on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Intervaly mezi kojením - jaké jsou u 2 měsíčního dítěte normální? Je spaní na bříšku nebezpečné?

Dotaz: Dobrý den, prosím napište mi jaké intervaly jsou běžné, normální mezi kojením u začínajícího 3. měsíce. Kojím převážně po 3 h, ale někdy i po 2 a někdy po 4 h. Když se miminko samo nepřihlásí po 4 h vadí to? Máme taky velké problémy s kolikama, dělám už všechno možný,ale stejně se vyskytují. Masírování bříška a cvičení s nožičkama je nemožné, protože se propíná. Ukonejší se často ležením na bříšku a po chvilce usne. Když ho chci otočit ve spánku, probudí se a pláče znovu. Pláče někdy i přes 3 hodiny a nejen večer, ale hlavně k ránu. Jsem hodně vyčerpaná a už se mi stalo, že jsem usnula a miminko leželo na bříšku. Je opravdu tak nebezpečné miminko nechat ležet na bříšku?

Odpověď: Dobrý den, něco jako běžné intervaly neexistuje. :-) Každé dítě je jiné a je tedy opravdu normální interval mezi 2-4 h. Delší by ten interval přes den neměl být, aby nedošlo k převrácení režimu a dítě se nezačalo budit častěji v noci. Pokud dítě prostě dobře prospívá, tak vůbec nic neřešte. :-)Pokud prospívá pomaleji, tak je vždy vhodné zařadit častější kojení, zkrátit pomalu intervaly mezi kojeními.
S bříškem je stálé trápení, ale vydržte - po 3. měsíci se to již bude lepšit, prcek se bude více hýbat a pak již koliky povolí. Také se stále dovyvíjí trávící trakt, takže opravdu bude lépe.
Tomu ležení na bříšku bez kontroly se raději vyhněte, do půl roku je to uváděno jako jeden z rizikových faktorů syndromu náhlého úmrtí dítěte. A já Vám prostě tedy nemohu s klidným svědomím říct, že to je bezpečné. Můžete si pořídit polohovací válečky či dítě zajistit třeba kojícím polštářem apod., aby se na bříško nepřevalilo - poloha na boku také proti kolikám a různým bolístkám hodně pomáhá.


Odpověď: Dobrý den, vím, že se spaní na bříšku nedoporučuje, ale moje 4-měsční dcera jinak neusne, nemáme problém s prdíky ani s ničím jiným. Naše generace taky vesměs vyrostla na bříšku (dřív se naopak zakazovalo dávat miminka na záda) a mimo to: kdo z dospělých dokáže spát na zádech jako prkno...?

Odpověď: Magdo, ano, to je přesně ono. Já si myslím, že ten syndrom náhlého úmrtí je spojován s pozicí na bříšku právě proto, že kdysi tak děti lehávaly běžně a proto se zdálo že hodně dětí, které takto zemřely ležely zrovna na bříšku. Je ale také pravda, že až po 6. měsíci věku je dítě schopno bezpečně svou hlavičku ovládnout, obrátit na stranu a případné zvratky nevdechnout, ale posunout z pusinky ven.
Dítě je vhodné polohovat střídavě na boky a na záda, to bříško by mělo být pod dohledem. Ale samozřejmě každá maminka si to udělá podle sebe, ten syndrom náhlého úmrtí je, zaplaťpánbů, vzácným jevem.

Autor
-
ID otázky: 30342

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit