on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Měsíční chlapeček - kojení, dokrmy - jak poznám, že má dítě hlad?

Dotaz: Dobrý den,
Vaše stránka je skvělá. Jakmile malej usne a nechce se mi spát s ním :), hned pročítám databázi otázek a odpovědí. Dovolím si taky pár svých přidat.
Nejprve něco o mě. Před měsícem se mi kvůli konci pánevnímu narodil císařem chlapeček. V porodnici jsem neměla dost mléka, uměle se přikrmoval.
Domů jsme šli ale s tím, že to snad potřeba nebude. Dnes tedy spíše zítra to ale bude měsíc od porodu a mě se nezdá, že by mi mlíka přibývalo, zatím co malej by papkal pořád :) Prsa jsem měla větší v těhotenství než teď, když bych měla kojit. Piji čaj pro kojící matky, snažím se dostatečně pít. Malej se většinou budí cca po 2-2,5 hodině a dožaduje se mlíčka, v noci vydrží spinkat i pět hodin. Jak vypadá kojení? Pije cca 40 minut (dávám už jenom jedno prso, aby měl i zadní mléko), technika je snad správná. Někdy u kojení usne ( mlíčko mu kape po bradě ) a vydrží pak hezky spinkat, jindy ne a řve jako tur :) Právě to je ten problém, já nepoznám, kdy křičí, že má hlad a kdy že je nespokojený. Takže tak cca 2-3x denně mu dávám pomocí malíčku a stříkačky ještě Nutrilon, po kojení a téměř vždy vypije celou dávku, tj. 90 ml. Jsem teda na rozpacích, jestli má vůbec cenu kojit, když si asi moc nevycucne ( přitom v porodnici ho chválili, že ač mám nic moc bradavky, umí si vycucnout všechno a rychle ) z prsu. Odstříkávat mi nejde, maximálně si vykápnu kapku (v porodnici mi nešlo ani tohle, přesto ode mě měl třeba vypito 30ml. Většinou si po takové koňské dávce krapet ublinkne.
S odříhnutím problémy nemáme, prdíky většinou odchází z těla samovolně a to v takové kanonádě, že by se za ně nemusel stydět ani dospělý :)
Přibývá snad hezky, porodní váha 3500g, po odchodu z nemocnice se na ni dostal za necelý týden. Poté další týden přibral 250g (kojení+Nutrilon cca 1x denně). Teď se jdeme zvážit ve středu, ale zdá se, že přibírá.
Já ale přiznám se, velmi špatně snáším jeho pláč a vždycky mě první napadne ( pokud není po Nutrilonu - to sem si jedině jistá, že je najezený a pláče z jiného důvodu ), že jsem mu dala málo napít.

Moje otázky:
1. Usne hladové (nedostatečně nakrmené) dítě?
2. Může miminku kručet v bříšku?
3. Jak poznám, že je dítě hladové? Příklad, pije z prsu, vypije celou dávku Nutrilonu a stejně pokud zkusím dát prstík do pusinky, saje....vím, že je to jeho vrozený reflex, ale já neumím odlišit, kdy už má dost:(

Omlouvám se za můj sáhodlouhý dotaz. Romana

Odpověď: Dobrý den, já bych řekla, že je u Vás Nutrilon zbytečný a navíc v takových velkých dávkách! Synek potřebuje za den zhruba 600 ml mléka a pokud Vy mu podáte 3x denně 90 ml, tak mu dodáváte polovinu dávky pomocí UM. A opravdu si myslím, že zbytečně. Podle toho, že dítě tu 90 vypije nepoznáte, že má hlad, protože většina dětí to, co jim nabídnete vypije, i když hlad vůbec nemá. Jediným spolehlivým ukazatelem, že dítěti mléko stačí je jeho prospívání. Jednak váhové přírůstky a také dostatek počůraných (6-8) a pokakaných plenek (2-8) za den. Máte-li možnost si půjčit kojeneckou váhu a dítě třeba den či dva před a po každém kojení vážit, tak by bylo hned jasno, zda vypije mlíčka dostatek. Pokud ne, tak se dokrm může dávat, ale v tomto věku, při této váze dítěte a dle popisu toho, jak baští (řekla bych, že ukázkově), tak by to bylo max. 3-5x po 30 ml UM.
Bohužel si maminky často myslí, že jediným důvodem pláče je hlad - to je ale velký omyl. Takže ve středu na vážení uvidíte. Jak jsem již ale psala, zkusila bych to zcela bez dokrmu a po týdnu šla třeba dítě převážit a dle toho případný dokrm nastavit. S takovými velkými dokrmy UM bohužel velmi brzy s kojením skončíte a to by byla škoda.
1. Ano, některé děti klidně. Buď se ududlají nebo uřvou, jsou i děti, které jsou tak spavé či líné, že jim hlad vůbec nevadí.
2. Může, ale známka hladu to není. :-)
3. Poznáte s jistotou podle toho, jak přibývá a jinak prospívá. Bohužel podle spokojenosti či nespokojenosti dítěte to nepoznáte, protože i spokojené dítě může umírat hladem a nespokojené dítě být naopak syté, ale prostě může mít bolení bříška či si chce celý den jen tak prso pocucávat. Je to hrozně složité.

Autor
-
ID otázky: 30841

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit