on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

3,5 měsíční holčička málo přibírá a má zelenou stolici a díky dokrmu z lahve se odstavuje

Dotaz: Dobrý den, mám 3,5 měsíční holčičku, která po celou dobu přibírá velmi zvolna. Porodní váha 3,650 kg, v 8 dnech 3,380 kg, v 9 týdnech 4,500 kg a poslední vážení ve 3 měsících 4,950 kg. Ve 2,5 měsících začala mít několikrát denně zelenou vodnatou stolici (asi jako špenát) a začala být velmi plačtivá. Kojení se dožadovala i co hodinu a tento stav trval asi 3 týdny. Paní doktorka vyloučila průjmové onemocnění a řekla, že se jedná o nedostatek výživy. Proto jsem začala na noc přidávat nutrilon udělaný v odvaru z ovesných vloček, který podávám v lahvičce. Tímto způsobem krmím asi 2 týdny a malá mi pomalu začíná odmítat prso. Přisaje se pouze v noci a přes den trvá kojení u obou prsů 5-6 minut, pak se vzteká a prsa už nechce. Já z nich, ale odsaju ještě 60 ml. Kojení ji nestačí, tak dostává odsáté MM v lahvičce a někdy jí nestačí ani to, tak přidáme i nutrilon. Ráda bych plně kojila, a moc by mě mrzelo, kdybych o mléko přišla, ale zdá se, že tímto způsobem k tomu dojde. Když jsme začali s přidáváním UM je z ní zase veselé spokojené miminko, které má krásnou žlutou stoličku. Poraďte mi prosím, jak si udržet laktaci. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, to je moc těžké...holčička skutečně prospívá velmi zvolna, takže ten dokrm je na místě. Ale pokud zvládáte tak hezky odstříkat, tak opravdu ideálně podávejte to Vaše mlíčko. Pokud bude pravidelně odsávat a nahradíte tak to, že dcerka sama má po mléku malou poptávku, tak se o laktaci nebojte. Samozřejmostí je časté kojení a střídání prsou, ale o to se myslím snažíte. I když možná ten původní problém se zelenou stoličkou a pláčem mohl být způsoben právě častým kojením (ta přestávka by měla být alespoň 1,5-2 h), kdy vznikl začarovaný kruh - dítě pilo hodně předního mléka, které způsobuje díky mléčnému cukru bolení bříška a zelenou stoličku, tím pádem pláč dítěte. Navíc z častého ucucávání předního mléka se dítě nezasytí, špatně přibírá a má hlad. Je to někdy těžké.
Nyní je už dcerka zase hodně velká, chytrá a samozřejmě velmi rychle zjistila, že může mít mlíčko s malou námahou. V tomto věku již může být problém i dokrm stříkačkou, kalíškem - to se dá použít na občasné dokrmy, ale při pravidelném podávání se dítě dokáže i tímto odstavit, protože i těmito způsoby je to nakonec pro dítě jednoduché a bez námahy. Jedině dokrm suplementorem je určitou jistotou, že se dítě neodstaví, protože musí prostě sát z prsu a přímo u prsu se i dokrmuje. Ale je to zase větší investice a když už dcerka nyní prsa částečně odmítá, tak nemohu zaručit 100% výsledek. Možná by jste ještě mohla zkusit lahev se lžičkou (všechny informace o těchto alternativních způsobech krmení najdete v sekci Technika kojení - menu vlevo na této stránce), to není pro dítě zase tak pohodlný postup.
Pokud to jinak nepůjde a dítě bude prsa odmítat vydatně, tak i možnost krmení Vašim odstříkaným MM z lahve zde je...Ale je to samozřejmě velká fuška pro maminku. Tak Vám držím pěsti a přeji hodně sil!

Odpověď: U nás je to to samé, malý má raději dokrm (ale my dokrmujeme ze stříkačky), přibírá sice víc, ale protože je to z mýho odstříkanýho mlíčka, tak si s tím hlavu nelámu. Já jsem pro, aby dítě i matka byli spokojení, i když se na těchto stránkách tvrdí, že dítě, které pláče, nemá hlad, tak já toho názoru rozhodně nejsem a vaše holčička je toho jasným důkazem.
Laktaci udržuju odstříkáváním co dvě hodiny.

Odpověď: Dobrý den, tak nejdříve musím opravit Vás - dítě, které pláče může mít hlad a na těchto stránkách je zdůrazněno, že dobře prospívající dítě, které pláče by hlad mít nemělo. Ovšem toto je jiný případ, holčička přibývá pomaleji a zde může o hlad jít. Takže prosím nepleťte maminkám hlavu výrokem, který zde nikdy nezazněl.

Odpověď: Dobrý den, podívejte se do databáze, kde se všude píše, že dokrm se nesmí dávat z lahvičky, jinak se dítě odstaví.

Autor
-
ID otázky: 31116

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit