on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrmy - mám již začít? 5 měsíční syn příbral za poslední měsíc jen 200 g

Dotaz: Dobrý den, můj syn bude mít na začátku dubna 5 měsíců a za poslední měsíc mi skoro nic nepřibral (200g) takže už mu moje mlíčko asi nestačí, má 7.5 kila a 66 cm (porodní váha 3.5 a 52 cm). Je to docela jedlík, kojíme asi tak 8 krát za 24 hodin. Večer ho ještě vzbudím než jdu spát, tak v 10, on my usíná okolo 8 hodiny. takže v těch 10 ho nakrmím a pak se budí kolem 5 ranní a pak ještě tak do 8 spí, pak už krmíme cca každé 2-3 hodiny. Teď už se zajímá o vše okolo, takže jen to večerní kojení je fajn, ale přes den dělá kravinky, nafukuje mi prso, štípe mě a kouká kde co lítá, i když jsme sami v místnosti, v klidu... :o) Pije tak 5 minut maximálně, ale to už od narození. Jinak prospívá dobře, bych řekla, akorát poslední dobou mi kńourá, tak nevím, jestli má hlad nebo to budou zoubky.:o( Takže se chci zeptat, vzhledem k tomu, že nic nepřibral, jestli můžu od toho 5 měsíce začít s příkmy (syn mi ale ubliknává,tak nevím,jestli už má dovyvinutou jícnovou záklopku a jestli mu těma příkrmama neublížím), popřípadě jak poznám, že to není hladem, ale zoubkama? Kojím ráda, hrozně se mi líbí, jak je malej najednou na mě ještě závislej a když má opravdu hlad, jak krásně pije a vždy po najedení se na mě dívá a usmívá se :o)
Děkuji za odpověď a přeji krásný den s rostoucím bříškem..
Kamila

Odpověď: Dobrý den, musím se u Vašeho příspěvku smát, to jsou rošťáci ty děti. Vidím to úplně živě, jaké blbosti u prsu dělá. :-) Také se už na to zase těším. :-)
Já bych s těmi příkrmy ještě počkala, dítě prospívá nádherně a jeden menší přírůstek není takový problém. Kojíte dostatečně často, tak jen zkuste při každém kojení nabídnout obě prsa. Můžete zkusit synka za 2 týdny převážit a pokud něco přibere (alespoň 150 g), tak bych s příkrmy začla až v těch ukončených 6 měsících. Nemusíte se bát, že by synkovi mohl menší přírůstek ublížit, jistě se začal také více hýbat, takže energii vydá pryč.
A zoubky? V tomto věku se s nimi musí vždy počítat. Podívejte se do pusinky, zda nejsou nateklé, začervenalé dásničky, případně vemte kovovou lžičku a jemně zacinkejte lžičkou do dásní - na místo předních řezáků, které se prořezávají nejdříve. Když bude zoubek, tak to bílé místečko nebo cinknutí nepřeslechnete.
V noci Vám prcek spí pěkně, takže bych snad ani ty vodičky, které dásně znecitlivují (Mundisal gel, Baby dent) neaplikoval. Spíše nabídněte něco ke kousání - chladící kousátka, gumové hračky, plastové lžičky apod.
Co se týče ublinkávání - při zavedení příkrmů by se to mělo naopak zlepšit, ale prostě je vhodné s příkrmy počkat do ukonč. 6. měsíce, pokud není nějaký důvod začít dříve. A to u Vás zatím není.

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
28. 03. 2007 15:56:16
ID otázky: 30432

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit