on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nízký váhový přírůstek a dokrm UM

Dotaz: Prosím vás o zodpovězení mého dotazu. Mám 3 měsíčního chlapečka a mám dotaz ohledně jeho váhy. Porodní váha byla 4000g, přibírá průměrně tak 10 dkg týdně. Ve třech měsících máme váhu 5,20. Z porodnice jsme odcházeli s váhou 3,75 kg. Ve 14 dnech - 4070 g, v 4 týdnech - 4280 g, v 6 týdnech - 4410g, 2 měsíce - 4790g, 2 měsíce a 2 týdny 5040g, ve třech měsících 5200g. Zatím plně kojím,ale jeho váha se mi zdá nízká, hlady mi nebrečí, kojím přes den, když je vzhůru co 2 hod., odpoledne je schopen spát 4-5 hodin v kuse. Večer spí nyní od 9-02 hod., pak se budí po 4 hodinách.Zdá se mi, že mám méně mléka. Chlapeček je vpodstatě usměvavý, komunikuje, hraje si s ručičkama, hračkama, rád pozoruje okolí. Poslední tři dny mi však u kojení zlobí, kojím z obou prsů, střídám, chvíli pije a pak začíná být nespokojený, jako by mu nic neteklo. Roste spíše do délky než do šířky, jeho počáteční míra 52 cm, teď 62 cm.Prosím o zhodnocení jeho hmotnosti a radu zda přikrmovat UM po kojení, nevím jak velkou dávkou, zkoušela jsem mu dát 30 ml stříkačkou a byl pak velmi spokojený. Má nízký dokrm smysl- např. 2x denně 30 ml. Ještě jedna informace, má pořád často stoličku, i v noci - 4-5x denně - je to u tak starého dítěte normální. K p. doktorce jdeme za týden na převážení, paní doktorka zatím řekla , že s příkrmem ještě počkáme.
Děkuji předem.

Odpověď: Dobrý večer, dala jsem údaje Vašeho synka do grafu. Délka je naprosto v pořádku, ale hmotnostní graf (a tím pádem i graf délka/hmotnost, kdy je dítě čím dále štíhlejší) má trvale klesající charakter, takže dokrm by byl pomalu na místě.
Ale vždy by to nejdříve měl být dokrm odstříkaným MM, poté až by měl přijít na řadu dokrm UM.
Takže kojení časté co 2-3 h, v noci kojit tak 2x (nenechte ani prcka přes den tak dlouho spát, potřebuje zesílit a přibrat, tak ty 3 h by měla spát přes den maximálně, lépe 2x takto, než jednou tak dlouhá přestávka). Kojit vždy z obou prsou, střídat klidně několikrát, to děláte. A dále min. 6x denně prsa po kojení odstříkávat, každé prso 10-15 minut (pokud máte možnost půjčit si el. odsávačku, tak by to bylo ideální). To množství bude ze začátku maličké, jde o stimulaci prsou, laktace se tímto způsobem bude zvyšovat pomalu, takže zkuste vydržet, první změny by jste mohla zaznamenat asi po týdnu. A tímto odstříkaným mlíčkem dítě dokrmovat (stříkačkou, kádinkou, lahvičkou raději ne, obzvlášť, když je dítě takový savec - lenoch. On ten první měsíc baštil vcelku dobře, ale pak to asi začal flákat...)
Množství toho dokrmu....asi nemáte kojeneckou váhu, že? To by bylo vhodné dítě tak 2 dny před a po každém kojení zvážit a zjistit, kolik toho vlastně vypije za 24 h a dle toho nastavit dokrm. Zatím bych asi začala na dokrmu 200-250 ml denně, tzn. 4-5x denně po kojení 50 ml mléka (pokud možno odstříkaného MM, zbytek UM). A podle toho, jak prcek začne přibírat, tak dokrm buď zvýšit či snížit.
A ta stolička může takto často být, každé kojené dítě je jiné, některé nekaká třeba 10 dnů a jiné kaká stále stejně často jako v novorozeneckém věku. Je ale vidět, že prckův organismus s tím mlíčkem trochu plýtvá, místo toho, aby si všechnu energii střádalo pro růst, tak ji vykaká. :-)

Autor
-
ID otázky: 30114

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit