on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prerušenie kojenia na 2-3 týdny kvůli braní lékům, které se při kojení nemohou brát

Dotaz: Dobrý deň,
mám 4. mesačnú dcérku, zajtra bude mat štyri mesiace, doteraz bola plne kojená. Musím však brať lieky do očí - glukokortikoidy, pri ktorých sa nesmie kojiť. Už týždeň zvažujem, čo robiť, či liek brať alebo nie a naďalej kojiť, alebo prerušiť kojenie na určitú dobu( cca 14 dní až 21 dní)a dávať UM. Kedže je to ochorenie očí s možnými trvalými následkami bez užívania, zvážila som, že preruším kojenie, budem podávať UM. Chcem sa spýtať, bude možné vrátiť sa ku kojeniu po tak dlhej dobe? Poraďte mi prosím, čo robiť, aby som si laktáciu udržala a aby dcérka potom moje prsia neodmietala. Párkrát som jej už materské mlieko podala vo fľaši Avent s dudlíkom na 0-3 mesiace.
Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.
S pozdravom Daniela

Odpověď: Dobrý den, bude to těžké, protože to přerušení kojení bude na dost dlouhou dobu, ale zkuste laktaci udržovat. Minimálně 6x denně mléko z prsou odsajte (vřele doporučuji elektrickou odsávačku, která je nejlepším stimulantem laktace hned po dítěti), každé prso 10-15 minut, prsa střídejte během odsávání.
A co se týče podávání UM dcerce. Nedovedu si moc představit, že by jste dcerku tak dlouhou dobu, navíc plnou denní dávku krmila nějakým alternativním způsobem...snad jedině lahev se lžičkou nebo kalíšek by šel použít. Ale asi budete nakonec dávat lahev, jinak to moc nevidím. Ty alternativní způsoby dokrmu jsou vhodné pro krátkodobé používání nebo pro menší množství mléka a hlavně pro mladší dítě. Ale samozřejmě, že by to bylo ideální, protože při takto starém a patřičně chytrém dítěti Vám nikdo nezaručí, že se lahvičkou neodstaví...
No, budu Vám moc, moc držet pěsti, aby to dopadlo co nejlépe a Vy jste se vrátila zase ke kojení a nadále si to s dcerkou užívaly. Vaše zdraví je ovšem přednější než kojení, takže Vaše volba je jistě správná. Hodně štěstí a hlavně pevné zdraví Vám i dcerce!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit