on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Zavádění příkrmů - 10 doplňujících dotazů

Dotaz: Dobrý den,mám skoro 6 měsíčního syna,který je dosud plně kojen (hlavně díky Vám) a váží přes 7 kg. Za chvíli nás čekají příkrmy. Důkladně jsem pročetla nejen databázi, ale i zavádění příkrmů. Měla bych pár doplňujících dotazů. Pokud jsem je přehlídla v databázi, tak se omlouvám.
1) Je nutno dávat vždy přílohu (brambory, rýži) nebo někdy stačí zeleninka a od 7. měsíce masíčko?
2) Mohu libovolně kombinovat zeleninu i zdánlivě nekombinovatelnou (např. cuketa+mrkev+dýně, brokolice+červená řepa+květák, ...)?
3) Jak dlouho vykrajovat středy z mrkve a petrželky - do 1 roku nebo i déle? Nutno i u bio-zeleniny, pokud bych ji sehnala?
4) Je možno dávat z kuřete i masíčko ze stehen a křidýlek + prsíčka (samozřejmě vařené ve vodě bez soli a kůže)?
5) Dočetla jsem se, že je možno uvařený pokrm skladovat v lednici 2 dny. Chápu to správně, že pokud udělám v pondělí na oběd mrkev, tak ji můžu ještě dát ve středu na oběd?
6) Je lepší pokrm v lednici skladovat v uzavřené plastové nádobě nebo ve skleněné nebo je to jedno?
7) Pokud chci smíchat čerstvě uvařenou třeba brokolici s předem uvařenou třeba mrkví, tak je možno mrkev přímo z ledničky zamíchat do uvařené teplé brokolice nebo mrkev nechat při pokojové teplotě a teprve potom je smíchat?
8) A do kdy se dává masíčko 20 g (1 polévková lžíce), resp. kdy dávku zvýšit na 35 - 40 g?
9) Je vhodná jako příloha rýže parboiled - připadá mi tvrdší? A rýži mixovat?
10) Je možno dávat zavařenou kupovanou červenou řepu? Je nutno ji potom ještě vařit nebo jenom pomačkat, případně rozmixovat?
Děkuji moc za odpovědi na spoustu otázek. PS: Vaše stránku jsou super, zavádění příkrmů jsem si už i vytiskla a dopisuji si do nich zjištěné doplňujcí informace. Gabka

Odpověď: Dobrý den, určitě nekojíte plně kvůli mne, ale kvůli sobě a šikovnému dítku. :-)
Tak k dotazům:
1. Ne, ze začátku rozhodně stačí jen zeleninka a později k tomu masíčko, ty přílohy by měly být na téměř denním pořadu dne po tom 9. měsíci, kdy se budou dávat více kousky
2. Určitě můžete, ale třeba brokolice a květák jsou podobný typ zeleniny, nadýmavé, tak tam bych byla třeba opatrnější. :-) Ale jinak je to dítěti docela jedno, i když nám se to může zdát třeba až nechutné. :-))
3. Do toho ročku, déle bych už nevykrajovala, u biomrkve by to mělo být v pořádku, tam by obsah těch dusičnanů měl být (snad) nižší.
4. Libové maso odkudkoliv. :-)
5. No, ano, pokud se to pohybuje do těch 48 h.
6. Je to jedno, pokud jsou obě čisté. :-)
7. Pokud je to jen z lednice, tak můžete smíchat, z mrazáku bych nechala trochu povolit.
8. No, prostě postupně, tak okolo ročku by měla být těch 40 g (viz. ty tabulky v Excelu, kde je množství masa u různého věku dítěte uvedeno a u roku je tam 40 g).
9. Rýže může být jakákoliv, pokud ji uvaříte do měkka. Ze začátku mixovat, později již stačí jen rozvařit do opravdu hodně měkké konzistence a po tom 9. měsíci již lze bez potíží dávat běžně uvařenou. Ale záleží na dítěti, samozřejmě.
10. Tak to nevím, protože nevím, jak moc je tam cukru atd. Ale občas proč ne. Tím, jak je zavařená, tak už uvařená je, takže bych nevařila, ale mačkat určitě do měkka, než bude dítě schopné si s kousky poradit.

Autor
-
Příprava pokrmů
04. 11. 2007 00:48:15
ID otázky: 31190

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit