on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak je to tedy s režimem kojení - kojit dítě dle potřeby, když se prsa dožaduje stále i v noci?

Dotaz: Dobrý den,
v současné době čtu knihu The new contented little baby book od autorky Gina Ford. Zajímalo by mne, zda knihu znáte a co si o jejím systému kojení myslíte. Čekáme druhé miminko (již za měsíc) a velice ráda bych se vyhnula problémům, kt. jsme měli s naším prvním. Matýska jsem kojila podle rady: koj vždy, když miminko chce" a nakonec jsem to dopracovala k 7-9 kojením v průběhu jedné noci po dobu 5ti týdnů, kdy jsem pak musela téměř drasticky toto změnit tím, že jsem mu napít prostě při každém vzbuzení nedala a on plakal (měla jsem samozřejmě postýlku vedle postele a rukou ho hladila). Byla jsem ale vyčerpaná absolutně.
Doufám, že se dostanu do Vašeho denního limitu, protože se momentálně cítím hodně zmatená a nevím, jak vlastně to s tím kojením je?
Děkuji moc
Lenka T.

Odpověď: Dobrý den, knížku bohužel neznám.
Ale kojení dle potřeby dítěte může být dost dvojsečné. Ono je kojení a "kojení". Dítě má potřebu nutritivního sání, kdy ukojuje svůj hlad, ale také potřebu nenutritivního sání, když ukojuje jen svou potřebu sát. Tu první potřebu dítě ukojí většinou rychle, ze začátku u novorozence zhruba za 30-40 minut, později u staršího dítěte může stačit i pár minut. Ovšem nenutritivně sát se může dítě dožadovat klidně 24 h - a dělá si tak z maminy živý dudlík. A zde jde už opravdu o to, co svému dítěti umožníte. Velmi dlouhý pobyt u prsu - živého dudlíku, totiž může mít i negativní vliv - dítě si může zvyknout, že prso je tedy na dudlání a zapomene pořádně sát a může i velmi neprospívat (přestože je u prsu stále). Už jsem zde takových případů měla mnoho.
Takže já jsem osobně pro metodu, když kojím dítě dle potřeby (ale nejdříve po 1,5 h, k večeru může být i po 1h), ale nechávám ho u prsu, jen když saje nutritivně, účinně, je vidět, že často polyká. Jakmile prso jen dudlá, tak nabídnu druhé prso a pokud i tam dudlá, tak chviličku nechám podudlat, ale poté prso odejmu a na podudlání nabídnu na chvilku svůj prst či později (po 3. či 6. týdnu) na chvilku dudlík (nemusí ho mít dítě v puse několik hodin, ale na uspání po odejmutí prsu může být dobrý - ovšem vždy s předpokladem, že nekazí techniku kojení). Takže i toto je kojení dle potřeby, ale nemusím sloužit jako živý dudlík 24 h denně a kdykoliv se dítě v noci budí a chce si podudlat (ne se najíst - na jídlo se děti budí max. 2-3x v noci, častěji jde už v drtivé většině jen o touhu se u prsu uspat - podudlat si).

Dotaz: Dobrý večer,
kniha je taková "příručka" pro maminky. U kojení mě tam zaujalo to, že ona navrhuje začít odstříkávat již v porodnici (ráno), aby se tvořilo více mléka a maminka pak byla připravena na období, kdy dítě začíná vyžadovat více. Dále pak popisuje, že je nutné, aby se miminko dostalo k "zadnímu" mléku, jinak bude pít pouze to přední, po kt. dostane brzy hlad a můžou nastat i problémy s bříškem. To mě docela zaujalo, protože ona popisuje, jak zjistit, že je prso již "vypité", což jsem se zatím nikde jinde nedočetla. Je těžké tu knihu takhle krátce shrnout, je to taková "bible" pro anglické maminky (jedna mi ji půjčila), ale trochu mě na ní děsí ten časový harmonogram, kt. autorka předkládá. Př. Ráno v 6,45 odstříkat.... atp.... :). Také velmi striktně trvá na režimu. Což je asi dobře, ale na druhou stranu, přísný režim jsme praktikovali s prvním dítětem a bylo to tedy opravdu dost náročné a nevím, zda je nutný až tak moc? Také tam píše, že by miminko mělo večer usínat v naprosté tmě, což mám také trochu obavy, protože pak člověk přijede někam, kde až taková tma nebude a co pak?
Víte, s prvním dítětem jsem přečetla, co se dalo a byla jsem taková zodpovědná maminka, která vše dělá správně a podle knih. Jenomže jsem byla nevyspalá, nervózní a vyčerpaná. Říkala jsem si, že u druhého dítěte bych chtěla být víc v pohodě. Pouze zase nechci spadnout do druhého extrému :).
Jinak stránky máte báječné, obdivuji co děláte!
Lenka

Odpověď: Děkuji za pochvalu. :-)
No, to odstříkávání pokládám za hloupost, rozhodně to není nutné, pokud dítě dobře prospívá. Naopak to může zbytečně zvyšovat množství mléka - obzvlášť po porodu. Odstříkávání má prostě své své důvody a je zbytečné odstříkávat takto nějak preventivně.
S tím zadním mlíčkem to je pravda, takže není vhodné dodržovat některá doporučení lekařů - kojte novorozence max. 5 minut z každého prsa - takto staré dítě není většinou schopno pořádně se k zadnímu mléku za tuto dobu dostat (u 3 měsíčního dítěte je to samozřejmě něco jiného). A jak se pozná to vypité prso - podle té knihy? :-) V šestinedělí docela snadno - prostě je cítit, jak je prso po kojení měkké, později již prso není vypité nikdy, mléko se udělá vždy, když dítě saje.
Přísný režim - záleží na tom, co je tím myšleno. Já jsem spíše pro to, aby máma dala hodně na mateřský cit a potřeby dítěte, ale rituály a určitý režim děti milují, mají se od čeho odrazit, ví, kdy co bude atd. Usínání v naprosté tmě za nutné nepokládám. :-)
Takže dejte především na svůj cit, potřeby dítěte, ale nezapomeňte také na své potřeby - i matka má právo na klid a noční spánek a i přes den nemusí být stále s dítětem. :-)

Dotaz: nejde mi již vložit další odpověď k odpovědi :))

Však je také za co. Ty stránky jsou moc pěkné, už je studuji a určitě se k nim vícekrát vrátím!
Pokud se týká toho vypitého prsa, tak autorka píše víceméně, že se prso zkusí odstříknout. Kdy si ale myslíte, že se to miminko začne dostávat k zadnímu mlíčku? V jakém momentě se tedy miminko přendá k druhému, pokud se mlíčko tvoří plynule? Je to věda! ;-))
S tím režimem je to zapeklité. Na Matýskovi se opravdu osvědčil, protože do dnes (je mu šest), nemáme žádné problémy s usínáním a nikdy jsme neměli (tedy kromě několika týdnů po návratu z porodnice, kdy večery probrečel, to byl děs). Jenom si neumím představit, že v létě přiběhneme domů již v 7 večer, koupat a spát, pokud je ještě krásně a mohli bychom být všichni ještě venku....
děkuji!!!
PS. na rodině jsem dávala dotaz (bohužel mi neodpověděli)... tak jestli můžu.....
užívám běžné vitamíny pro těhotné maminky (obsahující samozřejmě i železo) a lékařka mi předepsala železo i samostatně... tak nevím, zda toho není dost (jsme ale momentálně v zahraničí a tady ta péče a spojení s doktorem je tedy trochu jiná než v Čechách, tak nemám možnost se až tak poptat)

Odpověď: Tak to nějak nechápu, když odstříknu, tak poznám co? :-) To mlíčko tam bude vždy, nikdy nejde prso vypít do dna. :-) Někdo odstříknout umí, někdo neumí, ale když bude dítě sát a laktace je dobře rozběhlá, tak je tam mlíčko stále - nejdříve do zásoby, v šestinedělí a později už při tom sání dítěte.
Co se týče přehazování prsu - když dítě to jedno prso už jen dudlá, nesaje účinně, nepolyká často, tak je čas k přehození k druhému prsu.
Kdy se dítě dostane k zadnímu mléku záleží na každém dítěti - každé dítě má pro sebe jiné složení mléka, v létě je také třeba více předního mléka než v zimě, v každém věku se dítě dostane k tomu zadnímu mléku za jinou dobu. Takže nejde to rozhodně říci přesně, každé dítě je opravdu jiné. :-) Pokud dítě prospívá, tak se k zadnímu mléku dostalo, pokud není dítě kojeno co hodinku, aby pocucávalo jen přední mléko a nebolí ho pak z toho nadbytku laktózy bříško, tak se také k němu dostane. Novorozenci to může trvat třeba těch 5 minutek, tříměsíčnímu to může trvat 10 vteřin, záleží i na šikovnosti dítěte. Ale jsou i takoví šikovní novorozenci, kteří to také do půl minutky zvládnou. Nemá smysl se tím zvlášť trápit - pokud dítě prospívá, nemá moc zelenou stoličku (která může znamenat nadbytek laktózy, která je právě především v předním mléce), tak prostě dostane, co potřebuje. Ale jinak jo, kojení je věda. :-)) Někdy mám z toho hlavu pěkně zamotanou i já, naštěstí už vím, kde hledat ty souvislosti. :-)
Pokud berete železo již v těch multivitamínech a podle krevního obrazu nemáte problémy s nedostatkem železa, tak není důvod ho dodávat ještě navíc - jedině budete mít zácpu, což v těhotenství taky není nic moc (jak jsem pochopila, tak jste těhotná) - to si raději přidejte zelenou zeleninu a libové maso do stravy.

Autor
-
ID otázky: 30131

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit