on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení s plochými bradavkami, nejlepší poloha, jak kojit po porodu.

Dotaz: Dobrý den p. Jiřinko.
Než začnu psát svůj dotaz, chtěla bych Vám předem poděkovat, za zodpovězení svého dotazu a také, že existuje tahle stránka, na kterou se mohou maminky s jakýmkoli problémem obrátit. Jsem v 24 tt a
můj problém zpočívá v tom, že mám ploché, malé bradavky( při styku s vodou nebo chladem se napřímí). Četla jsem u Vás spoustu příspěvků k tomuto problému, takže jsem si už pořídila formovače, ale zatím je nenosím pravidelně, jelikož v tom horku mě pod nimi dost svědí prsa. Čekáme druhé miminko a u prvního nám kojení nevyšlo z mnoha příčin. Nedostatečné vědomosti ohledně kojení s plochými bradavkami a určitě také špatné technice. Po týdnu jsem tehdá měla jen půl bradavky, zbytek rozžmoulaný, až do krve a následovaly horečky. Musela jsem začít odstřikávat a mléko dávat ve flašce, protože se mi prsa nehojila a s klouboučky to už nešlo. Ale to také netrvalo dlouho a s odstřikáváním jsem také skončila, protože při vytáhnutí bradavky odsávačkou, mi opět bolavá část(strup)praskl natolik, že tekla krev a nechtělo se to hojit. Tak jsme přešli na UM. Tehdá jsem o téhle stránce nevěděla a ani o tom, že existuje laktační poradce. Teď při očekávání na druhé miminko, bych se tomu všemu ráda vyhnula a proto Vás prosím o radu, jak dostatečně připravit prsa na kojení, vhodná poloha na kojení po porodu(u prvního mi ukázali jen polohu vleže, moc mi to nevyhovovalo), je-li nutné už v porodnici při jednom kojení střídat prsa a jak asi dlouho u jednoho. U prvního mi říkali kojte max.10-15 min., ale doma to nešlo, malá byla přisátá i 30 min. u jednoho prsu, po 5 minutách usnula, ale držela se, tak jsem jí odtáhla, ale to hned začla křičet a tak to šlo dokola. Nakonec jsem brečela já bolestí a ona nejspíš hlady.
Vím, že nejsem sama, která má takové problémy, ale chtěla bych proto udělat maximum, aby se mi u druhého prcka podařilo kojit. Mám z toho docela strach a také, že mi opět (ani v porodnici)nikdo neporadí.
Ještě jednou Vám moc děkuji a nezlobte se za obsáhlejší dotaz.
Přeji krásný den. Veronika


Odpověď: Dobrý den - tak především - tím, že se na kojení již nyní důkladně připravujete děláte svému budoucímu děťátku obrovskou službu. Na to, jak to probíhalo u prvního dítěte zapomeňte, nyní budete připravená a věřím, že to zvládnete naprosto skvěle. S těmi formovači bych počkala určitě až na konec léta, zhruba ten 30. týden těhotenství, to bude akorát.
Důležité je připravit se teoreticky i prakticky na to, jak správně kojit. Pokud máte někde možnost zúčastnit se kurzu, přednášky o kojení nebo se třeba spojit s laktační poradkyní, která by Vám takovou krátkou přednášku o technice kojení udělala ideální je nácvik s panenkou, tak by to bylo super. JInak prostudujte www.kojeni.cz - odborné texty a tam tu techniku kojení. Sama se chystám obsáhle nafotit a okomentovat techniky a polohy při kojení, ale zatím je mrňous malý, takže musím počkat, až trochu zesílí a zpevní, aby to bylo pěkně vidět. Ale zrovna můj chlapeček nemá moc dobrou techniku, má malou pusinku, špatně ji otevírá - no, snad ty fotky nějak zpytlíkujeme, aby jste Vy - maminky z toho něco měly. :-) Možná to stihnu ještě do termínu Vašeho porodu, tak sledujte stránky. Na to focení se chystám v srpnu, takže snad v září by zde mohla nová, obsáhlá sekce přibýt.
Co se týče vhodné polohy - doporučuji fotbalovou boční polohu, kde je na dítě dobře vidět a vhodná by ještě pro Vás byla poloha tanečníka - ta je také super pro špatně se přisávající děti. Poloha vleže je ve Vašem případě na začátek nejméně vhodná, ale pokud to půjde dobře, tak proč ne.
Když se prcek nebude schopný dobře přisávat, tak kojte s kloboučky (ostatně, k tomu jsou určeny a až si dítě ty bradavky vytahá ven, tak je zkusíte odbourat), ale opět pozor na správnou techniku. Nesmí se stát, že budete mít zase rozhryzané bradavky. Před kojením bez kloboučků si vždy rozmasírujte dvorec, bradavku vytáhněte buď ručně, odsávačkou nebo třeba stříkačkou s opačně nasazeným pístem (ustřihnout ten konec, kde je špička a píst tam vložit a podtlakem bradavku vytáhnout) - prostě se snažte pro dítě to prso co nejlépe připravit.
Prsa v porodnici můžete střídat, je to vhodné, laktace se rychleji rozjede a také rychleji zmizí bolestivé nalití prsou. Délka kojení je různá, ale u novorozence je ještě norma i 40 minut (u hodně spavých dětí třeba i hodina, která ale zahrnuje střídání prsou, odříhávání, buzení a to stále dokola, ne, že by dítě hodinu pospávalo u jednoho prsu), ty děti se prostě teprve učí sát.
Přeji Vám hodně štěstí a věřte, že tentokrát to půjde dobře! Už nyní děláte maximum a jste odhodlaná, moc se snažíte a moc, moc chcete - a to máte již dopředu skoro jisté vítězství. Hlavně se snažte být v pohodě - to je pro kojení moc důležitý faktor.

Autor
-
ID otázky: 30831

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit