on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení na kojícím polštáři

Dotaz: Máme už za týden 5 měsíců. Dcerka už se celkem pronese. Prosím Vás, mám půjčený kojící polštář, poradila byste mi, jak na něm správně kojit, jak si ho dát, zda omotat kolem sebe nebo jen tak přiložit před sebe a jak to pak udělat s malou, když jsem třeba sama doma a nikdo mi ji nemůže podat. Jak si to všechno nachystat, uspořádat, když má člověk jen 2 ruce? A pak ještě, jak malou přetočit, když střídám prsa. To se také dost těžko obrácí, když mám před sebou ten polštář? Když mi někdo pomůže, tak je to jiné. Používala jste ho také? Vím, že spousta maminek si ho chválí, že to tak nezatěžuje záda. A jak mám teda u toho správně sedět? Nemáte třeba k tomu nějaké obrázky+popis? Děkuji předem.

Odpověď: Dobrý den, já s kojícím polštářem kojila rok a vůbec bych si to nedovedla kvůli svým bolavým zádům bez něj přestavit. :-) Obrázky nemám, budu je dělat, až se druhý synek narodí, vím, že to nikde na netu pěkně vyobrazené není.
Je vhodné si polštář obtočit kolem těla (to zvládnete i jednou rukou a v druhé můžete dítě držet, případně si dítě položíte vedle sebe na gauč (ideálně se totiž s polštářem kojí v křesle) nebo na chvilku do autosedačky či lehátka (hihi, jak tohle řeší maminky dvojčat či trojčat bez pomocníka? :-) Polštář je vhodné mít i za zády, jednak se o něj opřete a také je možné využít boční fotbalové polohy, kde je potřeba, aby dítě mělo místo pro nožky vzadu. Takže se dá výborně střídat ta boční fotbalová poloha u jednoho prsa a pak dítě jen po polštáři sešoupnout do klasické polohy vsedě u druhého prsa. Polštář si jen natřesete, aby bylo více kuliček (nebo té náplně) pod hlavou a méně v nožkách, případně dítě může opět ležet. Nebojte se experimentovat, polštáře jsou moc fajn. :-) A více opravdu až za pár měsíců, přeci jen fotky jsou výmluvnější.

Odpověď: Děkuji moc za rady. Zkusím se na to dát a hlavně se nebát experimentovat. Jen mi, prosím Vás, ještě poraďte, jak mám nejlépe dítě v jedné ruce držet(myslíte v klubíčku), abych tou druhou mohla motat polštář kolem sebe? Anebo třeba když budu mít mimi vedle v lehátku, polštář už kolem sebe, tak to se mi bude asi špatně pro mimi natahovat, ne? No, zkusím a uvidíme. V posteli jste ho třeba nějak vhodně nevyužívala? Bude určitě supr a skvělá věc, když to i nafotíte. Kdy se Vám má mimi vlastně narodit? Přeji Vám, ať máte krásný konec těhotenství. Hrozně to utíká, tak si to ještě užívejte.

Odpověď: Na rození mám ještě čas 3 měsíce a kousek. :-) To ukládání dítěte do polštáře natrénujete, žádné strachy. :-) Polohu, v jaké dítě budete držet nechám na Vás, hlavně musíte mít dítě pevně v ruce, aby jste měla jistotu, že nespadne - dá se tygřík, klubíčko. Nebo klidně i do toho lehátka. Vleže? Záleží na tom, jaký máte polštář, zda je měkký a dá se stočit i trochu jinak, myslím tím narovnat. Dá se jim dobře zapřít dítě nebo si ho můžete dát Vy za záda, případně po hlavu. Ale klasické využití je při kojení vsedě, kdy šetří Vaše ruce a páteř. Vleže se většina maminek cítí pohodlně, pokud mají hlavu na polštáři a nedrtí si půl hodiny loket. :-)

Odpověď: To je škoda, že fotky budou až později - taky by mě to zajímalo - zrovna jsem se dneska chtěla zeptat a našla jsem tu tenhle dotaz. Hledla jsem fotky někde na netu a bohužel nikde nic :-(.
Když kojím vsedě, mám polštář za zády a druhou část vpředu - miminko se pokládá na ten polštář? nebo se jen podpírá ruka? přijde mi, že kdybych ho položila na polštář, že je hodně vysoko

Odpověď: No, jo, škoda, ale já fakt ještě rodit nemůžu, je brzo. :-)))
Kdepák podložit ruce - dítě leží na polštáři a Vy byste vlastně měla mít obě ruce volné. :-) Musíte si sednout tak a polštář tak upěchovat a upravit, aby dítě ležící na polštáři bylo tak akorát vysoko. Opravdu se experimentů nebojte, až se to naučíte, tak budete pohodlně sedět a žádné bolavé záda ani ruky nebudou. A i pro dítě je to super pohodlíčko.

Odpověď: tak to asi budu muset ubrat nápln - takhle to moc pěchovat a upravovat nejde a fakt mi to přijde vysoko

Odpověď: Petro, máš pravdu. Mně to příjde také dost vysoko. Myslíš, že by šlo té náplně ubrat? A také to brání miminka a přendávání z jednoho prsa na druhé mi moc nejde. A také mi příjde dost problematické, dávát pak dcerku odříhnout, když mi tam zase vadí ten polštář. Nevím, jestli jsem tak nešikovná nebo proč mi to nejde. Asi by bylo nejlepší, kdybych to u někoho viděla na vlastní oči, jak to přesně dělá. Ale to bychom potřebovaly jedině nějakou videokonferenci :-))))))))))))

Odpověď: Teri, já kojím na pohovce, tam mám víc místa - na křeslo bych se asi nevešla - i s malým bez polštáře to je docela problém, protože se tam zapřel nohama a různě se odrážel.
Přendávání je blbý, ale jde to - to už jsem zvládla :-), odříhávání se taky dá - mně se pak spíš blbě vstává - nejde mi ten polštář "odhodit" :-))
Mně přijde docela blbý, že se všude ty polštáře propagujou, ale nikde nenajdeš názornou ukázku jak ho používat.
Já už jsem vzpomínala, kdo ho použival a kdo mi ho chválil a rozeslala jsem holkám emaily, aby mi poslaly nějaký fotky (jestli mají)
Jinak jsem to ted zkoušela položit malýho nahoru a zase tak vysoko to nebylo - jen jak je to hodně plný, tak je to dost tvrdý, tudíž tam malýho nemám kde uhnízdit, takže měl spíš jen podloženou hlavu a byl zapřenej tím polštářem za zádama a tak nějak zapasovanej vlastně mezi polštář a moje břicho - jinak ta nápln jde odebrat - aspon u toho mýho to jde.

Odpověď: Milá Teri,
mám stejně starého syna. Kojící polštář mám ve tvaru hokejky. Tu delší stranu si dej za záda a kratší přetoč před sebe na tu stranu z kterého prsa budeš kojit. Já kojím v křesle. Koleno na té straně z které kojím mám opřené o hranu křesla, tudíš je malý ve zvýšené poloze. Když budeš prsa střídat tak holčičku zvedni a přidž ji jednou rukou a polštář vytáhni a přehoď na druhou stranu. Ze začátku jsem s tím měla také problémy a musel mi někdo pomáhat, ale teď už je to v pohodě. Chce to přijít na nějaký grif a získat cvik. Tak pevné nervy a zručné ruce. Lu

Odpověď: Lucko, děkuji za rady. Kolik Tvůj syn váží? A prosím Tě, jak si malého k tomu kojení bereš? Máš ho v klubíčku v jedné ruce? My máme ale takové to houpací televizní křeslo z Ikee, tak nevím, jestli v tom to půjde tak, jak píšeš. Zkusím a uvidím, snad na to sama nějak příjdu. Lucko, a ty to náhodou nemáš nafocené? Měj se, Te


Odpověď: Ahoj, já jsem si ten polštář asi před měsícem pořídila, ta náplň se mi asi po týdnu trochu slehla, takže jsem ani neusypávala. Jo taky mám takové to jako houpací křeslo z ikey. Polštář jsem nejdřív dávala kolem sebe půlku za záda, ale protože malý pije většinou z obou prsou, tak si ten polštář dávám symetricky na střed. Dítě držím, polštář chytím za oba konce, sednu si (dítě v ruce), polštář položím a na něj dítě. Hlavu má na polštáři a nožičky a zadek mu trochu sesunu dolů jako k sobě. Jě tím polštářem pěkně přimáčklý na tělo, nikam neujíždí. Když ho přehazuju nakloním se k němu a podeberu ho, jako když si má odříhnout na srdíčku. Zakloním se, trochu přehodím miču nožky a položím ho na druhou stranu. Nevím, jestli je to dobře, ale jde mi to tak. Jinak měří určitě už přes 62 a vážit může tak 6 kg.

Autor
-
ID otázky: 30375

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit