on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Přerušení kojení - lékař mi chce předepsat léky, které se při kojení brát nesmí

Dotaz: Dobrý den, Jiřinko! Už jednou jsem Vám psala ohledně bolení bříška mé dcerky. Dcerka ( za týden tři měsíce ) nám krásně prospívá, je plně kojená a váží 6 kg. Už je to s tím bolení lepší a je to celkem hodné a usměvavé miminko. Moc Vám děkuji za rady, které jste mi dala. Dnes jsem opět nešťastná a obracím se na vás kvůli přerušení kojení. Od rána bulím, protože mi ženský lékař našel po porodu zánět v pochvě a prý mi bude muset dát léky, které se s kojením neslučují, že prý nic jiného nezabírá. Prý pokud nemám zatím žádné potíže, můžu léčbu trochu oddálit, ale ne na moc dlouho. Takže asi tak za měsíc za dva si budu muset léky vzít. Léčba těmito léky trvá deset až čtrnáct dní, budu tedy muset kojení přerušit.Mohu se na tuto odstávku připravit,aniž by to kojení ukončilo ? Když bych třeba už teď začala připravovat odstříkané mléko do mrazáku a pak v této pauze podávala dcerce injekční stříkačkou a každé dvě hodiny odstříkavala ? Dá se takto poměrně dlouhá pauza v kojení zvládnout, aniž bych kojení ukončila ? Prosím, poradte mi, jsem psychicky na dně. Udělám cokoli, jen nechci skončit. Starší dceru jsem kojila dvacet měsíců, tak bych chtěla taky i tu mladší kojit co nejdéle. A ještě bych se chtěla zeptat, jak dlouho můžu mít zamrazené odstříkané mléko a do jaké doby ho spotřebovat po rozmrazení. Děkuji Vám moc za odpověď. Hezký den !!

Odpověď: Dobrý den, vůbec nepřemýšlejte o přerušení kojení a už vůbec ne na tak dlouhou dobu. To je hloupost. Na zánět v pochvě se dávají antibiotika a drtivá většina antibiotik je s kojením kompatibilní. Spíše je lékař pohodlný hledat takové, které se při kojení mohou. :-( Trvejte na tom, že Vám musí napsat něco, co můžete, když ta možnost je, přeci nebudete trápit sebe i dítě násilným přerušováním kojení...Ta pauza by samozřejmě překonat šla, ale bylo by to naprosto zbytečně stresující pro Vás i dítě - nevěřím, že nejsou léky, které by jste nemohla, to jsem ještě u zánětu neslyšela. Zjistěte název toho léku a zavolejte na Horkou linku do Prahy - NÁRODNÍ LINKA KOJENÍ 2 6108 2424 všední dny od 10.00 do 13.00 hod, kde Vám řeknou, zda se léky při kojení mohou užít.
Jinak vše ke skladování MM je v Databázi otázek a odpovědí, je tam přímo sekce tomuto vymezená. Ale opravdu tohle je krok, který nevěřím, že je nutný. Pokud lékař na tom bude trvat, tak to konzultujte s jinými lékaři, já to pokládám za hloupost.

Dotaz: Milá Jiřinko, ještě, že Vás my maminy máme!! Moc, moc Vám děkuji za vaše rady. Psala jsem vám ohledně užívání léku, který se s kojením neslučuje a že bych musela přestat kojit po dobu deseti dnů. Poradila jste mi zavolat na linku kojení. Tam mi řekli, že Entizol podle nejnovějších studií by se mohl užívat a také jsem volala na neonatologii naší nemocnice a tam mi pan doktor řekl totéž, ale že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tak mě tedy napadla ještě jedna věc. Co kdybych při užívání toho léku dala dcerce třeba dvakrát moje zamrazené mléko stříkačkou a jednou jí nakojila, nebo jednou a jednou, abych jí ušetřila před větší dávkou toho léku a zároveň aby nezapomněla sát. Nebo myslíte, že je to zbytečné a mám ji jen kojit ? Nezlobte se, Jiřinko, ale nechci přestat kojit ale ani nějak ohrozit své dítě. Děkuji Vám moc za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, já bych normálně plně kojila a prostě jen sledovala reakce dítěte. Zeptejte se ještě jednou na neonatologii, na co konkrétně se máte u dítěte zaměřit, co sledovat. Myslím si, že to bude naprosto v pořádku, nebojte se. Hlavně ať to pomůže a Vy se té potvory, která Vás sužuje zbavíte. :-)

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit