on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrmy u dokrmovaného dítěte

Dotaz: Milá Jiřinko,
pravidelně pročítám Vaše odpovědi maminkám a vždycky je to balzám na duši. Nám jste už taky jednou dobře poradila (dotaz č. 767 z 9.2.07, viz též Databáze - "dítě se žloutenkou"), takže se odvážím znovu poprosit o radu. Syn se narodil 16.1.07, měl těžkou žloutenku, stále spal, velmi špatně sál a já měla málo mléka. Poradila jste často přikládat, často odsávat a doufat, že se prcek rozpije. Žloutenka ustoupila, ale syn zůstal stále velký lenoch a slabý savec (sestra má březnovou holčičku, kterou bez problémů kojí, tak zkusila přiložit i našeho malého a byl to prý opravdu rozdíl), mléka mám víc, ale na plné kojení to nestačí. Dokrmujeme suplementorem 5krát denně 90ml Nutrilonu (někdy vypije celý, někdy ne), jinak kojíme samozřejmě častěji, v noci pouze kojíme. Malý přibývá, řekla bych, dobře:
16.1.07 PV 3,67kg a 49 cm,
31.1. 3,70kg,
15.2. 4,15kg a 55 cm,
6.3. 4,99 kg a 59cm,
29.3. 5,47 a 60 cm,
26.4. 6,05 a 63 cm,
aktuálně dle naší domácí váhy 6,29 kg.
Příští týden bude mít ukončené 4 měsíce a já přemýšlím, zda nezačít s dokrmem, i když přibírá dobře a podle všech příruček a též dle Vašich odpovědí v Databázi by se asi mělo ještě počkat. Ráda bych totiž odbourala to míchání MM a UM, velmi trpí na prdíky - nemůže to být tím? Kdybych nahradila postupně alespoň 2 jídla denně příkrmem (řekněme polední zeleninu a večer kaši) a místo toho odstříkala, myslím, že bych měla dost MM na zbylá tři kojení s dokrmem. Mám elektrickou odsávačku na obě prsa, zvládnu najednou odstříkat 30-70ml, byla bych ochotná přivstat si na odstříkání i v noci. Bylo by to samozřejmě i pohodlnější - kojit se suplementorem můžu jen doma, maximálně u rodičů, takže už čtyři měsíce nikam nejezdíme a nepřijímáme návštěvy, manžel už to nese dost nelibě a taky tím samozřejmě omezuju starší dcerku - pobyt venku vždycky musím odpočítat na dobu mezi krmením, takže třeba v mateřském centru jsme od porodu nebyli, je mi to moc líto, protože je společenská. A v neposlední řadě by mi to asi i zvedlo psychiku, nepřipadala bych si jako nemožná matka, co není schopná dát svému dítěti dost mléka, přece jen ty příkrmy, to už zas vypadá jinak :-) Poraďte prosím, co je pro prcka nejlepší!
Omlouvám se opět za délku dotazu a přeju hodně sil do zbylých dnů Vašeho těhotenství,
Milena Dundrová

Odpověď: Dobrý den, tak především, Vy jste naopak skvělá máma - to, co děláte pro své dítě by byl ochoten dělat málokdo. Takže klobouk dolů před maminkami jako jste Vy! Celé to děláte skvěle a máte to i dobře vymyšlené. Ale osobně bych počkala do ukončených 5 měsíců a pak bych ty příkrmy začala zavádět. Ty 4 měsíce to je totiž strašně brzo a nedoporučuje se to už ani pro děti na UM - i tam se Světová zdravotnická organizace přiklání nechat dítě na mlíčku až do 6 měsíců. Takže pokud jste ochotná to ještě měsíc vydržet, bylo by to pro prcka asi lepší, ale samozřejmě, že Vás nutit nemohu. Prdíky mohou být způsobené mícháním UM a MM, ale taky nemusí, i mnohé děti čistě na MM či čistě na UM trpí prdíky, obzvláště právě chlapečci.
Vy jste zhruba půl na půl na UM a MM, takže k odbourání celého dokrmu UM bude potřeba více času. Řekla bych asi tak, že 2 celé příkrmy a můžete odbourat 3 dokrmy UM, 3 celé příkrmy a můžete odbourat ještě 4. dokrm UM. Ten 5. dokrm UM můžete nahradit buď svým odstříkaným MM a po 8. měsíci, kdy přibyde do příkrmu jogurt, jako další mléčná dávka (kaše bude již dříve), tak byste mohla zrušit i ten poslední dokrm, dítěti by mělo v té době stačit jen kojení a příkrmy. Moc Vám držím pěsti, jste naprosto skvělá a přeji hodně sil, aby jste to společně dobojovali. Ještě zkuste chviličku vydržet a pak už bude každým dalším zavedeným příkrmem přicházet pro Vás úleva. A že zrovna Vy si ji zasloužíte, opravdu by jste zasloužila metál! Jste tak na 2/3 cesty do cíle, který pro Vás bude znamenat jen kojení + příkrmy. Přeji Vám hodně sil a spolupracující dítě!
A děkuji za milé přání, snad nebudu mít zase dítě s těžkou žloutenkou jako minule. Moc dobře vím, jaká je to doslova "pakárna" přinutit takového lenocha baštit!

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
10. 05. 2007 22:29:51
ID otázky: 30655

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit