on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dítě se mi nechce přisát

Dotaz: Dobrý den, moc bych Vás prosila o radu. Mám doma dvoutýdenního chlapečka, který se narodil v 38. týdnu s por. váhou 2820g. Je zdravý, jen se nechce vůbec přisát. V porodnici se na nás vystřídaly snad všechny sestřičky, zkoušeli jsme to s kloboučkem, bez, ale nic nezabralo. Mléka mám dost, ostříkávám a krmím ho injekční stříkačkou. Už přibývá (myslím, že má zhruba porodní váhu), budí se zhruba co 3 hodiny. Pokaždé ho nejdříve zkusím přiložit, nechat chvilku (tak 10 minut) potrápit, pak musím odstříkat, nakrmit, vše umýt, večer vyvařit. Celá procedura krmení trvá skoro hodinu, což je časově dost náročné, ještě mám doma dvouletého skřítka, kterého jsem kojila bez větších potíží víc jak rok (z toho 8měs. s kloboučkem). V porodnici mě uklidňovali, že jak synek zesílí a trošku povyroste, tak se přisaje, ale nikoho takového neznám, nevím, jestli je to pouhá teorie nebo má opravdu šanci se to ještě naučit. Je mi líto, že přes mou veškerou snahu a dostatek mléka se nám to nedaří, navíc nemůžu ven na víc jak hodinku, protože všechny pomůcky s sebou např. do parku či obchodu tahat nemůžu. Bradavky mám celkem normální, jedno prso je trochu "horší", u prvního syna jsem na něj déle používala klobouček, měla jsem v něm zánět a vždycky trošku zlobilo, bradavka je ale vystouplá, jen se možná trošku hůř chytá. Už po tři dny se mi tak 2x za den podaří, aby se syn k tomu lepšímu prsu přisál (bez kloboučku), pije velice pomalu asi 20 minut, ale je mu to málo, musím ho pak ještě dokrmit. Nechápu, jak to, že se to prostě občas povede, ale většinou ne. Klobouček mu asi spíš vadí, sotva je ochoten spolknout to, co do něj vyteče, když se mi mléko spouští samo.

Odpověď: Dobrý den,
musím Vás moooc pochválit, děláte to výborně, tak jen vytrvejte! Některé dětičky mají s přisáváním problém. Prcek je trochu menší, takže dávám za pravdu personálu porodnice, že až zesílí, tak je šance, že se bude kojit bez potíží. Ano, těch případů znám z praxe opravdu dost a ten vývoj může být různý Záleží hodně i na snaze maminky. A Vy se snažíte opravdu hodně. Některé děti se postupně začnou lepšit a přisávají se čím dál lépe, jindy se to zlomí doslova ze dne na den a dítě se najednou kojí bez potíí, ale tak půlka dětí se přisávat nenaučí, případně prso zcela odmítají. Vzhledem k tomu, jak se to zatím u Vás vyvíjí, tak si myslím, že budete ten první případ, kdy se postupně ke kojení dostanete.
Pokračujte v tom, co děláte, děláte to výborně - dítě zkoušejte přikládat, hlavně když bude ochotný - tzn., když bude ospalý, to děti lépe spolupracují. Netrapte ho, pokud bude prso s křikem odmítat nebo se s Vámi prát - není dobré mu vybudovat ke kojení odpor. Pokud se Vám již podaří ho pěkně k prsu přiložit, tak nezapomeňte nabídnout i druhé prso, ideální je dítě pomalu a nenápadně stáhnout do polohy u druhého prsa. Např. budete u levého kojit v běžné poloze vsedě a k pravému ho stáhnete do fotbalové boční pozice (viz. techniak kojení na této straně).
Je dobře, že máte dostatek mlíčka a že ho udržujete pravidelným odstříkáváním a že dítě dokrmujete alternativně (můžete se podívat opět zde na stránkách do Techniky kojení, jsou tam i alternativní způsoby dokrmu, tak třeba najdete nějakou, která Vám bude vyhovovat ještě více než stříkačka).
Bylo by vhodné si půjčit kojeneckou váhu, aby jste zjistila, jak efektivně umí prcek sát a kolik dokrmu poté bude potřebovat.
Zkuste vydržet. Prcek se občas přisaje a to je skvělé znamení, věřím a Vy také věřte, že se bude přisávat čím dál lépe. Pokud mu to jde s kloboučkem hůře, tak ho ani nenabízejte, raději použijte vhodnou polohu při kojení (např. fotbalová boční poloha nebo tanečník), která Vám pomůže k lepší manipulaci s dítětem při přisávání. Také se snažte prckovi co nejlépe prsa připravit - rozmasírovat dvorce a bradavky povytáhnout.
Až se bude prcek přisávat, tak s ním mějte hodně trpělivosti, bude se učit sát, takže ze začátku toho nemusí moc vypít. Ale mělo by se to lepšit a věřím, že dokrm bude čím dál menší (ovšem ta kojenecká váha, by byla vhodná, protože při takovém způsobu rozkojování je důležité vědět, jak ten dokrm nastavit - pokud si ji můžete půjčit, tak je to ideální, jinak by bylo vhodné dítě vážit u lékařky min. 1x týdně a dokrm snižovat případně zvyšovat).
Budu ráda, když mi napíšete, jak se to u Vás vyvíjí a ráda Vám podle vývoje poradím, jak dále postupovat.
Přeji Vám hodně štěstí, pevných nervů a trpělivosti.

Dotaz: Dobrý den, tak vlastně už skoro týden se daří chlapečka jakž takž kojit. S přisátím mívá stále potíže, někdy se mu to podaří po pár pokusech, jindy se navzájem trápíme i 10 minut, ale nakonec se to skoro vždy podaří. Odsávačku jsem použila v tomto týdnu asi jen 2x. Pije z každého prsu 15 minut, je to dlouho, ale doufám, že časem se to trochu zkrátí. Na prsu, ze kterého zrovna nekojím, mívám sběrač mléka, najdu tam obvykle 20-30ml, to mu po nakojení nabídnu z injekční stříkačky. Skoro vždy si pár hltů dá, někdy jen 10ml, někdy až 25ml. Celkově bych to zhodnotila pozitivně, už má víc jak porodní váhu (nechala jsem si ho převážit u doktorky) a každých pár dní mám dojem, že je to zas o fousek lepší. Krom bolení bříška (hned jdu studovat jak vyzrát na koliky, protože ho to trápí opravdu hodně) je spokojený.
Moc děkuju za rady i podporu. Maminka musí být někdy opravdu hodně trpělivá a vytrvalá, aby se kojení dařilo. Přiznávám, že synka někdy potrápím, ale říkám si, narodil ses, tak bojuj. Jsem moc vděčná za vaše rady.

Odpověď: Dobrý den, no Vy jste naprosto úžasná, opravdu! Super, jde Vám to s chlapečkem naprosto skvěle. Opravdu to bude čím dál lepší, jak bude prcek sílit, to se nebojte. Pokud bude prcek dobře prospívat, tak mu to mlíčko ze sběrače dávat nemusíte - může to totiží být i důvodem kolikových bolestí - jde totiž hlavně o přední mléko, které ve sběrači najdete a to obsahuje hodně mléčného cukru, který může dělat v bříšku neplechu, když je ho více. A 15 minut kojení z jednoho prsa není vůbec hodně, pro dítě tohoto věku je to naprosto normální. A bude se to zkracovat, až se dítě naučí efektivně sát, tak se budete divit jak rychle bude s kojením hotový. :-)
Tak Vám držím pěsti, ať se daří. Ale ono bude, protože jste odhodlaná a hodně bojujete a navíc Vám to jde opravdu výborně. Tak hodně štěstí!

Autor
-
ID otázky: 31029

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit