on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Nekonečné koliky

Dotaz: Dobrý den,
mám prosbu ohledně nekončících střevních kolik mého 4 měsíčního syna. Vím, že tímto problémem trpí hodně miminek a já už jsem prostudovala snad všechny dostupné materiály a rady, ale pomalu mi docházejí síly... Kojím plně, bez problémů. Asi před třemi týdny jsme začali před každým kojením synovi podávat injekční stříkačkou 15 až 20 ml čaje "Spokojené bříško" od firmy HIPP. Jinak dostává Sab Simplex, masáže, nahřívání třešňovými jádry, často ho dáváme na bříško, cvičíme s nožičkama, já jsem vyloučila ze stravy vše nadýmavé, zkusili jsme i homeopatické léky...Syn trpí na tzv. stříkací stolice, se kterými odchází i prdíky, pak dochází ke značné úlevě a zmeně nálady. Do té doby je plačtivý, nevrlý. Trvá to třeba i celý den, než se mu podaří vykakat a tím i vyprdět. Jinak si myslím, že s tím čajíkem je to lepší. Nevím ale, jestli mu nevadí hroznový cukr v něm obsažený. Problém máme hlavně v noci, kdy se budí vlivem kolik po hodině. V noci ho kojím cca po 3 hodinách. Většinou kolem 4:30 hod. už pláče a není schopen usnout. Proto mu dám rourku, nebo se vykaká a vyprdí pomocí teploměru. Stolice po noci je ale vždy spíše kašovitá, než tekutá, jak je u něho zvykem. Nevím, jestli to není tím, že mu v noci čaj nedávám? Mám pocit, že je pro něho obtížnější hustší stoličku vykakat. Má teorie je ta, že když v noci spí a nehýbe se, mléko a vzduch se mu hromadí ve střívkách, a proto se mu koliky zhoršují. Je to možné? A co bych mohla pro to, abychom se oba v noci lépe vyspali, udělat? Jsem už po 4 měsících bez spánku jako chodící mrtvolka:o( Jinak prospívá dobře, je zcela zdráv. Začala jsem uvažovat, jestli by nebyly vhodné nějaké příkrmy? Co třeba čerstvá šťávička z jablek? Plného kojení se jen tak vzdát nechci... Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den. Tereza

Odpověď: Dobrý den, jsem proti podávání čajíku kojeným dětem, to jistě tušíte, ale pokud máte pocit, že to synovi pomáhá, tak mu jej dávejte, ale určitě PO kojení, jinak si zbytečně snižujete laktaci. Ty čajíky byste měla pít ale nejlépe Vy.
BOhužel na koliky někdy nepomůže vůbec nic. Snad Vás ale uklidní, že po 4. měsíci se skutečně bude situace už jen zlepšovat, protože dítě se bude čím dál více hýbat, začne se otáčet na bok a na bříško a samo si bude od bolení pomáhat. S tím teploměrem a rektální rourkou velmi opatrně, může to být návykový způsob vyprazdňování a dítě se pak nebude schopné samo vyprázdnit.
Zkoušela jste na týden vynechat mléko a mléčné výrobky? Některé děti mají silné koliky díky bílkovině kravského mléka či nadbytku laktózy - mléčného cukru.
S příkrmy určitě počkejte do ukončených 6 měsíců, mohou situaci dokonce zhoršit. Koliky jsou způsobeny ještě ne zcela zralým trávicím systémem, takže rozhodně s příkrmy nespěchejte, obzvlášť když syn prospívá dobře.
Držte se a věřte, že bude lépe. Bohužel některé děti ty bolístky trápí hodně a i když člověk udělá co se dá, tak musí nakonec počkat, až z tohoto období dítě samo vyroste.

Autor
-
Kolika, větry
29. 01. 2007 13:26:32
ID otázky: 29837

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit