on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Bolavé bradavky - nehojící se praskliny, četnost kojení

Dotaz: Dobrý den. Právě projíždím stránky kojeni.net a rozhodla jsem se Vás také kontaktovat. Mám chlapečka, kterému je 6 týdnů. Plně kojím. Přibíráme krásně. Včera jsme byli v poradně - má 57cm, 4350g (porodní váha 3300g, 51cm) - přírůstek 600g za 14 dní. Kojení mě ale hrozně bolí, někdy je to lepší, jindy horší. Kojím v boční poloze fotbalisty, bohužel s kloboučkem, protože jednu bradavku mám plochou, druhou vpáčenou. Už se to lepší, tak zkouším přikládat i bez kloboučku. Na obou bradavkách mám praskliny - na každé jednu, ale pořádnou a to už docela dlouho. Teď po kojení jsem zkontrolovala bradavku a všimla jsem si, že je i bílá. Byla bych ráda, kdyby už ta bolest při kojení ustala a já si ho mohla začít užívat. A ještě doplňujiící info - bradavky mě bolí i mezi kojením, obzvlášť když je mi třeba zima a bradavky se "postaví", to je pak docela utrpení. Ještě jeden dotaz, někdy se stává, že je malý po kojení spokojený a asi po hodince začne brečet, zdá se, že je unavený a nemůže zabrat. Když mu nabídnu prso, je jasné, že si vezme, ale hlad podle mě nemá. Když se mi ho podaří uspat a zabere, tak v pohodě přespí do dalšího kojení. Kojím co 3, 3,5 hodiny. V noci jen jednou. Usíná kolem 20.30 a pak se budí většinou po druhé hodině a pak až po šesté. Jaký je váš názor?
Díky moc za Vaši radu.Odpověď: Dobrý den, je docela možné, že máte kvasinkovou infekci, kterou navíc podporují kloboučky - kvasinky mají rády vlhké a teplé prostředí, což pod kloboučky právě vzniká.
Ale vím, že Vy je potřebujete, takže se zatím nedá nic dělat (tedy s těmi kloboučky). Pořiďte si genciánovou violeť a bradavky i dvorce 3x denně potírejte (alespoň 3 dny, pokud zabere, tak ještě další 4 dny). Podívejte se do pusinky i miminku, zda nemá moučnivku - bílé či šedavé povláčky na jazyku, dásních, patře - pokud ano, tak i jemu nechejte genciánku pocucat (třeba na vatové tyčince) - používá se i k léčbě dětí, takže buďte v klidu, je pro ně bezpečná. Pokud toto příliš nepomůže, vyzkoušejte krém Pevaryl nebo Canesten na ty bradavky, na doléčení je vhodný i krém Calcium pantothenicum. Nemíchat všechno najednou, ale zkoušet postupně, vždy pár dnů.
Prsa je nutné co nejvíce větrat, chodit nahoře bez, bez prsních vložek. Kloboučky omezit jak jen to bude možné, ale hlavně je po každém použití vyvařovat, také vše ostatní, co přijde do styku s pusinkou dítěte či VAšimi prsy udržovat nyní ve zvýšené hygieně - dudlíky, odsávačky aj.
Na tu bolest prsou při kojení a mezi kojením vyzkoušejte teplé obklady (někomu naopak pomohou studené, vyzkoušejte, co bude pro Vás lepší) - klidně i v průběhu kojení. Můžete také dočasně zvýšit příjem hořčíku a vápníku (klidně i v tabletách), protože ve Vašem popisu vidím i možnost diagnózy syndromu bílých bradavek. Ale nejdříve je potřeba vyzkoušet protikvasinkovou léčbu.
A ještě jsem zapomněla dodat, ať nyní změníte polohu - použijte polohu opačnou té fotbalové - tzn. klasickou polohu vsedě (či vleže), kdy dítě držíte v náručí. Ono je vůbec vhodné ty polohy při kojení střídat.
Věřím, že brzy bude lépe, dejte když tak vědět.
V té frekvenci kojení nevidím problém, dítě přibírá velmi dobře, takže je to v pořádku. Záleží na Vás, zda dítěti nabídnete po hodince od předchozího kojení prso, ale spíše bych to zkusila bez toho prsa, ať prcka zbytečně nebolí bříško z nadbytku předního mlíčka, kdyby jste to provozovala pravidelně. Občasné takovéto pocucnutí samozřejmě není problém.

Autor
-
ID otázky: 30244

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit