on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Retenze nebo zánět - mám začít brát ATB od lékaře nebo ne?

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
už jsem myslela, že s kojením bude vše O.K., ale máme opět problém. Malý onemocněl atopickým ekzémem (je mu 2,5 měsíce) na který jsme dostali spoustu krémů, ale hned jak jsem ho namazala, začal se hrozně škrábat a začal odmítat i kojení. Hned druhý den jsem běžela k dr.pro kapičky proti svědění, které pomohli až k večeru no a v sobotu jsem měla tepl.38,5, bolest v prsu a bouli, hlavu neustále u "záchodové mísy" a byla jsem doslova vyřízená. Odpoledne jsme jeli k dr., který mi předepsal oxytocin před kojením a atb.Amoksiklav s tím, že pokud by se stav zhoršil, mám si je vzít. Teploty už dneska nemám, ale prso bolí stále při každém pohybu, doteku - červené ho mám nejspíš od neustálého masírování, podpaží červené také není a ještě dodám, že je to nahoře a trochu z boku směrem k podpaží, po kojení v teplé sprše odstříkávám, manžel pečlivě odsává (bradou k tomu místu), odsávali jsme i odsávačkou, prsa se snažím střídat a nic. A navíc malý toto prso odmítá a za 2 dni vůbec nepřibral (i když plenky má pokakané i počůrané, tak snad hlady netrpí). Navíc začíná mít opět nazelenalou stoličku, kterou měl před začátkem mé menstruace v 7.týdnu. Už jsem zoufalá a mám strach, abych o mléko nepřišla úplně. Dr. mi poradil přikládat studené obklady (i před kojením), ale pokud to je retence nemám dávat před kojením spíše teplé? Ty atb. se mi nechce brát, když nemám už teploty. Omlouvám se za tak dlouhý dotaz a moc Vám Jiřinko děkuji.

Odpověď: Dobrý den, pokud je prso jen bolestivé a již v něm nejsou zatvrdliny, otoky, tvrdá místa, není horké, červené, tak můžete zkusit s ATB ještě chvilku počkat. Ono to prso může ještě pár dnů bolet, být zhmožděné, zchvácené. HOdně ho chlaďte (ale před kojením skutečně lépe teplo, aby mlíčko co nejlépe teklo). U prsu, kde je retenci či zánět se mění chuť mlíčka na kyselé, tkaže to se dětem moc nelíbí. Zkuste začít kojit z toho druhého a pak dítě nenápadně přesunout k tomu problémovému. Ideálně začněte kojit v běžné poloze vsedě u lepšího prsu a pak dítě stáhněte do fotbalové boční polohy u toho bolavého - tak bude i největší sací síla směrována k bolavému místu. Jinak to děláte vše správně, nebojte se, že přijdete o mlíčko. Jeho množství se sníží, ale to jde zase napravit, až bude dítě sát ochotně.
To, že prcek nepřibral 2 dny vůbec neřešte, děti přibývají skokově, tak se častým vážením vůbec nestresujte, stačí dítě vážit 1x za 14 dní. Hlavně, že je dítě hydratované, má dost počůraných plenek - ty o tom svědčí.
Kdyby se Váš stav zhoršil, tak si samozřejmě ty ATB vemte, ale věřím, že se jim vyhnete. Tak ať je brzy lépe!

Odpověď: Moc děkuji za odpověď. V prsu stále po tom všem zůstává docela velká zatvrdlina, ale je pravda, že prso už není tak citlivé ani horké. Mám doufat, že časem zmizí nebo by mi k tomu měli pomoct ty ATB? Ve zprávě mám pouze napsáno, že si je mám vzít v případě progrese a přetrvávající horečky, takže bych spíše řekla, že je už nepotřebuju. Zkusím tu Vaši radu a uvidíme. Snad to nějak zvládneme. Je skvělé, že tato poradna existuje. Před 4 lety jsem u první dcery měla také velké problémy (trochu jiné), ale to jsem ještě "nevlastnila" internet, takže jsem si dost psychicky i fyzicky vytrpěla a chtěla jsem s kojením skončit, ale nakonec jsme to zvládly (pomohl klobouček), tak snad to překonáme i teď. Určitě to nám všem maminkám moc pomáhá. Hodně štěstí. Martina

Odpověď: No, ta bulka musí zmizet. Stále ji jemně masírujte ve sprše, směřujte k ní bradičku dítěte a chlaďte bolavé místo. Nahřívat můžete i pomocí vývaru z heřmánku. Kdyby opravdu došlo k progresi - ať už ke zvětšení zatvrdliny, vrácení horečky, prso by bylo více červené, bolest by neustupovala nebo se zhoršovala, tak raději začít s ATB.

Autor
-
Bulky v prsou, retence, záněty
28. 05. 2007 21:10:05
ID otázky: 30755

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit