on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak často dávat maso 8 měsíčnímu dítěti?

Dotaz: Milá Jiřinko,
po delší době se na Vás obracím s prosbou o radu. Moje dcerka bude mít 8 měsíců. Papá velmi pěkně. Kromě zeleninky a masa k obědu už asi 14 dnů dostává i ovocnou odpolední svačinku. Asi týden má však velké problémy s kakáním.Při kakání i pláče, stolička je velmi tuhá, dnes to bylo pár "zaječích bobků".Kromě příkrmů stále jen kojím, zatím jsem nepodávala žádné čaje. Je to tím? Má málo tekutin? I když jsem četla, že do devátého měsíce stačí dítěti tekutiny z příkrmů a MM.Může to být tím, že jsem začala příkrmy připravovat sama? (maso uvařím a nakrájím na velmi drobné kousky, zeleninu propasíruji) Dříve jsem dávala příkrmy od Hami. Jinak je velmi živá. Nedostatkem pohybu to rozhodně být nemůže.Také jsem se chtěla zeptat, jak často podávat maso. Většinou se píše 6x týdně, ale kamarádka, která je zdravotní sestra mi tvrdí, že do roka dítě maso vůbec nepotřebuje..... .
Děkuji za odpověď a za velmi přínosné stránky. Stále jsem Vaší každodenní čtenářkou.

Odpověď: Dobrý den, vezmu to od konce - do roku věku dítě naopak maso potřebuje, protože má nejvyšší potřebu železa a lepší vstřebatelnost železa je z potravin živočišného původu - tzn. maso, vejce, sýry atd. Takže do roku se doporučuje dávat maso opravdu 6x týdně (když se s masem začíná, tak se dává nejdříve první týden 1x týdně, druhý týden 2x týdně atd.)a 1x týdně ho nahradit žloutkem (takže vlastně maso 5x týdně), po roce věku se již může maso dávat jen několikrát týdně (třeba 3-4x). Vím, že Dr. Fořt prosazuje názor, že maso není potřeba, ale já jeho názor nesdílím. Jsme odjakživa všežravci a pro správný vývoj jsou živočišné bílkoviny prostě potřeba, alespoň na začátek. Ale vím, že je na toto různý názor, takže já jen píši ten svůj a Vy si to samozřejmě zařídíte dle svého rozhodnutí a uvážení. :-)
Ta tuhší stolice určitě může být změnou stravy ze skleniček na domácí stravu. Zkuste přidávat do každé zeleninky trošku olivového oleje. Můžete již pomalu také začít s přidáváním tekutin. Pokud budou stále bobky, tak velmi účinná je švestková šťáva od Hippu, pozor, rozředit, je to velmi účinné projímadlo. :-) A když je nejhůře, tak potom glycerinové čípky z lékárny, ale ty bych nechala až jako poslední pomoc.

Autor
-
ID otázky: 30285

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit