on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

10 měsíční syn se kousnul bolestivě do jazyka a nyní odmítá kojení

Dotaz: Ahoj Jiřko
Mam hned několik dotazů.Máme 10ti měsíčního chlapečka,který je stále kojený.V sobotu navečer se malej kousl do jazyka(má 5 zubů),až mu tekla krev.Včer si MM ještě vzal i když u toho brečel.V noci se vzbudil asi 2x.Poprvé si prso nevzal.Vždy ho vzal jenom dopusi a po té začal brečet,po druhé si vzal,ale ne moc a ráno si nevzal vůbec.Řekli jsme si že ho asi bolí ten jazyk a proto nechce.Dostal taky teplotu a tak jsme mu dali čípek.V neděli byl pořád rozmrzelý,měl teploty,ale jinak příkrm si vzal.V pondělí jsme šli k doktorce a ta nám řekle ,že malej je v pořádku a že se asi sám odstavil.Je to možné? Může se ještě k prsu vrátit? Od úterý ráno strašně málo pil a jedl příkrm(prso stále nechce).Teploty má v rozmezí 37,0 - 38,0.V pusince jsme si všimli,zarudlé dásně(leze nám další zub)Může to být od toho zubu? Jestli ano,Jak dlouho to asi může trvat?
Předem ti děkuji za odpověď.S pozdravem tatínek Petr H.

Odpověď: Ahoj Petře,
ty jsi to vlastně pěkně shrnul a sám sis odpověděl. Ty možnosti jsou skutečně 3 a dokonce je možná i jejich kombinace. Je možné, že se syn odstavil, i když se to před rokem věku stává vzácně, tak se to stát může. Obzvlášť při situaci, kdy dítě náhle začne něco bolet a při kojení, kdy jazyk musí intenzivně používat ho to jistě bolelo více - takže si tu bolest mohl spojit s kojením a prso natrvalo zavrhnout. Pak je zde možnost, že se k prsu bude ochoten ještě vrátit. Zkuste mamince říci, ať se snaží odstříkávat tak často, jak se syn kojil, vždy alespoň 5-10 minut každé prso a zkusí prso nabídnout až třeba za pár dnů. Děti rychle zapomínají a je možné, že za těch pár dnů prso bez problémů přijme. A nebo taky ne, už jsem měla pár miminek, které se právě po nějaké takové události zatvrdily a již se kojit nechtěly vůbec.
A posledním důvodem k bojkotu kojení může být opravdu také aktuální situace s bolavým klubajícím se zoubkem. Bohužel i toto může být někdy i příčinou odstavu dítěte, ale většinou se dítě k prsu vrátí, když se zoubek prořízne nebo dáseň přestane tolik bolet. Teplota i horší příjem tekutin a jídla mohou být a také pravděpodobně jsou způsobeny růstem zoubku.
Tak Vám držím pěsti, ať si to chlapeček s tím odmítáním ještě rozmyslí.

Autor
-
ID otázky: 30977

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit