on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Chyby při kojení (poloha, přisátí, usínání miminka, bolestivé bradavky, silný spouštěcí reflex, odtahování a přitahování od prsu

Dotaz: Dobrý den paní Jiřinko,
moc Vám děkuji za vynikající stránky a hlavně za Vaši píli a ochotu takto pomáhat maminkám. Mám pětitýdenní dceru (porodní váha 3090g, při odchodu z porodnice 2740g, v pěti týdnech 3450g) Jsem si jistá, že se dopouštíme spousty chyb. Jsem ale ráda, že vůbec kojím. Pro přehlednost:
1. špatná poloha - ještě jsem nenašla ideální polohu. Buď na miminko špatně vidím, jak je přisáté (vleže), nebo se mu neustále ohrnuje spodní ret do pusinky (v polosedě), nebo je to nepohodlná a nestabilní poloha (vse ostatni).
2. špatné přisátí - spodní ret se ohýbá dovnitř, je slyšet mlaskání. Snažím se ret prstem upravovat. Miminko ale třikrát zasaje a ret je zase uvnitř!Pak má celou mokrou bradu. Utírám ji, aby mu ret neklouzal. Holčička má celkově menší spodní ret, dokonce i když se zrovna nekojí, má ho trošku dovnitř - může to mít vliv na kojení? Jak ret správně udržet? a odstranit mlaskání?
3. silný spouštěcí reflex ze začátku kojení - miminko docela nestíhá. Musí silně a rychle sát, pritom mu ret vklouzává dovnitř a dvorec s bradavkou mu vyklouzává z pusy. Asi po dvou sání už v podstatě drží jen bradavku, tak se musíme znovu přisát, mlíčko zatím teče. Jak to správně dělat?
4.miminko se opakovaně odtahuje a znovu přisává.Vypadá to, jakoby zkoušelo, jak nejvíc se dvorec s bradavkou dokáže vytáhnout. Miminko je přisáté, docela rychle zakloní hlavu, dvorec s bradavkou se vytáhne (někdy vypadne z pusy) a pak se miminko zase hlavičkou přitáhne nebo se znovu přisaje. Dělá to rychle několikrát po sobě. Nechápu proč. Snažím se mu v tom zabránit, protože při tom stejně nesaje a jen se ničí bradavky. Moc to ale nejde. Co s tím?
5. miminko usíná a málo pije. Běžně kojíme hodinu, a často to stejně vypadá, že má miminko ještě hlad. Asi první tři minuty slyším mlaskání s polykáním. Pak nic, je to jakoby nebylo co polykat - málo mléka? Polykání slyším během celé hodiny asi pětkrát, trvá to ale jenom krátce. Znamená to, že mám málo mlíčka nebo že jsou prsa málo drážděna? Asi to souvisí se špatným přisátím. CO dělat? Jinak při usínání se snažím miminko budit nebo střídat prsa.
6. bolestivé a citlivé bradavky - během přisátí miminka a po kojení. Ragády jsem neobjevila. Miminko má v pusince kvasinky, používáme genciánku. Na bradavky mažu dvakrát denně Cannesten. Myslim, že to moc nepomáhá. S kvasinkami se potýkáme už tři týdny, chvíli je to lepší, chvíli horší. Teď se ještě na dvorci objevila vystouplá žíla - při kojení je drážděna a je to hodně citlivé a bolestivé - co dělat? Velice děkuji za rady!! Přeju všechno dobré (-: Martina

Odpověď: Dobrý den, to je velmi složitý dotaz, který se těžce řeší bez osobní konzultace. Zkuste důkladně prostudovat novou sekci vlevo v menu - Technika kojení - tam najdete podrobně správnou techniku popsánou, jsou tam i polohy. Ve Vašem případě by byla vhodná boční fotbalová poloha na kojícím polštáři, tam jde nejlépe dosáhnout ideálního přisátí. Na tom přisávání je potřeba stále pracovat. Vhodná by byla i poloha tanešníka, kdy je dítě u prsu pevně drženo. Dítě Vám přibývá vcelku obstojně, takže mlíčka je dostatek.
k bodu 1 a 2 - prostudujte tu novou sekci a snad tam najdete něco, co Vám pomůže. Jinak vřele doporučuji osobní návštěvu laktačního poradce, který Vám pomůže najít techniku, která bude přesně vhodná pro Vás. Ten malý a navíc vtáhlý ret může skutečně být určitou překážkou při kojení - je proto vhodné dítěti trochu tlačit hlavičku do záklonu, aby mělo bradu co nejvíce zabořenou v prsu, pod spodní částí dvorce.
3. Silný spouštěcí reflex - doporučuji lehce před kojením odstříkat a při kojení použít chladný obklad na prso, tím se ten prudký tok mléka zbrzdí.
4. Řekla bych, že souvisí s tím silným spouštěcím reflexem, můj synek to dělá taky. To by se mělo samo časem zlepšit, až bude mít více sil na rychlé polykání proudu mléka.
5. Zde si prostudujete v databázi ot. a odp. sekci o Spavých, líných a špatně sajících dětech.
5. Vzhledem k technice kojení, kdy s dítětem zápasíte to souvisí jednoznačně právě s technikou, kdy jsou bradavky drážděny více než je obvyklé. Bude se to časem samo zlepšovat. Ovšem kvasinkovou infekci je potřeba hlídat a zálečit - zkuste tedy i Vy používat genicánu a pokud do týdne nebude stav v pořádku, tak zkuste spíše Pevaryl krém. Bradavky a dvorce můžete omývat vývarem ze šalvěje, také má antimykotické účinky.
S tou žílou nevím...opravdu je to žíla? Není to jen část bradavky, která je stálým drážděním takto zformována? Opravdu nevím o nějakých výrazných žílách, které by vedly bradavkou.

Více takto na dálku nelze poradit, chtělo by to spíše opravdu osobní návštěvu poradce. Přeji hodně štěstí!

Autor
-
ID otázky: 30935

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit