on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak postupovat se zaváděním příkrmů u dítěte, které musí být v jeslích?

dotaz: Žijeme v Belgii, kde je mateřská dovolená bohužel hrozně krátká. Našemu synovi je nyní 4 měsíce a týden, je plně kojený, při narození měl 4140 g, nyní něco okolo 8 kg, v 7 měsících 7a1/4 kg, přibírá tedy, zdá se, dobře. Nyní začíná chodit do jeslí a na celý den by tam měl být od přespříštího týdne. Na dobu, co v nich bude pobývat, se snažím odstříkat mléko (budu zřejmě muset v práci), v poledne, alespoň do plného zavedení příkrmu, budu do jeslí jezdit kojit. Velmi ráda bych vydržela plně kojit, dokud mu to bude vyhovovat, ale již nejméně měsíc se budí a 2 hodiny a chce pít a maximální pauzu bez kojení má 4 hodiny, nejméně se budit ve třetím měsící života a i tehdy a 3 hodiny max. Máte pocit, že bych měla zařadit kaši, aby lépe spinkal? Pokud ještě ne, kdy? Až kdyby nepřibíral či se budil ještě častěji?
Druhá otázka se týká obecně zavádění příkrmů v situaci, kdy je dítě v jeslích. Mám zelenino-masový příkrm zahájit večer, kdy jsem doma, a až bude plně převeden, posudnout toto jídlo na poledne v jeslích, a zavést kupř. tu kaši večer, nebo ovoce postupně večer ...? Mám strach, že v jeslích nebudou dostatečně trpěliví a nebudou dodržovat posloupnost zeleniny jednu po druhé atd.
Třetí dotaz - existuje nějaká orientační tabulka, kolik asi vypijí děti v určitém věku za jedno "jídlo"?

odpověď: Dobrý den, musíte počítat s tím, že když s prckem přes den nebudete, bude si to vynahrazovat večer a v noci a bude častější kojení vyžadovat. Takže záleží na Vás, jak budete ochotná k tomu přistoupit. Určitě to korigujte, aby to nebylo moc často, snažte se ty kojení oddalovat a prcka uklidňovat jinak, než mu dáte prso. Hlad jistě nemá, prospívá Vám krásně.
S příkrmy můžete začít normálně, tedy v 6 měsících a klidně začněte večer zavádět zeleninku. Nemůžete jí najednou přesunout na oběd, je možné, že třeba týden bude mít zeleninu večer i v poledne a pak teprve tu večerní nahradíte postupně kaší. S ovocem můžete potom začít kdykoliv po zelenině, bývá jako svačinka, takže to můžete zkoušet o víkendu či odpoledne.
Pokud se ptáte na to, kolik máte prckovi nachystat jako jednu dávku mléka, tak dítě vypije zhruba 1/6 své váhy za den. Takže si vydělte váhu dítěte šesti a počtem kojení za den. U Vás bych nachystala na jednu dávku asi 150-180 ml. Nachystejte si to třeba do skleniček po 120 ml + 60 ml, kdyby prckovi stačilo třeba těch 120, tak ať nemusíte zbytek vylévat. Dítě totiž pije pokaždé jiné množství, jednou více, jednou méně.


Autor
-
Příkrmy - kdy a jak začít
05. 01. 2007 17:46:31
ID otázky: 29608

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit