on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Lékařka poradila, ať už začnu dávat příkrmy, 4,5 měsíční dcerka přibrala za 2 týdny jen 80g

Dotaz: Milá Jiřinko,
moc Vás zdravím a děkuji za perfektní stránky :-) Provázejí nás od 2.měsíce našeho sluníčka a už jsme díky Vaším radám úspěšně překonaly a přetrpěly koliku i bojkot kojení. Nyní jsem ale dost zmatená a myslím, že každé mimi je trochu jiné a tak využiji Vaši online poradnu.
Štěpánce jsou 4,5 měsíce a váží 6020g. Porodní hmotnost byla 3340g,49cm; nyní má 67cm. Byly jseme včera v poradně na očkování hexa vakcínou a tudíž i na vážení. Za posledních 14 dnů malinká přibrala 80g, což se mě i paní doktorce zdá málo. Ona mi doporučila začít už přikrmovat, ale ne UM, prý mrkvičkou. Nevím, Jiřinko, nezdá se mi to a tak jsem hupsla na Vaše stránky a hledala odpověď na to, jaktože Štěpánka tak malinko přibrala - její vývoj byl: ve 14.dnech 3430/53cm; v 5 týdnech 4290g/56cm, v 10 týdnech 5040g/60cm; ve 13 týdnech 5260g/65cm; v 17.týdnu 5940g/65cm a nyní v 19.týdnu 6020g/67cm. Kojím přes den co 2,5h a v noci 1-2x, jak se malá vzbudí. Jsem atopička a proto chci kojit plně co nejdéle a tak, Jiřinko, mám kojit ještě častěji? Začala jsem po každém kojení ode dneška i odstříkávat. Štěpánka má hodně stoliček přes den, jsou tekuté, někdy s příměsí hlenu, spíšte žlutohnědé, někdy do zelena, trpí na prdíky, ale už skoro bez bolestné - spíše hlasité :-) Jinak je hodně živá, připadá mi spokojená a i já měla pocit, že mlíčka mám dost a kojím dostatečně často. Moc děkujeme obě za odpověď. Jo a ještě maličkost - Jiřinko, malá často hodně vříská v kočárku, doma je v pohodě, ale jakmile ji vyvezeme ven, okamžitě začne protestovat a trvá i půl hodiny, než se sklidní - má vysoký hlásek a někdy ječí, že se za námi lidé otáčejí :-) Ještě jednou díky a přejeme s holčičkou krásný den. Káťa a Štěpánka

Odpověď: Dobrý den, těší mne, že se Vám líbí mé stránky. :-) Děkuji za pochvalu.
Dala jsem údaje Vaší dcerky do tabulky a dcerka roste prostě skokově. :-) Hlavně tedy co se týče délky - je hodně dlouhá. Váhově přibírá vcelku rovnoměrně, ale na svou délku je hubená, asi budete mít pěkného dlouhána. :-)
Já bych to tak dramaticky s tím příkrmem neviděla. Vy kojíte dost často, na tom bych snad nic neměnila - jen zkuste ty kojení v noci udržovat nyní 2x. Při kojení vystřídejte obě prsa několikrát. S tím odstříkáváním je to super a to, co odstříkáte, tak do dcerky došťouchněte stříkačkou. Za 14 dní ji můžete nechat znova zvážit a uvidíme. O té stoličce se zmiňtě - dcerka může mít nějakého bacila ve střevě, tak můžete požádat lékařku o stěr z konečníku, může Vám napsat Hylak, který by měl pomoci tu střevní mikroflóru upravit. Na týden zkuste vynechat mléčné výrobky ze své stravy, i když, pokud jste atopička, tak asi držíte eliminační dietu, kde jsou tyto výrobky při kojení vyloučeny.
Chápu dobře, vzhledem k Vaší diagnóze, že dcerku chcete co nejdéle plně kojit, ideální je 6-8 měsíců, když je dítě potencionální alergik. Nemyslím si, že by jste to neměly zvládnout, laktaci lze navýšit tím střídáním prsů při kojení, častěji už ani kojit moc nemůžete, ale to odsávání (pokud máte možnost půjčení el. odsávačky) 6x denně po 10 minutkách z každého prsu a dokrmení dítěte tímto mlékem. Myslím si, že těch 6 týdnů to ještě dobojujete, dcerka má nyní asi období, kdy pije méně, asi to poněkud fláká. Pokud máte možnost půjčení koj. váhy, tak by se to jistě provalilo. :-)
Takže děláte to správně, zkuste ještě chvíli vydržet, není důvod při jednom menším přírůstku hned začít s příkrmy. Držím Vám pěsti!

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
14. 03. 2007 00:33:53
ID otázky: 30269

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit