on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Vysílení, vyčerpání, hubnutí při kojení

Dotaz: Mám dcerku 9 měsíců a týden. Kojím tak 3-4x denně + dávám příkrm dopoledne, oběd a kašičku večer. Dcerka sní vždycky tak kolem 130-150 g(občas i 160 g).Ale já mám problém, že se v poslední době cítím nějaká vysílená, více ospalá, bolívá mě i hlava(nejvíce ráno), ráno mě bolí žaludek, nadýmá mě, jdu několikrát na velkou, trvá mi to nějakou dobu než se dostanu do formy, ani nemám moc chuť k jídlu. Nevím, čím to je. Po ránu se fakt necítím moc dobře. A to malá v noci pěkně spinká, od desítí do šesti(někdy i do sedmi), ale já se už budím tak v pět a bolí mě ten žaludek, tlačí mě to, musím se několikrát vyprdět, znova pak už neusnu. Nevíte, co to může být? I jsem dost zhubla, jsem taková žížala, teď mám vel.34(mívala jsem i 38). Nevíte, co to může být a co by mi pomohlo? Hlavně ať se po ránu cítím lépe. Někdy mám už z toho trauma a na ráno se ani netěším. Nemůže mě vysilovat i kojení, že ze mě dcerka bere veškeré vitamíny, minerály? Jak bych mohla třeba i něco přibrat a nabrat více síly? Napadlo mě, nemohla bych třeba ještě omezit to kojení na 1-2? Jestli jo, tak jak to pak udělat s příkrmy? Dávat už i něco odpoledne(co?, to samé jako dopoledne)? Nepomohlo by mi to, nevysiluje mě třeba to kojení? Ale problém u naší malé je ještě v tom, že ji nemůžeme z ničeho naučít pít, vodu, čaj plive, s hrnečkama si hraje, prohlíží si je, tříská si s něma, je taková spokojená. A to mě také trápí, že nechce z ničeho jiného než z prsu pít. Jak jí pak třeba to UM místo MM mám dávát? Míchat do něčeho? A kolik by vlastně toho mléka mělo za 24 hodin být? Prosím Vás, co byste mi v mém případě doporučila? Moc se těším na Vaši radu, vy jste totiž skvělá!!!

Odpověď: Dobrý den, tak to děkuji za pochvalu, ale já si skvěle nepřipadám. :-) Pochvalu zaslouží spousta maminek tady, které bojují za každou kapku MM pro své dítě. A Vy taky, protože dcerku krásně kojíte.
Být na Vašem místě, tak si zajdu k lékaři, protože může jít o nějaké chronické potíže třeba se štítnou žlázou, chudokrevnost, žaludeční vředy, těžko říci, nejsem lékař. Prostě by to chtělo krevní obraz a celkové vyšetření. Kojení s tím moc souviset nebude, spíše celková únava z péče o dítě.
Vy kojíte zcela optimálně, to 1-2 kojení stačí po tom roce, kdy už dítě může baštit i tvaroh, zakysané mléčné výrobky a má prostě větší výběr mléčných produktů. Ale rozhodně zkuste přidat na své stravě, klidně si dejte kaloričtější jídla, protože velikost 34, to jste opravdu štíhlounká. :-) Energie je potřeba.
Jinak příkrmy můžete už zase přidat, postupně se k tomu roku dostat na 5 příkrmů a už pomalu se přibližovat k tomu, co jíte Vy jako celá rodinka. Co už dcerka může a vše k příkrmům je v souborech o příkrmech vlevo na stránce.
A s tím pitím to chce svatou trpělivost a pití stále zkoušet nabízet v různých hrnečcích, sportovních lahvích, zkusit brčko - prostě cokoliv, co se bude dcerce líbit. Je to někdy běh na dlouhou trať, ale jiná cesta k cíli nevede - zkoušet, zkoušet.
A co se týče UM. Pokud vydržíte s počtem alespoň 2-3 kojení do roka a po roce 1-2 kojení, tak není UM potřeba. Jinak do roka zhruba ty 2 dávky po 150 ml, po roce už stačí jen 1 dávka po 150-200 ml. Lze podat v hrnečku. Pokud dítě UM odmítá, tak nevadí, stačí dát více mléčných výrobků a potřebu mléčné dávky to také v pohodě pokryje. Stačí např. 1 jogurt, kousek sýra, mléčná kaše. Ty přepočty kolik ml mléka se rovná jakému množství sýra či jogurtu najdete také v souborech.
Tak se držte a ať jste brzy v pořádku. A k tomu lékaři určitě běžte, není nutné přeci trpět...

Autor
-
ID otázky: 30906

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit