on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Je ještě možné kojení u 5 měsíčního předčasně narozeného dítěte, které bylo krmeno z lahve?

dotaz: Naše Kačenka se narodila 34+6, byla v inkubátoru, pořád spala a nechtěla jíst. Krmili jí sondou. Pak z láhve mým odstříkaným mlékem. Kojení nám nešlo, malá u toho usínala a neměla dost síly, aby si něco vytáhla. Po příchodu domů se to bohužel nezlepšilo. Zkoušela jsem malou přiložit, ale vždy to bylo neúspěšné, plakala a nic nevypila. Takže jsem 3 měsíce odstříkávala a občas zkusila přiložit, alespoň pro uklidnění Kačky. A ejhle, po 3 měsících najednou začala pít z prsa. Byla jsem nadšená, ale po kontrole v poradně z radosti zase sešlo. Během jednoho měsíce přibrala pouze 120g. Navíc začala častěji plakat i po kojení a odvracela se od prsu, takže se asi nenajedla dost. Kojila jsem malou bez omezení času, kdykoliv chtěla, snažila se hodně pít (i kojící čaje) a mezi kojením ještě odstříkávat, abych podpořila tvorbu mléka. Ale bohužel nic, produkce mléka se nezvýšila, spíš naopak. Momentálně i když se malá nenapije, tak odstříkám maximálně 10ml. Takže jsme na příkrmu. Pořád se ale ještě nevzdávám, malou přikládám a podle situace jí to buď stačí nebo musím dokrmit. Většinou jí to stačí ráno a dopoledne, později už u prsu začne plakat. Je vidět, že se snaží, ale mléko jí nejspíš neteče. Je možné, že systém nabídka-poptávka u mě prostě nefunguje? Může se kojení ještě rozjet? Je mi moc líto, že když už se Kačka naučila pít z prsu, tak chudinka nemá co Mám strach jenom kojit, aby malá nehladověla. Už tak mi všichni lékaři říkají, že je moc drobná. Je jí 5 měsíců a váží 4,93kg (při narození měla 2,14kg).

odpověď: Neboj se, i u tebe funguje systém nabídka a poptávka. Bohužel jsi moc věřila Kačence a nechala kojení jen na ní. Ona tři měsíce byla na lahvi a najednou se rozhodla, že to prso přeci jen zkusí (což je skvělé a někdy se to takto stane, že dítě i po dlouhé době najednou začne prso akceptovat). Ona se ale musí teprve učit, jak to správně dělat, jak správně sát. Nelze přejít z plné lahve najednou na plné kojení - a tam se stala ta chyba. Nechala jsi to hned na ní a ona sála tak, jak zatím uměla - tzn. málo, nedostatečně. Tím pádem i nedostatečně stimulovala laktaci, mnohem méně, než při odsávání.
Je možné ještě kojit, to určitě, ale ten systém bude muset být jiný. Máš kojeneckou váhu, aby jsi zjistila, kolik Kačka vypije z prsu? To by totiž bylo dost dobré. Ten dokrm je zatím nutný (a při přechodu z lahev na prso je to vždy pozvolný postup třeba na 3 týdny, opravdu nejde ze dne na den věřit dítěti, že si u prsu poradí a zvládne se dostatečně zasytit), ideálně by měl být podáván pomocí suplementoru (viz. www.medela.cz) - kdy bude stimulováno prso a dítě se bude zároveň i dokrmovat. Také to šetří čas. Takže zatím by systém měl být takový, že kojení co 2-2,5 h přes den, vždy s dokrmem ze suplementoru, v noci kojení co 4 h, pokud možno bez dokrmu, ale je možné i s dokrmem. Každé kojení zkoušet tak 10 minut za každého prsa bez suplementoru a pak připojit supelementor k prsu a dítě dokrmit. Poté ještě každé prso 10 minut odstříkávat. Bude to hrozná pakárna, ale jiná cesta by k cíli nevedla. Prsa před kojením nahřát, při kojení teplý nápoj popíjet - mléko lépe poteče. Množství dokrmu nelze přesně stanovit , dcerka by měla vypít okolo 850 ml mléka denně a bylo by potřeba právě vědět, kolik zvládne vypít z prsu a podle toho nastavit dokrm. Ale tipuji to zhruba na dokrm 400-450 ml denně, tedy při každém kojení asi 60 ml (buď MM či UM). Jak bude dcerka cvičit sání a zase se zvýší množství mléka, tak se dokrm bude postupně snižovat (ale fakt by to chtělo tu kojeneckou váhu, aby byly vidět, zda dcerka dělá pokroky a zvládá z prsu získat více mléka). U takto malé slečny fakt nelze riskovat nechat jí svému osudu, ale je potřeba důsledně kontrolovat, jak prospívá a kolik mlíčka vypije.
Snad jsem tě spíše neodradila, kojení je u Vás možné, myslím si, že časem by bylo možné i plné kojení, ale bude to těžká práce - to nezastírám. Ale zase to stojí za to. Zkus to ještě nevzdávat, ale záleží na tobě, na dohodě s manželem, je potřeba jeho podpora, aby sis mohla i odpočinout.

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
23. 01. 2007 23:30:56
ID otázky: 29786

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit