on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojení a příkrm dvojčátek

Dotaz: Mám pětitýdenní dvojčátka - chlapce a holčičku.Kojím oba současně. V porodnici -poté,co jsem je nakojila- byly obě děti přikrmovány z lahve, protože jsem neměla dostatek mléka pro oba. Nyní máme problémy s kojením:děvčátko se správně přisaje a pije několik minut, ale pak se začne vztekat , prso už znovu nechce, ale je přesto hladová, i když mi mléko teče a prsa mám nalitá. Nakonec musíme dokrmit z lahve.Chlapec také chvíli pije ,ale pak si z prsa udělá dudlík - vydrží ho cucat i hodinu, ale poté stejně musíme dokrmit, protože je hladový. Nepomáhá ani častější přikládání.
Prsa mám nalitá a nechci se kojení vzdát, ale nevím co dělat, když prsa mají spíše jen místo dudlíku.

Odpověď: Dobrý den, tady je problém právě s tou lahví. Dvojčátka se u prsu nechtějí snažit a čekají na lahev. Tedy alespoň dcerka to dává zřetelně najevo. :-) Takže v první řadě byste musela odbourat lahev a dokrmovat jinak , ve Vašem případě by nemusel být špatný suplementor (viz. www.medela.cz), dokrmila by jste obě děti současně a přímo u prsu. Stříkačkou či stříkačou s hadičkou, kádinkou apod. by to šlo také, u dvojčátek samozřejmě zabere více času. Ale je opravdu škoda nezkusit za kojení zabojovat, když mlíčko máte, jen dětem se moc nechce. :-) U dcerky by skutečně mohlo pomoci jen odbourání té lahve, nahřátí prsou před kojením, pití teplého nápoje při kojení a v případě potřeby zmáčknutí prsa, jako byste chtěla dcerce mléko do pusy nastříkat. Také změna polohy (což je při současném kojení dvojčátek složitější, ale pomohlo by to i chlapečkovi, který Vám u prsa usíná).
Synkovi by také mělo pomoci stisknutí prsa (chytne se ze strany a zmáčkne, pozor, aby jste nevyndávala bradavku s dvorcem s pusinky dětí), mlíčko začne rychleji téci a dítě by mělo začít polykat. Až přestane, tak znova povolit, pak za chvilku znova zmáčknout. Chtělo by to nějakého pomocníka, klidně si domluvte osobní návštěvu laktačního poradce, protože u těch dvojčátek je to prostě složitější, hlavně manipulace. Ale je dobře, že jsou děti ochotné se přisát.
Takže hlavní body - zrušit lahev, zkusit suplementor - ušetří čas a děti by měly začít lépe sát, protože mlíčko poteče lépe (nejdříve děti kojit bez suplementoru a až později ho připojit a děti pomocí něj dokrmit). Pokusit se měnit v průběhu kojení polohy, klidně i vyměnit prsa. Někdy zkuste kojit každé dítě zvlášť, budete mít více klidu a budete se moci soustředit jen na to jedno dítě, také půjde mnohem lépe ty polohy a prsa střídat. :-)
Uvidíte, jak to půjde, s dvojčátky je toho času 2x méně a energie taky, proto je pomoc rodiny velmi důležitá, jinak je rozběh laktace na plné kojení velmi náročný - fyzicky i psychicky. Držím Vám pěsti a přeji spoustu sil. Pokud Vám ještě nějaké zbydou, tak mlíčko zkuste odstříkávat či odsávat po kojení, ať alespoň částečně ten dokrm můžete pokrýt Vašim odstříkaným mlékem.

Autor
-
ID otázky: 29988

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit