on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Operace oka - přerušení kojení

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, obracím se na Vás s prosbou o radu. Na začátku října bych měla absolvovat operaci oka, konkrétně rohovky, jde o ambulantní zákrok v lokální anestezii. Mám holčičku, které v té době budou 2 měsíce. Jelikož se při zákroku bude do oka dávat nějaký přípravek, který se sice hned intenzivně vyplachuje, ale přesto se může dostat do oběhu a nejsou na něj žádné studie, tak mi pan doktor doporučil na 1-2 dny přerušit kojení. Stejnou operaci jsem absolvovala již loni, následující cca 2 dny jsou i pro mne náročné a beru i léky proti bolesti. Z přerušení kojení mám docela strach, zatím nejsem moc schopna si dělat nějaké zásoby mléka, malá vše vypije, tak se chci zeptat, jestli mi můžete poradit jak zvýšit laktaci, abych si mohla nějaké zásoby vytvořit a taky jestli mám předem vyzkoušet jestli dcerka bude pít z láhve. Myslíte že je nutné zachovat až 2 dny, na zákrok jdu dopoledne, za jak dlouho se případné látky z těla vyplaví a mléko bude v pořádku? Musíme totiž mléko přepravit (jedeme na kliniku do Prahy z Moravy) a cestou se určitě rozmrazí, tak se bude muset do 24 hodin spotřebovat, takže netuším jak bych mohla zajistit zásoby na dva dny. Může případné použití Nutrilonu něco pokazit? Je lépe ho použít na den nebo na noc? Chci udělat vše proto, abych mohla i potom dále bez problémů kojit.
Ještě se chci zeptat, dcerka chce být často u prsu, někdy kojíme, pláčeme, uklidňujeme třeba i dvě až tři hodiny, venku v kočárku krásně spí, ale když jsme doma, tak pokud nespí, nebo není u prsu, tak pláče. Neumíme ji zabavit ani hračkami, hrazdičkami, kolotoči, nošením, dudlíkem, když má amok, tak nic nepomůže. Nechci ji mít pořád u prsa, tak se to snažím vydržet, ale rve mi to srdce, když tak pláče, tak to stejně po nějaké době nevydržím a přiložím ji. Zdá se mi, že i potom vždycky saje jako kdyby opravdu ještě měla hlad, je možné aby po hodině kojení měla ještě hlad? Poslední dva dny to dělá i večer před spaním, někdy i v noci. Před tím usínala normálně, mám strach aby si ze mě nedělala živý dudlík, bolí mě z toho i bradavky. Má teď 5 týdnu a dva dny, tak si říkám, že je ještě malá na to aby si něco cíleně vynucovala brekem, nebo myslíte, že ne? Jak dlouho může takové malé mimčo plakat, nechci ji nějak trápit. Jinak prospívá dobře, když usne tak spinká 2-5 hodin, je to různé. Stále čekám, že už budeme mít nějaký pravidelnější režim, když za chvilku bude mít 6 týdnů, ale asi to chci brzy, že? :-)) Ještě poslední dotaz, je normální, že se mi jeden prs nalévá rychleji a více než druhý? Je možné to nějak upravit, protože tím pádem z něj častěji kojím a tím to asi podporuji.
Děkuji Vám mockrát za radu a nějaké tipy, jak bychom mohly tuto situaci s přerušením kojení co nejlépe zvládnout. Přeji krásný den.
Odpověď: Dobrý den, tak toho zákroku se vůbec nebojte, já bych vynechala max. 1 kojení. Vždyť i po celkové anestezii se doporučuje přestávka 6 h a stačí to. Takže nakojte před zákrokem, zhruba 3 h po zákroku prsa odstříkejte a mléko vylijte a další kojení již můžete kojit. Takže bych si nachystala max. 2 dávky mléka. Mělo by bohatě stačit 2x 120-150 ml. To máte spoustu času, aby jste toto množství získala. Jinak dále normálně kojte a jistě Vám někdo ty první dny po zákroku pomůže, bude dcerku k prsu nosit.
Holčička je opravdu ještě malá a někdy se ten režim buduje prostě déle. Pokud dobře prospívá, tak to moc neřešte a nechte to na ní. Ovšem u prsu bych ji nechávala jen když bude sát účinně, nemá smysl, aby si u prsu dudlala (viz. vlevo v menu technika kojení, kde jsou videa, kde je vidět rozdíl mezi účinným a neúčinným sáním). Takže nabídněte při kojení vždy obě prsa, klidně i vícekrát, dokud bude dcerka dobře sát. A pak zkuste 1,5 h vydržet (takže vlastně od ukončení kojení to může být i za hodinku), pokud to půjde. Nebojte se, můj syn také někdy vyžaduje velmi časté kojení (ale nyní se to již lepší, má 10 týdnů a už jsou ty přestávky konečně delší).
Jak dlouho nechat mimčo plakat? No, o samotě, bez Vaší přítomnosti jistě ne déle než 2 minuty, ale když jste s ní, chováte ji, cítí Vaší blízkost, tak holt některé děti pláčí i půl dne. Nebojte se - bude lépe, ty děti ukrutně rychle rostou a budeme ještě na to miminčí období vzpomínat.
A co se týče těch nestejnoměrných prsou - určitě kojte z obou prsou stejně často, nekojte z jednoho více než z druhého, to se může velice rychle zvrhnout. Pokud se nalívá jedno prso více, tak ho chlaďte, odstříkejte jen lehce do úlevy, ale odolejte tomu, aby jste z něj častěji kojila - tím se samozřejmě laktace v něm ještě zvyšuje a v tom druhém naopak snižuje.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit