeste dost zluty,ale jste vysvetlovala,jak to je s barvou kuze ve vztahu k hodnote bili.
Moc dekuji za veskerou podporu a rady v tomto problemu,z meho okoli se s pretrvavajici novor.zlouten nikdo nesetkal,takze jsem byla rada,ze jsem se mohla na Vas obratit a problem resit.
S pozdravem Kateřina Krajičková
P.S.A abychom se nenudili,tak mame ted oba velkou rymu:))

Odpověď: Dobrý večer, velmi děkuji za informace o tom, jak se to u Vás vyvíjí. Myslím, že je to super, on ten bilirubin klesá později už pomaleji, takže je to rozhodně úspěch a pokud již prcek není žlutý, tak je to super a je to velmi dobrým znamením. Takže mám z Vás radost. To převařování jistě pomohlo, takto prolongovaná žloutenka by se jinak pravděpodobně musela řešit fototerapií v nemocnici. Určitě jste udělala dobře, že jste si dala s tím převařováním práci.

Mějte se krásně a oběma přeji pevné zdravíčko!

Odpověď: Děkuji moc za Vaši odpověd,kontrolní vyš.budu vyžadovat,tak Vám dám o výsledku vědět.Ještě se chci zeptat,zda se to MM převařuje,respektive ohřívá,přímo nebo ve vodní lázni v nějaké nádobě.Myslela jsem nejprve,že přímo (odstříkám nebo přeliji do hrnku,dám na plotnu:),ale dle Dr.ve vodní lázni.Děkuji,hezký den.K

Odpověď: Můžete klidně i přímo v hrnci, důležité je, aby dosáhlo alespoň té teploty 56°C.

Autor
-
Dítě se žloutenkou
09. 12. 2007 01:43:30
ID otázky: 31244

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit