on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Dokrm UM - lékařka doporučila 50 ml po každém kojení u měsíčního dítěte, které nyní dosáhlo porodní hmot.

Dotaz: Dobrý večer,
prosím o radu. Mám měsíčního Daniela (nar. 20.1.2007), který se narodil s porodní váhou 4 kg (54 cm). Už porodnici měl žloutenku, při které byl dva dny krmený ve fototerapii odstříkaným MM, kterého ale moc nebylo,a UM. Krmený byl z lahve. 8.2. měl váhu 3960, 15.2. 3980 a paní doktorka doporučila krmit z obou prsů a často. Další vážení 19.2. 3990 a včera 4030. Bylo nám řečeno, že mám dokrmovat Nutrilonem 50 ml po každém kojení. Vzhledem k tomu, že se snažím kojit každé dvě hodiny, zdá se mi to hrozně moc. Navíc po hodině od dokrmu pravidelně usíná a spí tak dvě, tři hodiny. Od 15.2. se snažím běhěm dne kojit každé dvě hodiny a od včerejška navíc pravidelně po kojení odstříkávám. To ale teď s příkrmem nejde, protože i když prcka vzbudím, tak kojení odmítá a pospává u toho. V noci spí 7 hodin, takže ho jednou budím a potom odstříkávám. Odstříkám ale maximálně 10 ml z každého prsu. Chtěla bych se zeptat, jak mám opravdu postupovat s tím dokrmem. Před dokrmem čůral dost, kakal tak jednou za 2, 3 dny. Během dne málo spal, v noci 7 hodin.
Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý večer, tak prcek skutečně dokrm potřebuje, prakticky na váze nepřibývá a i stolička byla velmi sporadická (u dítěte do 4-6 týdnů věku by měla být 2-4x denně), takže toho mlíčka má opravdu velmi málo. Základem je ovšem zkontrolovat techniku kojení - to se zkontaktujte s laktačním poradcem ve Vašem okolí (viz. www.kojeni.cz - tam je seznam).
Kojení z obou prsou a často je v pořádku, v noci by dítě také mělo být kojeno co 3 h. To, že spokojeně spí tak dlouho vůbec neznamená, že je všechno v pořádku. Velmi často to tak neprospívající děti mají - nemají sílu na nějaké větší aktivity než spánek. Dítě si bohužel zvykne na velmi malý příjem mléka a pak může být relativně spokojené. Ty přírůstky jsou ale prakticky nulové, takže je potřeba, aby dítě začalo přibírat. Odstříkávejte po každém kojení (každé prso 10-15 minut) a odstříkané mléko dítěte podejte stříkačkou. Ten dokrm by měl být zhruba 6x denně 50 ml - nejlépe Vašeho odstříkaného mléka, pokud ho tolik nebudete mít (což ze začátku určitě nebudete, protože dítě Vám laktaci téměř 4 týdny skoro nestimulovalo, takže mlíčka je teď velmi málo a momentálně to odsávání bude hlavním prvkem ke zvýšení laktace - ideálně elektrickou odsávačkou - pokud máte možnost si ji nejdříve třeba půjčit). Váš prcek potřebuje za den asi 700 ml mléka a odhaduji, že mám max. 400 ml od Vás (ideálně by bylo dítě vážit před a po kojení a toto zjistit - máte-li možnost půjčit si kojeneckou váhu, tak to vyzkoušejte). Dokrm dávejte vždy po kojení a alternativně - stříkačkou, stříkačkou s hadičkou, kádinkou, ve Vašem případě by byl velmi dobrý suplementor (domluvte se s laktační poradkyní, pokud si ji pozvete domů na kontrolu techniky kojení). Tu velikost dokrmu zvyšujte postupně, dítě je zvyklé na velmi malé dávky mléka, takže nemůžete dát hned dokrm 50 ml 6x denně, začněte jeden den třeba na 30 ml 6x denně a postupně pomaličku zvyšujte. Samozřejmě, že když bude prcek dobře prospívat, tak se bude dokrm naopak zase snižovat a je šance, že během pár týdnů budete plně na kojení. Budu Vám držet pěsti, aby jste s prckem zvládli ještě se rozkojit. Počítejte s tím, že ale měsíc po porodu to bude dost náročné, dítě má už částečně nedobrou techniku kojení (nebo sání) zažitou a laktace byla špatně stimulována, tzn., že to, aby se plně rozběhla bude stát opravdu velké úsilí (časté kojení správnou technikou, dokrm pomocí suplementoru a odsávání elektrickou odsávačkou).
Přeji hodně štěstí.

Dotaz: Děkuji za odpověď. Navštívila nás skvělá paní poradkyně a zjistila, že opravdu špatně kojíme. Dan neotvíral dostatečně pusu a já jsem ho málo "tlačila" na prso, než se přisál. Takže teď se snažíme správně kojit a po dvou dnech už je to mnohem lepší. Dan polyká jako o závod (dřív jsem ani nevěděla, jak se pozná, že dítě polyká, teď vím, že je to slyšet :-). Dokrm dáváme, i množství odstříkaného mléka se postupně zvyšuje. Dneska jsme byli na kontrole a přírustek byl 170 g za 5 dní. Takže ještě jednou děkuji a máte můj obdiv za elán a snahu pomáhat.

Odpověď: Tak to jsou opravdu skvělé zprávy, mám radost! Dítě přibralo velmi pěkně, tak ještě tak týden vydržte a poté zkuste ten dokrm snižovat (nejdříve snižujte to UM a až poté dokrm odstříkaným MM). Přeji Vám hodně štěstí a jsem ráda, že jste se spojila s poradkyní a že jste byla spokojená s jejími službami. Budu jen ráda, když mne občas informujete, jak se Vám daří. Přeji hodně štěstí.

Autor
-
ID otázky: 30087

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit