Pohmozdenina a puchyr na bradavce, zplostele bradavky po kojeni
Dotaz: Dobry den,
nejprve bych Vam chtela moc podekovat za Vase stranky - jsou perfektni a pomohly mi pri vylepseni techniky kojeni, pri zhojeni trhlinky a pri odstraneni retence a zanetu.
Mam na Vas jeste nekolik dotazu.
Informace o mne a synovi:
Synovi jsou 2 mesice. Porodni vaha/mira 3900g/53cm. Ve 2 tydnech 4000g/53cm. Ve 3 tydnech 4230g/53cm. Ve 4 tydnech 4710g/53,5cm. V 6 tydnech 5000g/55,5cm. Protoze jsem mela na zacatku (prelom 1. a 2. tydne) problem s kojenim - syn pri nem usinal, pote, co jsem ho ulozila spat, se po cca 20 minutach vzbudil a chtel opet kojit (mel hlad, protoze predtim nenasal dost mleka; zrejme si myslel, ze prs je lepsi dudlik) prikrmovala jsem ve 2. a 3. tydnu cca 20ml odstrikaneho MM 1x denne, ve 4. tydnu cca 20 ml MM kazdy 2.den, od 5. tydne neprikrmuji. Prikrmovala jsem z lahve s dudlikem od firmy Avent, vel. 1. Dudlik samotny jsme dali jiz od 2.tydne (nevedela jsem, ze kazi techniku sani) nicmene syn si ho malokdy vzal, nejevil o nej zajem, cca posledni 2 tydny ho jiz nema vubec.
Jsem svetly typ, mam dosti citliva prsa, predevsim bradavky, zpocatku mne kojeni casto bolelo (nejvice ihned po prisati), nyni uz je to vetsinou bezbolestne. Syn, pokud nekojim z kojicho polstare, se pred prisatim obcas ruzne krouti, behem kojeni obcas take.
A nyni me dotazy:
1) Na jedne bradavce jsem mela "zdureninu/pohmozdeninu" - vznikla nejspis castejsim zatezovanim daneho mista pri hojeni trhlinky. Nemate pro priste radu, jak ji co nejrychleji odstranit ci jejimu vzniku predejit? Byl to v podstate "mini-otok" - vypadal jako mala bradavicka na bradavce.
2) Na druhe bradavce (uprostred) se mi vcera udelal puchyr (delka 5 mm, sirka 3 mm)!!! Bylo to po kojeni, pri kterem mne bradavka v danem miste stipala, ale ja v kojeni pokracovala :-(. Mohla byste poradit, jak tento puchyr odstranit a cim by to mohlo byt?
3) Po kojeni mam vzdy mirne zplostelou bradavku (zplosteni je "rovnobezne" se rty syna; vyse zmineny puchyr je ve smeru zplosteni bradavky). Nekde jsem cetla, ze je to spatnou technikou kojeni. Myslim, ze po precteni vasich stranek jiz delam vse spravne, kojeni mne neboli (krome vyse zminene "zdureniny" /tu jiz nemam/ a puchyre), syn pribyva. Kontrolovala mne v 6-ti tydnech take porodni asistentka (mela absolvovany kurz pro laktacni poradkyni) a neshledala zadne chyby v technice, presto bych rada znala Vas nazor.
4) Nekdy se stane, prevazne v noci, ze syn saje pouze z jednoho prsu (pak usne a nejde vzbudit). Je v tomto pripade potreba z druheho prsu odstrikavat mleko? Doba nekojeni z daneho prsu se pohybuje 6 az 8 hodin.
5) Podle ceho obecne poznam, ze je z prs nutne odstrikat, ze je preplneny?
6) Za nasich maminek se kojilo vyhradne vzdy z jednoho prsu. Nyni mi vetsina lidi rika, ze se ma kojit vzdy z obou prsu, coz praktikuji. Je to ale opravdu nutne/spravne?
Predem dekuji mnohokrat za odpovedi.
Se srdecnym pozdravem,
Zuzana
Odpověď: Dobrý den Zuzano, Vy jste mi to tak krásně sesumírovala, vím o Vás téměř vše. :-)
1. Dle popisu to vypadá, že chlapeček nemá zcela správnou tu vnitřní techniku kojení, tzn., to, co dělá v pusince dásněmi a jazýčkem, patrně někdy více tiskne či nepoužívá jazýček zcela optimálně - to nelze vnější kontrolou poznat a dovnitř prostě vidět není (někdy se může technika jevit dokonale, ale ve skutečnosti to tak být nemusí). To moc nezměníte, prsa si holt časem zvyknou. Prevencí v takovém případě je střídání poloh, aby nebylo zatěžováno stále stejné místo. Když se už zduřenina vytvoří, tak chladit a omývat vývarem z heřmánku, hodně větrat.
2. Rovněž technikou kojení je toto způsobeno, takže platí stále stejné rady jako u bodu 1. Puchýřek je možné zkusit propíchnout opatrně a jen trošičku, ať se uleví tlaku, případně opět jen potírat vývarem z heřmánku, časem se ztratí tak jako každý puchýř.
3. Viz. 1 a 2. Stále stejný problém, evidentně tam chlapeček něco vyvádí s horní dásničkou nebo jazykem. :-) To se již nyní prakticky opravit nedá, ve 2 měsících je ta jeho technika zažitá. Ale když ucítíte bolest, štípání, zkuste dítě od prsu opatrně odejmout a přiloži ho znovu, nejlépe v jiné poloze..
4. Není nutné odstříkávat, pokud necítíte bolestivé napětí prsu, poté tedy do úlevy odstříknout.
5. Když ucítíte, že je prso bolestivě napnuté, případně opravdu těžké, horké či dokonce zarudlé (to už je v podstatě pozdě).
6. To je úplně jedno, je důležité, co vyhovuje Vám a dítěti. Jsem názoru, že druhý prs nabídnout a dítě si samo řekne, zda chce či ne. Osobně to takto dělám, takže někdy kojím z jednoho a jindy z obou, záleží na chuti a hladu dítětě. Takže neexistuje nějaká univerzální rada, že ten nebo onen způsob je správnější či nutnější. :-)