on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Prospívání - 8 měsíční holčička má jen 3 kg na porodní hmotnost

Dotaz: Dobrý den paní Jiřinko,

chtěla bych se Vás už po několikáté zeptat na prospívání mé nyní již osmiměsíční dcery. Dcera vždycky přibírala méně, ale nyní během necelého měsíce ztratila 10g na váze.
Dceřin jídelníček dosud byl: 5:00 kojení, 7:30 kojení, 10:00 kojení, 12:00 - 12:30 masozeleninový příkrm, ve 14:00 kojení (toto ale někdy odmítne), 15:00 ovoce nebo ovocná přesnídávka, 17:00 - 17:30 kojení, 19:30 kojení, poté spala většinou až do těch 5:00, občas se vzbudila kolem 2:00 na kojení. Během posledních 14 dnů jsem zařadila na večeři kaši a večeři jsem přesunula na 18:00 hodinu. Kaše dcera nesní zatím moc, tak 100ml. Polední týden jsem ji začala také dávat bílý jogurt smíchaný s ovocem nebo přesnídávkou. Během dne ji také dávám do ruky rohlík nebo dětské sušenky. Také sní tak půlku. Masozeleninový příkrm sní celou skleničku, někdy nedojí pár lžiček, ovoce to sámé.
Doktorka mi, ale říkala že ji musím dávat snídani a dopolední svačinku, to by ale znamenalo vynechání dvou kojení.Měla by pak dost mléka? Taky říkala, ať jí dávám téměř stejnou stravu jako jíme my, ale nekořeněnou, konkrétně jmenovala omáčku s knedlíkem. No to se mi nezdá už vůbec. :-(Dále jí mám k obědu otevřít klidně i druhou skleničku, pokud jí. Jenže dcera mi sice sní celou skleničku, ale napřed jí hezky, otvírá pusinku, po chvilce se začíná zajímat o spoustu jiných věcí (pozoruje mouchu, vrtí se, bouchá do stolečku, atd.) nicméně ještě trochu spolupracuje, potom začne kňourat, moc nespolupracuje, ale když ji do pusy něco dostanu sní to. Takhle tedy dojídáme skleničku. myslím si, že kdybych jí dál něco nabídla, sní to, ale dle mého názoru jen proto, že musí. A to já nechci nutit ji. Třeba dnes jsem slabě namazala krajíček chleba perlou k snídani a rozkrájela ho na kostičky. Snědla tak 1/4, pak opět začala kňourat, tak jsem přestala, dcera si chvilku pohrála a teď mi tady dcera kope nohou do klávesnice a chléb dojídá. Tak já nevím, jestli je vždycky když začne kňourat už najedená nebo se jen nudí. Jinak je dcera hodně aktivní, i přesto, že ještě nelweze, tak se pořád hýbe, není chvilku v klidu. V chladnějších dnech má i dost počůraných plenek, v těchto teplech jí má dle mě málo, a to i přes to, že počet kojení je stejný a navíc vypije ještě tak 150ml vody, když ji nabídnu prso častěji, nechce.
Omlouvám se za tak dlouhý dotaz, asle chtěla jsem situaci popsat podrobně. Co si myslíte o rafách mé pediatričky? A dělám něco špatně při stravě mé dcery?
Moc děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví Vám i miminku ;-)

Lucie

Ještě míry mé dcery, narozená 12.11.2006:
porodní váha 4300g, 54 cm
při propuštění 4050g,
v osmi dnech 4120g,
ve 12 dnech 4360g,
v 6 týdnech 5090g, 59,5 cm
ve 2 měsících 5520g,
ve třech měsících 5990g a 63 cm,
ve čtyřech 6320 g a 63,5 cm,
v 5 měsících 6640 g,
v šesti 7040g a 68 cm,
v sedmi 7220 g a nyní
v osmi měsících 7210 g a 71 cm.


Odpověď: Dobrý den, děkuji za přáníčko. :-)

Já pro Vás bohužel nemám dobré zprávy - dcerčin graf se výrazně zhoršil, váhově již velmi neprospívá a je opravdu hodně hubená. Délkově je v pořádku. Říkám to nerada, ale ve Vašem případě bych dcerce začala podávat i UM, aby začala lépe přibírat. Jednak bych tedy opravdu na ty příkrmy zatlačila více, tzn. urychleně zavést i ty svačinky. Kojení musí jít v tomto případě stranou, dcerce opravdu kojení nestačí. Takže zkuste ty svačinky zavést rychleji a přes den bych podala alespoň 300 ml UM. Dcerka vlastně přibrala za 2 měsíce jen 200 g a za poslední měsíc nic. Tzn., že i po zavedení příkrmů je výživa nedostatečná - a problém bude právě v kojení, v nedostatečném příjmu mléka. Proto Vám navrhuji podání UM. Vím, že se Vám to asi nebude líbit, ale graf dcerky je opravdu již dost špatný a trvat na kojení by nebyl krok správným směrech - bylo by to na úkor správného růstu a vývoje holčičky.
Jinak k té omáčce a knedlíkům. To spíše můžete zkusit až po roce. Sama se budu řídit tím jídelníčkem, který si můžete stáhnout zde na stránkách. :-) Takže tam je vše, co bych Vám doporučila já.
Hodně štěstí a ať se Vám s dceruškou daří.

Dotaz: Dobrý den paní Jiřinko,

minulou středu jsem Vám psala dotaz ohledně prospívání mé dcery, vzpomínáte? V pondělí 16.7. vážila dcera v poradně 7210g, což znamenalo, že během měsíce 10 g zhubla. Radila jste mi zavést rychleji příkrmy a také minimálně 300 ml UM. Od té doby jsem dceři udělala UM dvakrát, po velkém přemlouvání vypila jednou 90 ml a podruhé 110 ml. Víc jsem do ní nedostala.
Ale proč opět píšu: v pátek 20.7. jsem byla s dcerou na převážení, váha ukazovala 7630g, což by znamenalo, že dcera během pěti dnů přibrala 420g, to se mě ani lékařce nezdálo a 3x jsme dceru převažovaly. Pokaždé váha ukázala 7630g. Lékařka tedy naznala, že v pondělí se jí zřejmě sekla váha. Ani si nedovedete představit, jak strašně se mi ulevilo. já vím, není to žádná sláva, ale už to není tak katastrofické, jak se to zdálo v pondělí. Dle dr. mám už nechat zavedené všechny příkrmy (snídaně, 2x svačina, oběd i kaše), kromě toho mám dceři dávat i UM, kojení má prý navíc. To se mi nějak nezdá. Já bych raději dceři ponechala už snídani (stejně bychom s ní za půl měsíce začínaly) a jednu svačinku bych ji nahradila kojením. UM bych zrušila, co myslíte? Myslíte že pak bude mít dostatek mléčných výrobků, když ji bude kojit 3x denně, plus kaše (zatím sní tak 100ml) a jogurt (také ho zatím moc nesní, ale dělá pokroky). Je nutné dávat jogurt každý den, jak tvrdí má lékařka? A ještě bych se chtěla zeptat kolik chleba by měla dcera sníst k snídani, stačí 1/2 krajíčku?

Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji hodně radostí a málo starostí s dětma ;-).

Odpověď: Dobrý den, no, to je skutečně zvláštní s tou váhou, ale dovedu si představit, jak velký balvan ze srdce Vám spadl. :-))Ten jogurtek by měl být opravdu téměř každý den, je to důležitá součást mléčné dávky dítěte. No a dokud nejde podávat tvarohy a jiné mléčné výrobky (až od roku), tak ten jogurtík je víceméně každý den vhodný. Kolik chlebíka? :-)) Můj syn, 3,5 roku, sní horkotěžko půl krajíčku, je to s ním boj. Takže kolik sníte, tolik sníte. :-)
JInak ty příkrmy už bych skutečně nechala zavedné a UM bych zkusila ke snídaní tak 100 ml (pokud se podaří) dávat. Dcerce to rozhodně neublíží. Případně to třeba prostřídejte s tím jogurtem. Ale pokud se rozhodnete jen kojit, nedávat žádné UM, tak to taky je možné, ale je potřeba po měsíci sledovat, jak dcerka prospívá. Jinak to rozhodnutí, co dále s jídelníčkem dítěte je hlavně na Vás, je vidět, že o tom uvažujete velmi dobře, rozumně, takže jen tak dále a ať se dcerce dobře daří!

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit