on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Režim při zavádění příkrmů

Dotaz: Dobrý den Jiřinko, opět se na Vás obracím s prosbou o radu.Mám holčičku, které bude 20.4. půl roku a čeká nás tedy zavádění zeleninky.Vzhledem k tomu, že dcera velmi často a s velkou oblibou kojení bojkotuje a večer po koupání už nemám šanci jí přiložit i když se tím dnem nějak "protlučeme", začli jsme už večer dávat kaši.
Po zkušenostech s kaší vím, že dcera bude už v prvních dnech chtít o mnoho víc než jednu či dvě lžičky příkrmu a že po příkrmu už ji nenakojím, kdybych se na hlavu stavěla, ona totiž pije jen když už jí nic jiného nezbývá a má opravdický hlad, což po příkrmu nebude.Bez tekutin by ale být neměla, takže bych jí měla asi nakojit před příkrmem?Jak ale takhle nahradíme "polední" kojení, když jí budu kojit hladovou a ona vypije hodně MM?Nenaučím ji takhle přecpávat se?Nebo jí mám dát napít jen na žízeň, aby to nepovažovala za jídlo?A jak poznám, že je to jen na žízeň.Omlouvám se za podivný dotaz, jenže dcera mi to tím svým bojkotováním hodně komplikuje.I s tou kaší to máme někdy tak, že se mi občas podaří ji nakojit třeba v 18:30 před koupáním a za 3/4 hodinky sní tak 80-100ml kaše.Ale večer to je v pořádku, že má oboje(i když naopak), ne?
Další otazníky mám v tom, jak dcerce za čas nacpu mezi ranní kojení(to bývá okolo osmé hodiny, přestože se dcerka budí v 06:00-06:30) a oběd ještě dopolední ovoce, když mi pije(v době kdy tolik nebojkotuje) po 3-4 hodinách.A pak ještě odpoledne svačinku.
A do třetice dotaz ze všech asi nejpodivnější.Hodně se na netu píše, že menstruace může změnit chuť MM, tak že ho dítě nebude chtít.U nás to je ale asi naopak(ostatně jako se vším) a Barunka mi pár dní před a při menstruaci zatím pila o poznání líp.Menstruaci jsem měla již 2x, teď čekám další a Barča se opět trochu rozpila.Takže můj dotaz - Je něco, čím se dá chuť mlíčka ovlivnit pozitivně?
Jiřinko, moc Vám S Barčou děkujeme, že se nám kojícím maminkám tolik věnujete, protože bez Vaší poradny by už 100% řada z nás vůbec kojícími maminkami nebylo.

Odpověď: Dobrý den, děkuji Vám za milou pochvalu. :-)
Co se týče toho režimu přikrmování a kojení. Ono se to postupně samo přizpůsobí, nebojte se. Můžete klidně nakojit hodinku či dvě před kaší, pak dát kašičku a těsně před spaním třeba zkusit holčičku ještě nakojit.
Dopoledne to prostě přizpůsobte zase svým potřebám. Oběd nemusí být přesně v poledne, klidně může být v rozmezí 11-15 h. Takže můžete dát třeba svačinku okolo 10. h a oběd za 2-3h. Opravdu není potřeba něco dodržovat přesně striktně dle budíku, udělejte to tak, aby to vyhovovalo Vašim rodinným zvyklostem. A odpolední svačinka opět - mezi 14.-17.h je také dost prostoru.
K tomu dokojování - zkoušejte prso vždy nabídnout a když prostě dcerka chtít nebude, tak již začněte nabízet pomalu i jiné tekutiny - v hrnečcích, pítkách atd. Před příkrmem bych asi nekojila. Rychlost zavádění příkrmů je také orientační a každá maminka si to přizpůsobí dle svého děťátka. Přeci mu nebudete bránit, když mu to chutná a dávat striktně každý den o lžičku více. Ten pozvolný postup není s ohledem na dítě, ale spíše s ohledem na postupné snižování laktace a zabránění zbytečně nalitým prsům. Takže pokud zavedete nějaký příkrm rychleji, tak počkejte pár týdnů se zaváděním dalšího příkrmu, ať se laktace může přizpůsobit. Zavést rychle třeba 3 příkrmy, tak to by byl pro prsa opravdu šok.
A ohledně chuti MM - tak to opravdu nevím, jak udělat tu chuť mléka lepší. Většině dětí chutná takové, jaké je. :-) Ale každý jsme jiný, tisíc lidí, tisíc chutí. Ale je pravda, že asi není moc dětí, které by měly rády chuť mléka během menstruace. :-)
A jste moc šikovná, jak to s dcerkou zvládáte. Některé děti nám to stěžují ještě více než jiné, ale Vy jste to doválčily až k příkrmům, fakt super!
Přeji Vám příjemné prožití svátků jara!

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
07. 04. 2007 19:09:41
ID otázky: 30521

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit