on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Odmítání kojení, tekutiny během dne

Dotaz: Moje 7 měsíční dcera začala před 2 týdny odmítat kojení během dne (nedá se ani přiložit, doslova zuří a vzepře se při každém pokusu). Neodmítne vodu z hrnečku nebo z láhve(čaj odmítá). V noci se "decentně" nakojit dá (2x za noc).Mlíka jsem nikdy moc neměla a teď i při sebevětším úsilí odstříkám sotva 50ml. Přikrmujeme - dopoledne svačinka (nepravidelně), oběd (pravidelně), odpoledne svačinka (nepravidelně), večer kaše. V tomto je bezproblémová (až na vyjímky) a v noci spinká (až na 2 buzení - viz. výše). Mám začít podávat UM (kdy?) aby malá měla dostatek mléka? Jak pokračovat v kojení? (stávajícím způsobem brzo nebudu mít pro kojení mléko). Mám pokračovat v podávání vody aby malá měla během dne dostatek tekutin? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, určitě se snažte dcerku kojit i přes den, využívejte hlavně chvilky, kdy je ospalá, zalezte si obě pod deku, udělejte z kojení třeba i hru (vyzkoušejte nějakou bláznivou polohu, třeba si klekněte nad dítě). Další rady, jak na bojkot kojení najdete v Databázi otázek a odpovědí.
Dítě v tomto věku má ještě dost velkou potřebu mléka a mléčných výrobků, okolo 600 ml. Ty dopolední a odpolední svačinky určitě dávejte nyní pravidelně, když kojení dcerka moc nedá. Část mléčné dávky má dcerka z mléčné kaše (předpokládám že asi 150 ml).
Pro udržení laktace je potřeba odstříkávat pravidelně, zhruba každé 3-4 h přes den (každé prso 10-15 minut), v noci kojíte, tak to není potřeba. Vůbec nevadí, že odstříkáte málo, důležitá je stimulace. Dítě je schopné z prsu získat mnohem více, než Vy odstříkáte, ale odstříkáváním laktaci udržet lze. V noci dcerka může získat při dvojím decentním kojení zhruba 200-250 ml mléka, 150 ml má asi z kaše a zbytek do těch 600 ml (když začnete za měsíc dávat jogurt, tak to bude dalších 100-150 ml mléčné dávky, tzn., že z mých dalších doporučení vynecháte ideálně to UM) je potřeba dodat. Je to zhruba 250-300 ml. To co odstříkáte přes den dejte dcerce z hrnečku, jistě to bude alespoň 150 ml MM (popřípadě z lahve, pokud to jinak nepůjde, ale dítě se může díky lahvi odstavit i v tomto věku). A jednu dávku - 150 ml můžete podat jako UM. Pokud se Vám ovšem podaří dcerku přesvědčit k dalším 2-3 (až budete dávat i jogurt, tak budou stačit 3-4 kojení za 24 h, po roce věku již dítěti stačí 2-3 kojení za 24 h) kojením přes den, tak už byste to odstříkané ani umělé mléko podávat nemusela.
Tak snad jsem Vám v tom neudělala moc velký zmatek. :-)

Autor
-
ID otázky: 29835

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit