on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Ploché bradavky - své druhé dítě chci kojit, jak se na kojení připravit?

Dotaz: Dobrý den,
taky bych ráda napsala svůj příběh a poprosila o radu.
Když jsem porodila své první dítě, nic jsem o kojení nevěděla a ani se na to nijak nepřipravovala. Při prvním přikládání se sestřičky zhrozily a řekly mi, že mám ploché a široké bradavky. Nicméně mě neustále mordovaly, malý se špatně chytal, měla jsem bradavky celé rozpraskané a dopadlo to tak, že jsem byla psychicky úplně na dně, mlíko se mi vůbec nerozjelo a my jsme skončili na Nutrilonu.
Teď jsem o deset let starší, začínám sedmý měsíc těhotenství a čekám své druhé dítě. V každém případě chci kojit a chci na to být náležitě připravena. Začínám nosit formovače, aby se mi bradavky povytáhly, ale nebude miminku vadit, že je prý mám "široké"? A další dotaz: rozpraskané bradavky - můžu už teď se nějak připravovat na nápor, který kojení jistě představuje? Někde jsem četla, že je dobré bradavky dráždit měkkým kartáčkem. Děkuji předem za odpovědi, Jana.

Odpověď: Dobrý den, ne, hlavně nemasírujte bradavky - pokud chcete předčasně porodit, tak toto je jeden ze způsobů, jak toho dosáhnout. :-) Při dráždění bradavek se vylučuje hormon oxytocin, který způsobuje děložní stahy. Při používání formovačů také dochází k malému výlevu tohoto hormnonu, ale jen velmi malému, protože tam jde o stálý tah na bradavku a ne stálému a opakovanému dráždění.
Zda budou dítěti vadit široké bradavky Vám neřeknu, opravdu ne. Každé dítě je jiné a co vadí jednomu nemusí druhému vadit vůbec. Také mám ploché bradavky a bojovala jsem s dítětem pekelně, aby se přisávalo. No, můžu také jen doufat, že mé druhé dítě bude ochotné z mých prsou sát. Ale ani já se nemůžu nijak dopředu připravit - prostě musím věřit, že dítě bude ochotné spolupracovat.
Takže nastudujte hlavně správnou techniku kojení a přisávání, polohy při kojení a to potom trpělivě a trpělivě stále znova zkoušet. Věřím, že se prcek chytne. Pokud se to během pár dnů nepodaří, tak vyzkoušejte kojící kloboučky - jsou ostatně pro ploché bradavky určeny. Pokud se nebude dařit, tak neváhejte a kontaktujte laktačního poradce, který Vám s kojením pomůže.
Praskliny by při správné technice vznikat rozhodně neměly. Vezměte si s sebou do porodnice Bepanthen a tím můžete po každém kojení bradavky a dvorce natřít. Měl by pomoci proti drobným poraněním. Ale bradavky se samy otuží kojením, mohou být samozřejmě ze začátku citlivé (někdo je citlivější a může pociťovat určitou bolest při kojení i přes správnou techniku třeba několik týdnů).
Takže Vám přeji pohodový zbytek těhotenství a hlavně zdravé děťátko, které bude ochotné pěkně sát.

Autor
-
ID otázky: 30645

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit