on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Váhový přírůstek u 8 měsíčního dítěte - mně se zdá malý, ale lékařce ne

Dotaz: Dobré ráno,
chtěla bych znát Váš názor na váhové přírůstky mého syna. PV 4150g, 52cm
3 měsíce 6000g 57cm
6 měsíců 6800g 68cm
8 měsíců 7150g 70cm
jídelníček: 4:00 kojení, 7:00 kojení, 10:00 ovocná přesnídávka 125-150ml, 13:00 maso-zeleninový příkrm 150-190ml, 16:00 kojení, 19:00 nemléčná kaše a kojení, 23:00 kojení. Na Vaši radu jsem zavedla jogurty až od 8. měsíce, ale syn na ně bohužel velmi špatně reaguje, stejně jako na mléčné kaše, nechce je vůbec sníst a to co sní, tak vyzvrací a naskáče mu vyrážka. Lékařka nám dělala test na alergii a vyšla nám nám na lískový ořech.. Mě připadají přírůstky hrozně malé, naší lékařce ne, je to moje první dítě v okolí mají všechny děti v tomto věku přes 8 kilo, jsem z toho špatná, děkuji za Váš názor.
Andrea

Odpověď: Dobrý den, chlapeček roste do délky dobře, ale váhová křivka má stále a výrazně klesající charakter, což není v pořádku. Lékařka by si měla tyto křivky malovat, ostatně sama si ji můžete zaznamenat do grafů, které jsou přílohy očkovacího průkazu a pak ji to ukázat. Sama uvidíte, že to opravdu v pořádku není. Ten jídelníček máte velmi pěkný, ale evidentně prckovi již kojení nestačí (a to delší dobu, tipuji od 5. měsíce), takže zcela vyjimečně u Vás doporučím i dokrm UM. Dítě potřebuje přibrat, ta křivka se musí zvednout. Zvyšujte tedy postupně množství příkrmů, kojte, ale po kojení v 7 h bych dala dokrm UM a to možná až 200 ml. Těch 200 ml UM (alespoň) bych dala buď jako jednu dávku nebo ji můžete rozdělit do dvou dávek - ještě třeba po kojení v 16 h. Dítě má pravděpodobně i malou mléčnou dávku, když tak málo přibývá a má již 3 dobře zavedné příkrmy, tak problém bude právě v kojení - má málo mlíčka. Proto doporučuji dodat mlíčko - pravděpodobně ve formě hypoalergenního UM.
Opravdu nemám ve zvyku doporučovat zbytečně dokrmu UM a už vůbec ne po 6. měsíci, ale ve Vašem případě prcek opravdu potřebuje přibrat a zesílit. Nebojte se, to bude v pořádku.

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit