on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odešli jsme z porodnice s UM z láhve a kojením a chceme plně kojit

Dotaz: Dobrý den paní doktorko, přečetla jsem pečlivě datábazi dotazů a přestože je tam řada obdobných otázek, nedokázala jsem najít odpoved na svůj problém. Byli jsme propuštěni z porodnice 6-tý den (kvůli žloutence) s částečným kojením a příkrmem z lahve. V porodnici jsem nakojila 20-40ml, zbytek jsem musela dokrmovat, neměla jsem prý dost mlíka. Sestřičky mi radily, abych kojila max 30 min. Dan saje dobře, i když se rychle unaví (sestřičky říkali, že to je kombinace žloutenky a dřívějšího porodu - 38+2), vydrží maximálně 30 min a to ho ještě musím skoro pořád budit. Ted jsme doma třetí den a já nevím, jak nastartovat plné kojení. Dětská doktorka mi řekla, že mám pokračovat s příkrmem, ale já mám strach, že už se pak vůbec nerozkojím. Nyní ho musím budit po 3 hod (někdy v noci mi spí i 4 hodiny), pak 1/2 hod kojím střídavě z obou prsou a pak mu dám láhev. Protože nemám doma váhu, tak mu zkouším dávat menší množství UM (20-30ml) a když mu to nestačí, tak přidám.
Porodní váha byla 2,96 kg, při odchodu z porodnice jsme byli na 2,82 kg.
Poradte mi, prosím, jestli ho mám přestat úplně přikrmovat a nechat ho, a si vezme kolik mám. Jak dlouho můžu kojit (zda dodržovat dobu max30 min na každé kojit) a zda ho budit.
Odstříkávat zkouším 1x denně, mám pak vždy pocit, že v prsou pak nic nemám na kojení. Neodstříkám skoro nic (5-10ml). Přečetla jsem si, že bych měla odstříkávat 6x denně, tak to budu týden zkoušet, jestli se to projeví. Poradte, jak dlouho je potřeba z každého prsu odstříkávat?
Jinak v pondělí jsem domluvená na kontrolní kojení u dětské lékařky.
Děkuji moc za Vaši podporu.

Odpověď: Dobrý den, to je tedy horor - jaktože se z porodnice odejde s lahví? Takže nejdříve Vám poradím lahev hned zrušit a dítě dokrmovat alternativně - nejlépe asi stříkačkou. Nemůžu bohužel posoudit, jak jste na tom s kojením, když není doma ta váha. :-) Ale navrhovala bych zatím začít s dokrmem 5x 30 ml a uvidíme, jak bude dítě prospívat.
Dítě musíte budit, obzvlášť když mělo žloutenku, tak je to nutné. A také pro správný rozběh laktace. Takový drobeček by měl být kojen asi 8-10x denně, tyhle děti pijou malé dávky, zhruba 50-60 ml na jedno kojení a postupně se tato dávka zvyšuje a ubývá kojení. Ale za začátku je to prostě normální, děti mají malý žaludek.
Takže doporučuji kojení přes den co 2-2,5 h a v noci co 3 h, střídat při kojení obě prsa (viz. Databáze - Spavé, líné a špatně sající děti - tam jsou rady, jak na tyhle spavce). Kojení by mělo být max. 45 minut i s několikerým krátkým odříhnutím během kojení.
Odstříkávání opravdu alespoň 6x denně po kojení, každé prso 10-15 minut - nebojte se, čím více se prsa budou stimulovat, čím častěji budete kojit a odstříkávat, tím více mléka se udělá. Takto prostě kojení funguje, takže prsa rozhodně nešetřete, aby se mléko stihlo udělat - takto to opravdu nefunguje. Čím více budete po prsou chtít, tím více mlíčka se udělá. :-)
Hlavně - vůbec se nebojte, není žádný důvod. Jste na úplném začátku a šance na plné rozkojení je opravdu velmi velká. Je moc dobře, že své potíže s kojením řešíte ihned po návratu z porodnice, tím se ty šance ještě zvyšují. Takže kojit často, střídat prsa, odstříkávat a ten dokrm zatím 150 ml denně (ne lahví) a uvidíme - buď se sníží a zruší nebo se zvýší (věřím ve snížení). Pokud si nejste jistá správnou technikou kojení, tak kontaktovat laktačního poradce někde v okolí (www.kojeni.cz - tam je seznam laktačních poradců) a ten Vám s technikou poradí. Pokud máte možnost půjčit si kojeneckou váhu, tak je to značka ideál. :-)
A nejsem doktorka, ale snad to tolik nevadí. :-)
Tak přeji hodně štěstí a nebojte se, rozhodně není nic ztraceno, ale ten dokrm zatím necháme malý a pokud bude vše OK, tak se může postupně zrušit (samozřejmě, že pokud budete schopná z těch 150 ml něco odstříkat vlastního MM, tak dítě dokrmte tím svým MM a UM dejte jen do těch 150 ml denně. Pokud tedy odstříkáte za den třeba 60 ml, tak dokrmu UM jen 90 ml denně. Ale věřte, že za pár dnů zvládnete dítě dokrmovat vlastním MM!).

Odpověď: Dobrý den paní Jiřinko,
děkuji moc za poskytnuté rady a podporu. S odtříkáváním jsem začala okamžitě, mám i povit, že mi mlíčko více teče. Jen sedaří odstříkat tak 5-10 ml a po 5-ti minutách odstříkávání z prsa už nic neteče. Zkoušela jsem prsa i střídat, ale moc seto nezlepšilo. Tak nevím, zdamá význam, odstříkavat těch 10 min.
Dnes jsme byli na kontrolním kojení a kojíme 40 ml. Paní doktorka doporučila přikrmovat po každém kojení 40 ml, tak nevím, jestli mám dodržovat těch 5*30 ml nebo přidat. Technika kojení je i dle p. doktorky dobrá. Dnes poprvé jsme také vyzkoušeli dokrmit pomocí stříkačky a docela nám to šlo. Protože se mi zatím nepodařilo sehnat hadičky, tak jsem měla jeden prst na patře a dostříkávala Daníkovi do pusinky ze stříkačky. Je úžasné cítit jak moc umí tahat. Nicméně mi vypil celých 40 ml.
Děkuji za podporu a rady, doufám, že má snaha přinese alespoň nějaké ovoce. Jinak jsem zjistila, že podobný problém měla i moje máma (přikrmovala už z porodnice amlíko jí vydrželo 2 měsíce) a i moje sestra, té se však podařilo rozkojit bez příkrmů (ale ona to moc neřešila a prostě příkrm zrušila po příchodu z porodnice a kojila třeba 1,5 hod a každou chvilku).

Odpověď: Dobrý den, jedno kontrolní kojení nic neznamená, to by chtělo mít tu váhu půjčenou doma alespoň na 2 dny. Takže zkuste zatím nechat ten dokrm menší, těch 40 ml 5x denně dávejte maximálně a uvidíme, jak dítě bude prospívat. Přidat se dá vždy, ale ubírá se hůře. Jinak dítě většinou vypije, co mu nabídnete - to vypité množství rozhodně není barometrem skutečné potřeby dítěte. :-)
S tím odstříkáváním to nevzdávejte, má cenu pár minut odsávat i na sucho - protože jde o tu stimulaci prsou.
Držím Vám pěsti a budu ráda, když dáte vědět, jak to s Váma vypadá.

Odpověď: Dobrý den paní Jiřinko,
tak dokrmujeme mezi 150-180 ml za den (začala jsem si psát kolik dokrmuji po kojení). Odsávat se snažím, i když mi mlíka mnoho nevyteče, ale 6x za den se mi to nedaří stíhat (tak 4-5x).
Chtěla jsem Vás poprosit o radu, kde najdu tipy na kojení spavých dětí. V databázi otázek se mi nepodařilo najít Vámi zminovanou sekci Spavé, líné a špatně sající děti a já mám problém Daníka v noci probrat na delší dobu než 15 min (nechce ani příkrm nebo vypije 10-20 ml).
V úterý jdeme na kontrolu, tak Vám dám vědět jak přibýváme na váze a jak pokračujeme s kojením.
Hezký den a moc děkuji.

Odpověď: Ta sekce je tady: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=93. Tak se držte a budu zvědavá, jak se Vám daří!

Odpověď: Dobrý den paní Jiřinko,
tak se zase hlásíme, jak nám to jde. Včera jsem už začala propadat skepsi, protože jsem neviděla žádný zvrat k lepšímu. Přikrmuji těch 5*30 ml, ale skoro nic se mi nedaří odstříkat (stále 5-10ml). Nicméně dnes v noci jsem vůbec nepřikrmovala. Naposledy dostal 30 ml večer ve 21 hod, pak se pravidelně budil po 3 hodinách a vždycky mi u prsa usnul. Tak jsem ho nechala spinkat a čekala, co bude. Ale nic hrozného se nedělo. Další příkrm dostal až po kojení v 8 ráno. Tak nevím, jestli je to správná cesta a jestli se začíná blýskat na lepší časy. Doufám, že Daník nestrádá. Nejsem si jistá, jak poznám, že má ještě hlad nebo že má dost a příkrm nemusím dávat. Poradte, prosím, co dál.

Děkuji moc za podporu.


Odpověď: Dobrý den, no, nezbývá Vám, než si věřit a věřit svému dítěti. Kojte ho a dokrmujte dle svého mateřského citu a v úterý se na váze ukáže, jak to vypadá. Podle toho potom dokrm buď zrušíme, snížíme nebo zvýšíme. :-) Nebojte se, do úterka chlapeček hlady rozhodně neumře, žádné obavy. :-) Myslím si, že to děláte výborně, jen tak dále!

Odpověď: Děkuju za radu, v úterý dám vědet. Ješte bych se ráda zeptala, co si myslíte o buzení na kojení. Když totiž dokrmuji, tak se mi Dan sám nevzbudí a já ho budím za 3 hodiny přes den, v noci za 3-4 hod. Máma mi nadává, že ho mám nechat spát, jak dlouho on chce a nebudit. Když mu příkrm nedám, tak se většinou vzbudí sám za 2 - 2,5 hod ve dne a v noci za 2,5-3 hod. Děkuju ještě jednou za odpovědi.


Odpověď: Do toho úterka určitě budit a pokud bude přírůstek v pořádku, tak se přizpůsobí či zruší dokrm a nechá se prckovi třeba i jeho režim. Ale zatím potřebuje to častější kojení. Holt nemám křišťálovou kouli, aby jsme odhadli, jestli prcek pije dostatečně mlíčka. :-) Takže vydržet a dokrm bude první věc, která se zruší a dle toho, co popisujete, tak by si sám ty intervaly i upravil dle vlastní potřeby. :-) Dle toho, co popisujete, tak to vypadá, že ten dokrm snad ani nepotřebuje. No, uvidíme. :-)

Odpověď: Dobrý den paní Jiřinko,
tak máme za sebou kontrolu u paní doktorky a Daník dle všeho prospívá dobře: 28.3. vážil 2,92 kg a dnes 10.4. 3,58 kg, což znamená, že za 14 dní přibral 660 g! Stále přikrmujeme 5*30 ml, paní doktorka říkala, že ted mám příkrm dávat jen pokud bude mít po kojení hlad. Ale já si nejsem jistá, jestli to poznám. Někdy mi po kojení hned usne, ale za půl hod zase hledá, tak ho bud uspím nebo ho přikrmím. Snažím se dodržovat, abych vždy po 2 kojeních přikrmila a to 3 bez příkrmu. Intervaly mezi kojením už se trošku upravily, Daník se budí většinou sám po 2,5 - 3 hod, ale někdy ještě musím budit.
Poradte mi prosím, jak dál s příkrmem a jestli budit stále po 3 hod, když spí déle. Děkuju moc za rady, po dnešním vážení začínám zase věřit, že se vše v dobré obrátí a kojení se rozběhne naplno.
Přeji hezký den.

Odpověď: Dobrý den, tak to je naprosto skvělé! Takže ten dokrm rozhodně už vůbec nepotřebujete, buďte v klidu! Naprosto ho zrušte a schovejte krabici s UM hodně hluboko do skříně. Ten přírůstek zcela jasně hovoří o tom, že dítěti stačí Vaše mléko a ten dokrm, že měl opravdu už jen navíc - ten přírůstek je velmi vysoký.
Dítěti nechejte jeho kojící režim, minule jste psala, že když dokrm nedáte, tak se dítě samo vzbudí přes den po 2-2,5 a v noci až po 3,5 h. Takže to nechte na dítěti. Dítě kojte při každém kojení zatím z obou prsou. Nakojte z jednoho, odříhněte a nabídněte i druhé a poté kojte nejdříve za 1,5-2 h. To, že prcek za půl hodinky hledá neznamená, že má hlad (Vaše dítě rozhodně hlad nemá), ale může si chtít jen něco podudlat. Nabídněte mu třeba svůj prst (s dudlíčkem bych ještě chvilku počkala).
Pokud budete mít kdykoliv obavy, zda kojení děťátku stačí, tak můžete za týden zajít k lékařce na převážení. Ale já věřím, že mu to stačít bude, zvládla jste to naprosto skvěle, můžete být na sebe pyšná. A to vše přes to, k jak špatnému startu Vás v porodnici přivedli. :-(
Budu se těšit na zprávy od Vás, jak Vaše děťátko dopadlo při vážení. Věřte si a prostě jen plně kojte - máte na to s přehledem - Vy i dítě!

info od maminy: Zdravím po delší odmlce, abych Vám podala zprávu o tom jak prospíváme. Včera jsme byli na kontrole po 3 týdnech a Daník už má 4,3 kg (to znamená, že přibral 720g). Mám velkou radost, že se nám daří a zvládáme to zcela bez příkrmů

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
30. 03. 2007 23:01:22
ID otázky: 30452

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit