on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Co s tím?:( 8 týdenní dítě stále pláče

Dotaz: Dobrý den Jiřinko,

jako mnoho maminek se na vás znovu obracím s prosbou o radu a názor na naši situaci.
Naší holčičce je teď práve 8 týdnů. Již více jak dva týdny máme problémy s kojením. Malá když saje, tak saje moc pěkně, tak myslím, že v technice to nebude. Ale má veliké problémy s prdíkama a celkovým zaplyněním. Téměř u každého kojení po chviličce pláče a odmítá všechno kromě dudlíku, kroutí se a potí. Pročítala jsem databázi a zkoušela všechny věci, které maminkám radíte. Na malou však zabírá pouze dlouhodobé uklidňování a zkoušení přikládat, nakonec se většinou chytne a klidně dopije. Někdy však také po pláči upadne do spánku. Netušila jsem, jestli vůbec je najedená, protože po 2 hodinách zápasu už se nedaly minuty počítat - přicucne se,dvakrát lokne a zase křičí.
Nicméně poslední dva dny už se to o moc zlepšilo. Avšak byly jsme na kontrolním kojení u Dr. Malá po 5 hodinách spánku strašlivě hltala (hltá téměř pokaždé a pak ji asi bolí bříško) a za méně jak 5 min vytáhla 120ml - a začala se vztekat a plakat a kroutit a vykopávat nožičky. Za hodinu se však opět probudila a vyžadovala další kojení (myslím, že hodně často chce pít jen, aby se jí uvolnila střívka). Já ji však uvozila ještě v kočárku a po dvou hodinách jsme šly znovu koji do ordinace. Malá tentokrát vypila za půl hodiny jen 80ml. Pila úplě klidně a usínala u toho. Chtěla by pít každou chvíli, avšak potom hned pláče a kroutí se. Bylo mi doporučeno,ať jí dodržuji rozestupy 2-3 hod a když bude hodně neklidná, dám jí čaj, aby se bříško zapláclo, ale nebolelo. Vím, že nejste zastáncem čajů, ale existuje jiný způsob, než jí dávat každou chvíli pít? Přes den skoro nespí, snažím se jí zabavit všemi možnými způsoby. Nejspíš je také hyperaktivní, ale trápí mě ta nespokojenost u kojení. Na víkend si bereme váhu, abychom zjistili, kolik pije. Hladová asi není, ale neustále se tak tváří. Ve střevech ji našli nějakou bakterii, která to asi nejspíš také způsobuje (nevím už jak se jmenuje, něco jako citrus).
Poslední noci už si prodloužila spaní a spí od 20 do 2 a pak až do 6. Dnes v noci se probudila po 6 hodinách a tak strašlivě hltala, že jsem to ještě u ní neviděla (odstříkávání před kojením zatím žádný efekt nemá), poplakávala, ale přicucávala se a bylo vidět, že tlačí. Nakonec vystříkla kakání do plínky a ještě se v klidu dopila. Po několikerém odříhnutí se několikrát dost poblinkala - jednou to dokonce přes dudlík vystříklo jak gejzír. Poté se asi půl hodiny svíjela a "vykřikoval" - to nebyl pláč. Nakonec jsem ji uhoupala a utišila do spánku. V noci jsme do teď problémy neměly, sama po kojení usíná v postýlce běhen chviličky. Myslíte, že jim mám radši budit na kojení po kratší době? Teď už mi tu chudinka zase tlačí. Jsem z toho zoufalá, pořád se snažím na to přijít, ale asi stále něco dělám špatně. Bolí mě, když vidím, jak je neustále nespokojená a vypadá, že ji něco bolí a trápí. Prosím, napište mi svůj názor, já už nevím...
Při narození měla 3.690 g, 51 cm, 6 týdnů 4.920 g a 58 cm, tedˇuž má skoro 5.400g, za poslední týden však přibrala pouze 100g.
Moc děkuji a doufám, že jsem to nenapsala moc zmatečně. Omlouvám se, že je to tak dlouhé.

Odpověď: Dobrý den, úplně chápu, jak se cítíte, když dcerka pláče a pláče a je vidět, že ji něco trápí a Vy ji nedokážete pomoci. Pokud jste už vyzkoušela vše, tak opravdu jediná rada je vydržet a stále dokola to zkoušet - úlevové polohy, nahřívání a masáže bříška atd. Dle toho, co píšete, tak skutečně má dcerka problémy s bolením bříška nebo s "pálením žáhy" a na to jste již jistě vše zkoušeli. Vydržte, po 3. či 4. měsíci by se to již mělo lepšit. Nesmíte se tím trápit více, než je nutné, prostě ty děti z toho vyrostou, žádné trauma neutrpí, dlouhodobá paměť se rozvíjí až po 3. roce, takže holčička si již za pár minut tu bolest nepamatuje.
Přibývá Vám naprosto skvěle (a nevadí, že nyní "jen" 100 g), takže hlad v žádném případě nemá. Ty rozestupy mezi kojením opravdu dodržujte alespoň 2 h, protože skutečně časté kojení nadělá více neplechy, než je žádoucí. Nadbytek vypitého předního mléka opravdu může bolesti bříška ještě zhoršit. Takže opravdu zkoušejte a zkoušejte uklidnit dcerku jinak a prso dát až za ty 2 h nejdříve - hlad nemá, nebojte. Váhu si půjčovat nemusíte, to, jak VAše dcerka krásně přibírá je jasným důkazem dobré výživy. :-)
Tak se držte a hlavně vydržte - opravdu bude lépe!

Odpověď: Ještě pro doplnění - kojíme tak 7x denně - tedy kojily jsme. Od 4 týdne měla malá skvělý režim, od 6 týdne je to špatné. Už jsem zkoušela ji i kojit, když si sama řekne, ae stejně pláče a navíc nemám moc dobrý pocit z toho, že pije hodně často, trvá to dlouho (uklidňovat, přikládat, uklidňovat...) a pít chce zase běhen pár chvil. Nechci, aby to vyznělo tak, že ji nechci kojit, na mě v tuhle chvíli nezáleží a já pro ni udělám cokoliv, jen už jsem všechno vyzkoušela a už nevím...

Autor
-
ID otázky: 30664

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit