on-line poradna

Poradna trvale uzavřena.

Jak se vrátit k plnému kojení?

Dotaz: Dobrý den,
vím, že podobné dotazy se již v databázi vyskytují, ale přesto se na Vás obracím s individuální prosbou o pomoc. Rodila jsem císařským řezem, malý měl porodní váhu 3210g. Z porodnice jsem odcházela v termínu, nakojila jsem tehdy 20 ml a malý měl 2950g. Na kontrole v 6ti týdnech malý vážil pouze 3400g a měl špatné jaterní testy.V nemocnici mi řekli, že příčinou je to, že málo nakojím.Pořídili jsme proto váhu a opravdu,já z obou prs(15 min. každé) nakojím cca 40ml,pouze po noci 70ml.Podle lékařů teď po každém kojení dokrmujeme podle toho, jak moc nakojím. Malý za týden přibral 40 dkg, ale já bych se ráda vrátila k plnému kojení. Můžete mi, prosím, poradit jak. Děkuji.

Odpověď: Jediná cesta k plnému kojení je stále zvyšování laktace - časté kojení, časté střídání prsou při kojení a ještě odsávání mléka minimálně 6x denně. Poté je možné dítě dokrmovat tím odstříkaným MM místo UM a postupně dokrmy snižovat. Není vhodné přestat s dokrmy najednou, protože množství 40 ml při jednom kojení je velmi nízké. Bylo by velmi vhodné zkontrolovat techniku kojení laktační poradkyní a ve Vašem případě by bylo ideální použití suplementoru k dokrmování a samozřejmě i ke zvyšování laktace stálou stimulací prsou.

o 3 týdny později
Dotaz: Dobrý den,nejprve bych ráda poděkovala za Vaši radu k mému problému s malou laktací.Jak jste mi radila,zkusila jsem vše (kromě suplementoru),zašla jsem za laktační poradkyní - ta mi radila kojit co dvě hodiny,prsa střídat a ještě jsem dostala homeopatika.Ani po to všem se mi množství mléka nezvýšilo.Synovi je 11 týdnů a už má téměř 5kg,takže prospívá,ale je to díky UM.Dělám to tak,že vždy zvážím před a po kojení a poté dám UM podle rozpočtené denní dávky.V noci nepřikrmuji.Chtěla jsem Vás požádat o radu,jaký zavést pravidelný režim,abych vydržela alespoň s tím málem MM alespoň do zavedení další stravy.Přes den teď stále kojím po dvou hodinách,v noci pak tak,že nakojím naposledy ve 22h. a pak to nechám na synovi,většinou se vzbudí kolem třetí a pak až ráno před sedmou.Většinou nakojím tak 20-30 ml z levého prsa a 30-50 ml z pravého,takže žádná sláva,když jsem se snažila odsávat (Avent Isis) po kojení,dostala jsem z prsu pár kapek asi po 10 minutách.Pouze v noci se mi podaří nakojit až 70-80 ml.Děkuji moc za Vaši ochotu i čas a přeji pěkný den.

Odpověď: Dobrý večer, pokud tedy kojíte při každém kojení z obou prsou, tak můžete do prcka dostat i 80 ml? To není tak špatné. Pokračujte v tom, co děláte, tedy v kojení, dokrmování (jen pozor na lahev). Každý dokrm UM samozřejmě laktaci snižuje, takže byste měla navíc i min. 6x denně po 10-15 minutách prsa odsávat - nejlépe elektrickou odsávačkou. To Vám pomůže laktaci zvýšit, budete moci dítě častečně dokrmovat svým MM a určitě to dobojujete až do 5. či 6. měsíce, když začnete s příkrmy (zelenina, ovoce, kaše) a postupně budete moci dokrm UM snižovat a nakonec i zrušit. JTo je sice ještě daleko, ale nebyla byste jediná maminka, která to takto zvládla.
Držím Vám pěsti, je super, že takto bojujete, máte můj obdiv!

Autor
-
Jak zrušit dokrm UM
01. 01. 2007 19:43:25
ID otázky: 29573

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit