on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

6 měsíční dítě za posleních 5 týdnů vůbec nepřibralo

dotaz: Dobrý den Jiřinko, včera jsem Vám psala ohledně MS, zatím zdá se to být v pořádku, dcerce to asi nevadí, ale vrtá mi hlavou jiná věc, byli jsme na 6 měs prohlídce a dcerka má stejně jako v půli ledna tj. 7 kg, sice vyrostla, měří 70 cm ale vůbec nepřibrala. Porodní váha byla 3.75/54 cm. Paní doktorka to vůbec neřeší, ale mě je z toho špatně. Dcerka pěkně spí, přes den kojím po 2 hodinách, když spí v kočárku tak o půl hodinky protáhneme, ale kojíme tak 7x denně. Včera jsem začala dávat mrkvičku, dnes už si docela pomlaskávala, ale po tom zatím určitě nepřibere. Je moc veselá, směje se povídá a spí tak 8-10 h v kuse. Ale pije tak 1-2 min, sice strašně rychle polyká na jeden zátah až 4x, ale tak něak jsem ve slepé uličce, prvorodička, co by chtěla kojit co nejdéle, ale dítě po mém mléku asi neprospívá. Žádné jiné tekutiny ji nepodávám. Stoličku má 2-4x denně (jednou až dvakrát je to opravdu dělo) a těžké počůrané plínky také. Mám začít dávat kašičku? Není problém v tom krátkém pití? Nemám si zavolat laktační poradkyni, abychom věděli kolik toho vypije?

odpověď: Dobrý den, laktační poradkyně Vám již moc nepomůže, protože u 6 měsíčního dítěte je technika kojení tak zaběhlá, že již nejde změnit. Váhu si někde půjčit můžete, aby jste zjistila, kolik toho dcerka vypije, ale každopádně to, že nic nepřibrala v pořádku není. Rozhodně by bylo vhodné prodloužit to kojení, nabídněte ji při kojení obě prsa a to klidně několikrát stále dokola. Také by bylo dobré přidat 1 noční kojení a přes den zkusit tak 6x odstříkat, každé prso po 10 minutkách a tím odstříkaným mlékem dítě ještě dokrmit - stříkačkou, lžičkou, z hrnečku, v tomto věku je to skoro včas. A samozřejmě pokračovat dále v zavádění příkrmů - můžete klidně postupovat dle toho mého návodu na stránkách, vzhledem k tomu nulovému přírůstku můžete postupovat trochu rychleji.
Žádné obavy, to bude v pořádku - kombinace příkrmů, delšího kojení a dokrmu odstříkaným MM by měla k nějakému přírůstku pomoci. Po 6. měsíci už jsou ty přírůstky ale malé (mezi 170-340 g) a je to tak v pořádku.

info od maminy: Dobrý den Jiřinko, opět Vás velice prosím o radu. Jsem maminka té rarity (už 1,5 měs jsme vůbec nic nepřibrali), určitě si vzpomínáte. Radila jste mi odstříkávat a mléko ji alternativně podat. Nejdříve jsme se snažili zvýšit dobu strávenou u prsu - dříve 1-2 min, nyní 3-4 min tak sláva. Má kamarádka měla zavolanou laktační poradkyni, tak jsme udělali kontrolní vážení a vypila 150, a to pila asi 2 min, tak myslím, že mléka má opravdu dost, kojíme totiž 7-8x denně a ráno toho vypije podle mě tak dvojnásobek. Ten dokrm MM se nám nedaří. Dcerka už má zoubky, tak stříkačkou s hadičkou to nešlo, byla by mi ten prst ukousla, z hrnečku a lžičky to plivala a pak se pozvracela, zkoušela jsem vše 2 dny, ještě ale musím zkusit jiné hrnečky, protože se z něj přece pít musí naučit. Začali jsme dávat před 10 dny příkrm, už ho sní 170 g a "jela" by dále. Radila jste mi uspíšit příkrmy. Dcerce je 6,5 měsíce, zeleninku už máme zažitou, můžu ji tedy už dát třeba dnes lžičku masa a o víkendu už banán? Nechci spěchat, ale po té zelenině nepřibere, mléka má také dostatek, tak bych na noc kaši také nedávala, můžu už to třeba začít střídat s přesnídávkami? Příkrmy od Vás jsem si stáhla, máte je nádherně zpracované. Moc Vám za ně a za vše, co děláte pro zoufalé maminky, děkuji. Vím, že času není nazbyt, stačí, když napíšete ANO - můžu začít s masem a ovocem NE- budu se držet příkrmů od Vás.

rada: Dobrý den, no, ono jedno kontrolní vážení ještě nic neznamená, dcerka to asi fláká při jiných. Kdyby totiž vypila těch 150 ml 7x denně, tak má mléka dost, ale ona nepřibírá, takže to prostě někdy flinká. Ale pokud se dokrm vlastím MM nedaří, tak se zase tolik netrapte, příkrmy dcerce chutnají, to je dobře.
Urychlenější postup s příkrmy mám na mysli ten, že když píšu v tom postupu, že maso dát 2-4 týdny po začátku zavádění příkrmů, tak ho tedy můžete dát za ty 2 týdny po začátku zav. příkrm. Ovoce také po 2-4 týdnech od zavedení zeleninky. Držte se tedy těch spodních hranic. Takže pokud jste začli před týdnem, tak s tím mase a ovocem ještě týden počkejte. Vy jste začli před 10 dny, takže to maso a ovoce můžete postupně začít třeba začátkem příštího týdne. Kašičku by jste mohli začít dávat tak za měsíc.

info od maminy: Dobrý den Jiřinko, předně bych Vám moc chtěla poděkovat, jsem maminka té holčičky, která nechtěla od půlky ledna nic přibrat, za 14 dní nabízení obou prsou a prostřídávání jsme nabrali 220 !!!!!! g. Jsem Vám neskonale vděčná, víte, ona si o všechno "řekne", vůbec se nedá v ničem odbýt, tak hlady určitě netrpěla, ale u prsa prostě byla jen kratičko na zasycení a na uložení už ji nic nezbylo. Máme ale po příkrmech problémy s vyprazdňováním, už 3 dny neměla stoličku, dnes jsme spolu vytlačili 2 jako králičí bobky, příkrmu sní 180 g a navíc každé 2 hodiny kojím, bříško už má jak balon. Dcerce bude 26.3. 7 měsíců, příkrm podávám pouze zeleninku ještě bez masa, brambor, mrkev, brokolici a špenát, začali jsme před 17 dny, dělám ji to velice řídké a olivový olej přidávám. Prošla jsem si databázi a našla jsem tam maminku už 7 měsíční holčičky, radila jste ji švestkovou šťávu od Hippu, v pondělí ji koupím, ale dnes je teprve sobota, mě osobně pomáhá jablko, ale bez vaší rady ji ho nedám. Krátce bych ho podusila, jak radíte a 2 lžičky bych ji podala, když poradíte ještě ne tak nedám. Bříško masírujeme nahříváme a stále na něm leží, cvičíme i s nožičkami ale krom těch 2 bobků nic. Dříve měla stoličku i několikrát za den. Po zavedení příkrmu se ustálila na 1x za den.

rada: Dobrý den, tak to jsou skvělé zprávy takhle při sobotě. Děkuji za ně! Je to opravdu super.
Z těch bobků si nedělejte velkou hlavu, téměř každé dítě trpí na tuhží stoličku, když se začne s příkrmy, časem se to srovná. Klidně to jablíčko dejte, je tam vláknina, mohlo by to pomoci a nijak neublíží. Stejně byste za pár dnů s ovocem začli a právě jablíčko je jedno z prvních, které se podává.

Tak ať se Vám i nadále daří, je to Vaše zásluha, že Vám dcerka pěkně prospívá.

info od maminy: Nezlobte se, že Vás zdržuji ale já mám takovou radost, že se Vám musím pochlubit. Jsem ta maminka, jejíž holčička ne a ne přibrat, 6 týdnů měla pořád stejnou váhu, radila jste mi nabízet obě prsa a prostřídávat. Před 14 dny jsem Vám psala, že jsme za 14 dní přibrali 220g a celkem za 4 týdny to bylo 560 g. Je jí 7 měs a kousíček, dávám jen zeleninku, párkrát masíčko a malinko ovoce odpoledne (kvůli zácpě), takže přibrala především po mém mléce. Sice jsme se dostali na 8 kojení za den, ale ona pije opravdu jen minutu až dvě- to se nám bohužel nepovedlo natáhnout- a kolikrát při nabízení druhého prsa dělá, že ho nevidí, tak to je pro mě impuls že má opravdu dost, když neotevře pusinku, tak ji nenutím, ostatně to ani nemá cenu je strašně paličatá Občas ji udržet u prsa je nad lidské schopnosti (tahá mě za vlasy, kouká co kde lítá i v úplně holé místnosti, když jsme se přikryli dekou, byla tak konsternovaná, že nebyla schopná se napít a když se konečně s vytřeštěnýma očima přicucla, tak do deky pořád šťouchala a žmoulala jen špičku bradavky, tak jsme zavrhli i deku, navíc mi sundává brýle, štípe,dělá hi hi hi, škrábe po všem co nahmatá) ale bojujeme. Měla jsem příšerný začátek 2 měsíce jsem kojila v hrozných bolestech, až jsem z toho měla teploty, tak jsem si slíbíla, že když už jsem to vydržela, budu kojit co nejdéle, ale ten Váš příběch mě přesvědčil o tom, že chtít je bohužel málo, netušila jsem, že se takto děti odstavují sami, nevědí, co je pro ně dobré.Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit