on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Příkrm - kdy ho zavádět, chci přestat své dítě kojit v 6 měsících

Dotaz: Dobrý den,
prosím o radu ohledně příkrmů. Mam 4 měsíčního syna,má 6800g a 65cm a pomalu bych chtěla přestávat kojit. cca od půlky 5 měsíce,abych v 6 měsíci už nekojila a chci se zeptat. Zda mu mám dávat mléko (sunar,nutrilon,atd.) a nebo jestli už nějakou zeleninku? četla jsem,že kojené děti by se zeleninou a ovocem měli začínat až od 6.měsíce,tak nevím zda nebude ještě brzy. Poraďte mi prosím a popřípadě pokud už budu moci začít s příkrmy,tak jestli mi mžete poslat tabulku co a kolik a kdy čeho dávat. Děkuji mockrát

Odpověď: Dobrý den, samozřejmě neznám Váš důvod pro to, že chcete s kojením přestat tak brzy (pokud jde o zdravotní problémy na Vaší straně, tak je to pochopitelné, pokud jde o návrat do práce, tak to ještě zvažte, je možnost, jak to udělat), ale skutečně 6 měsíců plného kojení je to nejlepší, co pro prcka můžete udělat. Pokud přesto chcete s kojením přestat v 6 měsících, tak začněte s příkrmy (posílám postup) a postupně dítě převádějte na UM. Protože MM či UM bude dítě potřebovat ještě dlouho - do konce 2. roku života. A do konce 1. roku života ještě stále ve velkém množství. Pokud budete chtít konzultovat, jak kojení zachovat, tak se ozvěte.

Dotaz: Děkuji za odpověď a za poslanou tabulku příkrmů. Můj důvod proč chci přestat pomalu kojit je návrat do práce. Potřebuji denně na pár hodin odejít a občas odjet na služební cestu. Zkoušela jsem odsávat,ale nejde to. Nemám na to tolik mléka. Kojím z obou prsou a i tak mi někdy připadá,že má malý pořád hlad. Kojím přes den po 3 hod. a v noci první dvě kojení po 3h a potom už po 2h a někdy i méně. Dokonce už jsem mu 2x musela na noc dát Nutrilon,to bylo ve 3 měsíci. Potom jsem začala víc jíst,pít a dělat si čaje pro kojící matky a přišlo mi,že se to zlepšilo,ale teď už se mi zase zdá,že mléka ubývá.

Odpověď: Dobrý den, pokud chcete znát můj názor, tak svého prcka neodstavujte. Můžete to udělat tak, že s příkrmy začnete v 5 měsících a postupně se do konce 6. měsíce dostanete na 2-3 příkrmy denně. Své dítě můžete nakojit před odchodem do práce, po příchodu z práce, večer, v noci. Bude mu to stačit. Když budou zavedeny 2-3 příkrmy, tak počet kojení by měl být 4-5 za 24 h. Do 8.-9. měsíce zavedete postupně další příkrmy, takže jejich počet bude 3-4 a kojení by mělo být také 3-4x za 24 h. Tento počet (alespoň 3 kojení) by měl být do roku věku, po roce již stačí 2-3 kojení denně. Pokud pojedete na služební cestu, může dítě dostat UM a Vy se pokusíte mléko odsávat. Každopádně za 1-2 dny služební cesty se Vám mléko neztratí, když zkusíte co 4 h alespoň 5 minut každé prso odstříkat.
Takže to ještě zvažte, zda byste nešla do této možnosti, pro dítě je MM skutečně cenné a opravdu jde kojení a práce velmi dobře skloubit dohromady. Znám takových maminek spoustu. Vaše dítě prospívá skvěle, rozhodně hladem netrpí, žádné strachy. :-)

Dotaz: Děkuji mockrát za odpověď. Kojit budu ráda aspoň do toho 6 měsíce a pokud nevadí,že občas dostane UM,tak to mám vyřešené. Po dobu co bych byla pryč,jednalo by se jen o jeden den v týdnu,tak bych odstříkávala. Nevěděla jsem,že stačí jen chvilku,aby se mléko neztratilo. Myslela jsem,že se musí vycucnout hodně. 5 minut by šlo. Zkoušela jsem odstříkat do zásoby,ale ani po půl hodině toho nebylo na zamražení,ani 20ml. Tak jste mi pomohla a vysvětlila mi to,děkuji mockrát.

Odpověď: Tak jsem ráda, že jste se takto rozhodla. :-) Opravdu nevadí, když dáte občas UM, dítěti to nic neudělá. Spíše to pro něj bude výhoda, když to pomohlo Vašemu rozhodnutí kojení zachovat. Pokud maminka může kojit, je vždy dobré hledat cestu, jak kojení zachovat. Až pokud to opravdu nejde, tak se přejde na UM, která jsou v dnešní době velmi kvalitní. Je lepší použít občs UM, než ždímat prsa kvůli zásobám MM, když Vám to odstříkat nejde. Při udržování laktace při Vaši nepřítomnosti je důležitá ta stimulace prsou, takže tam se nějakým množstvím odstříkaného MM nezabývejte, dítě zvládne vysát to, co potřebuje. Mlíčko se Vám určitě neztratí, když 1x týdně budete na cestách a budete lehce odstříkávat, žádné strachy. Přeji Vám hodně úspěchů v práci.

Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
06. 02. 2007 16:23:19
ID otázky: 29918

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit