on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Kojeni + UM - jak velký dokrm dávat?

Dotaz: Dobrý den Jiřinko! Máme 6-týdenního syna, kterého dokrmuji UM - Nutrilon 1 HA, protože mám málo mléka. Z porodnice jsme odcházeli s tím, že nebudu moct kojit vůbec a malého budeme krmit jen UM. Doporučili mi tam kloboučky přes, které malý nebyl schopen vůbec sát a měl je místo dudlíku. Při vážení před a po kojení byl váhový přírustek vždycky nula. Nechtěla jsem se jen tak kojení vzdát, přečetla jsem skoro všechny vaše odkazy, měla jsem zde na návštěvě laktační poradkyni, která mi kloboučky vyhodila a ukázala mi, jak se malý dobře přisál i bez nich. Po její návštěvě jsme dokázali aspoň to, že krmíme tímto způsobem: nejdříve nakojíme, malý si tak vypije kolem 40-70ml (podle toho z kterého prsa a v jakou dobu, mám půjčenou váhu) a pak zbytek dokrmíme UM. Možná bych se mohla plně rozkojit (podle vašich rad), ale už na to asi nemám tolik trpělivosti a vzdala jsem to. Měla jsem půjčenou i elektrickou odsavačku a to jsem nebyla schopna odsát ani kapku. Mám takový pocit, že malý si prostě všechno vždycky vypije. Jsem ráda, že jsem schopna mu dát aspoň část MM, a že zatím dobře saje i přesto, že dáváme UM z lahvičky. Jinak porodní váha byla 3360g, z porodnice jsme odcházeli s 3030g, ve 14 dnech 3240g, v 6 týdnech 4220g. Doufám, že váhový přírustek je v pořádku? Chtěla jsem se, ale zeptat na jednu věc. Kolik mám dávat malému UM? Včera mi doktorka spočítala, že mám dávat cca 120ml na jedno krmení (krmíme totiž 6x denně). Mám mu vždycky dodělat do té 120ml, podle toho kolik si vypije MM? Na krabici Nutrilonu je totiž napsáno, že ve 2-8 týdnech se dává 6x 90ml vody (nabyde to s se sušeným mlékem na 100ml). S jeho přibýváním na váze bych mu měla přidávat vždy na tu 1/6 váhy nebo se držet doporučení výrobce a do 8 týdnů zůstat na těch 100ml? Nejsem si totiž jistá, jak se to počítá, když se to kombinuje s MM. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, samozřejmě, že je skvělé, že svého prcka kojíte, že jste se zvládli rozkojit. Bylo by možné i plné rozkojení, ale sama píšete, že se Vám do tohoto příliš nechce, takže nutit Vás nebudu. Snad jen naťuknu, že dokrm by bylo vhodné u Vás podávat pomocí suplementoru, krmení by ovšem mělo být každopádně častější, 6x denně je pro 6 týdenního prcka málo, 1-2 kojení by se hodilo přidat. Při každém kojení nabídněte obě prsa, klidně několikrát, věřím, že prcek by mohl zvládnout i těch 80-100 ml a že bez toho dokrmu by se časem obešel. Ale opravdu Vás nechci lámat, jen ukázat cestu, která by mohla ke snížení dokrmu vést. :-) Ale jinak přibývá ukázkově, žádné strachy.
Lékařka Vám spočítala velmi dobře to množství potřebného mléka. Denní potřeba Vašeho syna vzhledem k jeho váze je nyní okolo 700 ml mléka, tzn. že při frekvenci 6 krmení je to skutečně 110-120 ml. Ale ta frekvence by měla být opravdu o 1-2 krmení vyšší (určitě alespoň 1x, lépe 2x v noci), potom by bylo množství mléka na jedno krmení nižší 90-100 ml. A to by prcek při větším důrazu na kojení, střídání prsou a dokrmem stříkačkou (nevěřte tomu, že lahvička problém nebude dělat v budoucnu, když nyní nedělá. Syn poroste a dříve či později zjistí, že z lahve to je jednodušší a je škoda se takto o kojení připravit) zvládl časem sám. Takže ten dokrm dopočítávejte do toho množství 90-110 ml (záleží na tom, zda tu frekvenci krmení zvýšíte). UM má o trošku vyšší sytivost a energetickou hodnotu než MM, takže nějaký ml méně můžete UM dát, než byste dávala dokrm MM.
Tak hodně štěstí. Škoda, že nevidíte, jak tady na Vás mrkám - je to povzbuzení, ať to kojení zkusíte ještě potlačit. Vidíte, že do odsávání Vás nenutím, vlastně jen říkám, ať zkusíte zvýšit frekvenci kojení, kojíte vždy z obou prsou a dávate dokrm jinak než lahví. :-) Jsem hrozný pokušitel, já vím! :-)

Dotaz: Dobrý den, zkoušela jsem kojit co 2 hodiny a prsa střídat, ale malý si pak vypil třeba jen 20ml a měl hlad. Prostě se mi více mléka nevytvořilo. Piji kojící čaje, beru homeopatika, ale více mléka se mi prostě za žádnou cenu nechce vytvořit. Mám takový pocit, že když kojím co 3-4 hodiny a jen z jednoho prsu, tak potom se tam aspoň nějaké mléko utvoří, i když jsem zatím nikdy nezažila nalitá prsa. Mám je spíše pořád měkká. Malý pije tak maximálně 10 minut a potom se začíná vztekat, kroutit, protože už žádné mléko prostě neteče. V noci kojíme kolem 23h. a 3h., takže je to 2x. V porodnici mi bylo řečeno, že UM nesmím dávat dříve než za 3 hodiny, proto takové pauzy. Je to vůbec pravda? Někdy mi připadá, že malý už má dříve hlad, tak se chci zeptat, jestli můžeme dát příkrm i za kratší dobu než po těch třech hodinách? Vždycky začnem tak po 2,5 hodinách po krmení, ale s přebalením, cvičením, kojením, dokrmováním UM a odříhnutím nám celý proces zabere tak cca 1 hodinu, proto píšu , že jíme po 3-4 hodinách.

Odpověď: Dobrý den, to nějak nechápu? Ten dokrm se může dávat klidně ihned po kojení a ty rozestupy mezi kojením a dokrmem vůbec nemusí být tři hodiny, vždyť novorozenci mívají dokrm i co 2 h. Prostě kojte prcka tak často, jak si řekne a podle potřeby ho po kojení dokrmte. Něco jiného je dítě plně na UM, kde ty rozestupy kolem 3 h jsou vhodné. Vy ale dítě krmíte tak akorát, není překrmováno, takže nedělejte násilné přestávky, ale naopak kojte klidně častěji.
S tou tvorbou to ještě nevzdávejte - nyní si už bude tvorbu řídit dítě a Vy, hormony přestávají působit. Prsa před kojením a odsáváním hodně nahřívejte, pijte teplý nápoj, to pomůže, aby mlíčko lépe teklo. Tak přeji hodně štěstí!

Autor
-
ID otázky: 29946

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit